A második forduló összefoglalója

2018. január 19. - Gyarmati Márió

Fucsovics Márton tovább folytatta ausztráliai menetelését a 13. helyen kiemelt amerikai Sam Querrey legyőzésével, amivel ismét világraszóló győzelmet aratott. Babos Timi viszont vereséget szenvedett Carla Suárez Navarrotól, így számára egyesben véget ért a torna. Az esélyesek gond nélkül mentek tovább, miközben a feltörekvő fiatalok izgalmasabbnál izgalmasabb csatákat vívtak.

A könnyed kezdés után a második fordulóban már nehezebb dolga volt a 2009-es bajnoknak, ugyanis Leonardo Mayer kissé megszorongatta őt, de szettet ennek ellenére továbbra sem veszített. Nadal-nak 2 óra 38 percre volt szüksége, hogy 6-3, 6-4, 7-6-ra legyőzze argentin ellenfelét, amivel így 5-0-ra módosította az egymás elleni mérlegüket. Rafa következő riválisa a 28. kiemelt Damir Dzumhur lesz, aki ellen 0-1 a mérlege. A két játékos 2016-ban Mimaiban találkozott egymással, ahol az első szett megnyerését követően a harmadikban a spanyol betegség miatt feladta a mérkőzést, amit így a bosnyák nyert meg.

A világelsőhöz hasonlóan az ötszörös bajnoknak is szorosabb mérkőzése volt a második körben, ami miatt közel két órát töltött a pályán. Federer-nek a világranglista 53. Jan-Lennard Struff volt az ellenfele, akit 6-4, 6-4, 7-6 arányban búcsúztatott. A svájci a harmadik fordulóban Richard Gasquet-val fog majd összecsapni, aki eddig a salakkal ellentétben keménypályán még nem tudta legyőzni.

A negyedik helyen kiemelt Alexander Zverev is bejutott a legjobb 32 közé, miután négy szettben búcsúztatta a ranglista 61. helyén álló honfitársát, Peter Gojowczyk-ot. A német házi mérkőzés az első két szett során simának ígérkezett, de a harmadikban nem várt fordulatot vett, amit Zverev még így is két órán belül le tudott zárni. A németek első számú teniszezője 6-1, 6-3, 4-6, 6-3-ra nyert, így a tavalyi év után ismét ott van a harmadik körben, ahol Hyeon Chung vár majd rá, akinek először sikerült két mérkőzést nyerni egymás után Ausztráliában.

Nagy bravúrhoz került közel Denis Kudla, ugyanis Dominic Thiem ellen a szetteket tekintve 2-0-ra vezetett, ám az osztrák megtudta fordítani a rangadót, ami karrierje második 0-2-es fordítása volt. Az elsőt még a 2014-es US Open második fordulójában Ernest Gulbis ellen hajtotta végre, ami után ment még két kört. Thiem-nek talán nem is jöhetett volna jobbkor ez a győzelem, ugyanis a US Open negyedik fordulójában elszenvedett vereség óta még nagyobb gödörbe került, mint amiben a salakszezon után volt. New Yorkban a legjobb 16 között del Potro volt az ellenfele, akivel szemben az első két szettet egy óra leforgása alatt húzta be, majd az argentinnak ebből a helyzetből sikerült fordítania. Thiem a találkozó után összezuhant, majd az évet ezt követően 3-7-es mérleggel zárta. Ennek a sikernek köszönhetően talán most újra lendületbe jön, ami a szezon elején biztosan jót tenne számára. A találkozó egyébként 3 óra 48 percen keresztül zajlott, és 6-7, 3-6, 6-3, 6-2, 6-3-as eredménnyel zárult.

A második forduló jelentette a végállomást a sérülésből visszatérő Stan Wawrinka-nak, aki sima vereséget szenvedett a világranglista 97. helyén álló Tennys Sandgren-től. A találkozó alig másfél óráig tartott, melynek során az amerikai 6-2, 6-1, 6-4-nyert, amivel karrierje első top 10-es játékos elleni győzelmét szerezte meg, ráadásul legjobb Major eredményét érte el a harmadik körbe jutással. Tovább jutott viszont Novak Djokovic, aki az első szett elvesztését követően könnyed győzelmet aratott Monfils ellen, akit 4-6, 6-3, 6-1, 6-3-ra győzött le. Az előzetes várakozásokkal ellentétben a mérkőzés Djokovic szempontjából simábban alakult, ami talán mértékadó lehet számára. Arra lehetett ugyanis számítani, hogy az évet tornagyőzelemmel kezdő Monfils jobban megtudja majd szorongatni a sérülésből visszatérő rekorder bajnokot, de Nole a vártnál jobban állta a sarat a melbournei hőségben, ami a győzelem mellett további bíztató jel lehet a két és háromnegyed órás rangadó után. A hatszoros bajnok következő ellenfele a 21. kiemelt Albert Ramos-Vinolas lesz, akivel szemben a szetteket tekintve 10-0, a mérkőzéseket illetően pedig 4-0 a mérlege.

