A negyedik forduló összefoglalója

2018. január 22. - Gyarmati Márió

Roger Federer három szettben győzte le Fucsovics Mártont, aki tisztesen helytállt a svájcival vívott mérkőzés során. Thiem és Djokovic kiesett, Hyeon Chung pedig történelmet írt. Izgalmas fordulón vagyunk túl, ami után már a negyeddöntők következnek.

Hazai szempontból különleges volt ez a nap, mert ritkán fordul elő, hogy van magyar teniszező GS tornán a legjobb 16 között. Az pedig még ritkábban, hogy a két legnagyobb pályán párhuzamosan legyen magyar érdekeltség. Mikor Fucsovics Marci és Roger Federer megérkezett a Rod Laver Arénába, hogy elkezdjék a találkozójukat, akkor a világbajnok Babos Timi a partnerével a Margaret Court-on játszott a párosok versenyének harmadik fordulójában. Timiék egyébként két szettes győzelmet szereztek, így bejutottak a negyeddöntőbe. Nagy várakozás előzte meg Fucsovics és Federer mérkőzését, ami nem csoda, hiszen legutóbb az 1984-es Garros-on volt férfi játékosunk a legjobb 16 között. Annak ellenére, hogy Marci Federer-rel játszott a világ egyik legnagyobb tenisz stadionjában, tisztesen helytállt.

A mérkőzést Federer kezdte adogatóként, akinek a játéka után, ha szorosan is, de Fucsovics is hozta a sajátját. Volt egy-egy szorosabb game, de 5-4-ig ennek ellenére fej-fej mellett haladtak. Marci kezdettől fogva koncentrált volt, bátran játszott, nem lehetett látni a játékán az idegesség nyomait. 5-4-es állásnál Federer break lehetőséghez jutott, majd ezt kihasználva, 36 percnyi játék után megnyerte az első szettet. A második szett már szorosabban alakult, ugyanis rövidítésben dőlt el, amit a svájci 7-3-ra húzott be. A harmadik szettben Federer kétszer tudott breakelni, így ezért kevesebb, mint fél óra alatt lezárta a szettet, amivel a mérkőzés is véget ért. A svájci 2 óra 1 perc alatt 6-4, 7-6, 6-2-re nyert, ami után karrierje 14. melbournei negyeddöntőjére készülhet. Marci az ausztrál menetelésnek köszönhetően a 62-63 hely környékére fog feljönni a világranglistán, ami természetesen egyéni csúcsot jelent. Az ötszörös bajnok következő ellenfele Tomas Berdych lesz, aki Fabio Fognini-t győzte le három sima játszmában.

Negyedik mérkőzését is sikerrel vette Rafa Nadal, így egészen biztos, hogy a torna után is ő marad a világelső, ugyanis abban az esetben, ha kiesne a negyeddöntőben, miközben Federer címet védene, még akkor is maradna 155 pontnyi előnye. A 2009-es bajnok a legjobb 16 között Diego Schwartzman-nal csapott össze, akit 6-3, 6-7, 6-3, 6-3-ra győzött le. Az argentin a vereség ellenére nem lehet teljesen csalódott, ugyanis karrierje során most tudott először szettet nyerni a spanyollal szemben, ráadásul a legjobb 16 közé jutással legjobb ausztráliai eredményét érte el. Nadal 10. Australian Open negyeddöntőjében Marin Cilic-csel fog megküzdeni, aki ellen 5-1-es mérleggel rendelkezik. A két játékos már 2011-ben játszott egy mérkőzést a negyedik körben, ami a spanyol győzelmével ért véget.

Négy szettes csatát hozott Grigor Dimitrov és Nick Kyrgios ütközete, mely a bolgár győzelmével zárult. Az első szett során nem született break, így rövidítés döntött, melyet a tavalyi elődöntős húzott be. A második szettben Dimitrov 3-3-nál breakelt, majd ezt megerősítve 5-3-ra húzott el. Kyrgios innen egyenlített ki 5-5-re, ami után mindketten hozták a saját szerva game-jüket, így ismét tie-break következett, melyet megint Dimitrov nyert meg. A harmadik szettben Kyrgios 2-2-nél vette el ellenfele adogatását, amit a szett során végig megtartva szépíteni tudott. A negyedik játszmában a bolgár 4-3-nál tudott breakelni, de a mérkőzést utána nem tudta kiszerválni, ugyanis Kyrgios ismét kiegyenlített, majd ezt követően ismét rövidítés döntött, ami a bolgár győzelmét hozta. Dimitrov 3 óra 26 percnyi játékot követően 7-6, 7-6, 4-6, 7-6-ra diadalmaskodott az ausztrál felett. Következő ellenfele a karrierje első negyeddöntőjére készülő Kyle Edmund lesz, aki 1985 óta a második brit negyeddöntős Ausztráliában, az Open-érát tekintve pedig a hatodik.

Nagy meglepetésre Dominic Thiem is búcsúzott a legjobb 16 között, ugyanis öt szettben vereséget szenvedett az utolsó versenyben lévő amerikai játékostól, Tennys Sandgren-től. A ranglista 97. helyén álló teniszező úgy jutott be a negyeddöntőbe, hogy a torna előtt még nem nyert főtáblás mérkőzést. Sandgren korábban csak két GS-en indult főtáblásként (2017 Roland Garros, US Open), de mindkétszer már az első fordulóban kikapott. A találkozó favoritja egyértelműen az ötödik helyen kiemelt, kétszeres Garros elődöntős Thiem volt, akinek jó esély mutatkozott arra, hogy Melbourneben is ott legyen a legjobb nyolc között. Az ötödik helyen kiemelt osztrák az első szett elvesztését követően tie-break-ben egyenlített ki, de mivel ezután nem tudta megtartani az irányítást, újra hátrányba került. Thiem innen még felállt, ugyanis behúzta a negyedik szettet, de a döntő játszmában meglepetésre az amerikai bizonyult jobbnak. Sandgren 3 óra 54 percnyi csatározást követően 6-2, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3-as eredménnyel jutott be karrierje első negyeddöntőjébe, ahol szintén egy másik meglepetés ember lesz az ellenfele.

Aki nem más, mint a hatszoros bajnokot búcsúztató Hyeon Chung, aki a tenisz történetének az első koreai játékosa lett, aki bejutott egy GS torna negyeddöntőjébe. A NextGen világbajnok három szoros szettben bizonyult jobbnak a visszatérő Djokovic-nál, akit 7-6, 7-5, 7-6 arányban győzött le. Sandgren-hez hasonlóan Chung-nak is ez lesz az első GS negyeddöntője, de a győztes közülük még nagyobbat guríthat az elődöntőbe jutással, ahol 720 ranglista pontot és 577 000 eurót (178,5 M. HUF) osztanak. A mérkőzés során Djokovic rengeteget hibázott és a szervája sem volt stabil, ezért nagyon nehéz dolga akadt a koreiaval. A szerb még jelenleg messze van a legjobbjától, de talán a salakszezon környékén újra esélyesként tekinthetünk rá.