A második negyedben harcoló, a negyeddöntőre is esélyes játékosok közül mind a négyen (Dimitrov, Rublev, Kyrgios, Tsonga) tovább jutottak. Közülük ketten, Dimitrov és Tsonga játszották a forduló talán legemlékezetesebb mérkőzéseit. A bolgár ellenfele az a bizonyos Mackenzie McDonald volt, akiről már az első kör kapcsán is írtam. A 22 éves amerikai a kvalifikációból jutott fel a főtáblára, ahol a szintén kvalis svéd Elias Ymer-t győzte le.

Dimitrov számára a habkönnyűnek ígérkező mérkőzésből hamar rémálom lett, amiből csak 3 és félórát követően tudott szabadulni. A 22 éves játékos az első szett megnyerése után a következő kettőt viszonylag simán veszítette el, de a negyedikben megtáltosodott, olyannyira, hogy kiosztott egy 6-0-át a világbajnoknak, ami után a döntő szettben is brillírozott, amiért a bolgár csak 8-6-nál tudta lezárni az összecsapást. Dimitrov és McDonald találkozójának az eredménye: 4-6, 6-2, 6-4, 0-6, 8-6 lett.

A 2008-as döntős Tsonga sem járt jobban, mint a bolgár, ugyanis a montreali tornán Nadal legyőzésével, majd az elődöntőig meneteléssel berobbanó Shapovalov volt az ellenfele. A kanadai titán az első fordulóban Stefanos Tsitsipas-t küldte haza, aminek következtében került össze Tsonga-val. Shapovalov 3 óra 37 percen keresztül, az utolsó leheletéig küzdve gyötörte a franciát, aki 3-6, 6-3, 1-6, 7-6, 7-5-re tudott diadalmaskodni. A másik két negyeddöntőre is esélyes játékos, Rublev és Kyrgios riválisaiknál jóval könnyebben vették a második fordulót. Kyrgios három szettben nyert Troicki ellen, míg Rublev csak egyet veszített Baghdatis-szal szemben. A legjobb 32 között Dimitrov – Rublev és Tsonga – Kyrgios rangadó lesz.

A második forduló felemásra sikeredett számunkra, ugyanis Babos Timi kikapott, míg Fucsovics Marci világraszóló sikert aratott. Timinek a 64 között a kétszeres negyedöntős Carla Suárez Navarro volt az ellenfele, akivel óriásit csatáztak, amiből közel két órát követően 6-4, 2-6, 6-2-re a spanyol került ki győztesen. Fucsovics Marci első főtáblás győzelmét követően a 13. kiemelt Sam Querrey-vel került össze, akit meglepetésre négy szettben búcsúztatott. Fucsovics 2 óra 43 perc alatt intézte el az amerikait 6-4, 7-6, 4-6, 6-2-re, amivel első top 20 elleni győzelmét szerezte meg. Ennek a bravúros győzelemnek köszönhetően a 2003-as Roland Garros után ismét van hazai játékosunk a legjobb 32 között. Marci következő ellenfele a 25 éves argentin származású Nicolás Kicker lesz, akivel idén januárban mérkőzött meg először az Indiában megrendezett ATP 250-es kategóriájú Tata Open keretein belül. A találkozót Fucsovics 6-0, 6-3-ra nyerte meg, így nagyon jó esélyei vannak a mostani győzelemre is. Egy ismételt tovább jutás esetén nagy valószínűség szerint a tizenkilencszeres Major bajnok lenne a következő ellenfele, de azért egyelőre ennyire még ne szaladjunk előre.

Tovább folytatódott az amerikai játékosok kiesési hulláma az Australian Open harmadik és negyedik játéknapján is, aminek eredményeképpen a második fordulóba jutott hat játékos közül már csak ketten vannak versenyben. Ryan Harrison az argentin Cuevas-t, míg Tennys Sandgren a 2014-es bajnok Wawrinka-t búcsúztatva maradt versenyben. Az Egyesült Államok meglepetés embere, a 22 éves McDonald Dimitrov-tól, a US Open elődöntős Querrey Fucsovicstól, a 25 éves Kudla Thiem-től, míg Tim Smyczek Ramos-Vinolas-tól kapott ki.

Annak ellenére, hogy Mackenzie McDonald és Yuichi Sugita is kiesett, az első forduló után a másodikban is emlékezeteset alkottak. McDonald és Dimitrov csatájáról már fentebb írtam, így itt most a japáné lesz a főszerep, aki Karlovic ellenfele volt. Az egészen biztos, hogy kettejük párharca benne van a második forduló top 5 mérkőzésében, ugyanis elképesztő volt, amit a pályán műveltek. 4 óra 33 percen keresztül küzdöttek egymással, aminek a végén a horvát örülhetett, aki 7-6, 6-7, 7-5, 4-6, 12-10-es eredménnyel jutott tovább. Karlovic, aki a jövő hónapban lesz 39 éves, 40 év után a legidősebb játékos lett, aki bejutott a harmadik fordulóba. Viszont 1978-ban még nála is idősebb volt Ken Rosewall, aki akkor 44 évesen jutott be a harmadik körbe, igaz a főtábla akkor még csak 64-es volt.