Az utolsó felvonás (?)

2017. január 28. - Gyarmati Márió

Nagy meglepetésre Federer és Nadal játssza az idei Australian Open férfi egyes döntőjét. Utoljára a 2011-es Garros-on játszott egymás ellen GS finálét a két klasszis. Mindketten történelmi jelentőségű győzelemre készülnek, ugyanis ha a spanyol nyer, akkor ő lesz az Open-érában az első férfi teniszező, aki minden Majort kétszer nyer meg, viszont ha a svájci, akkor 4,5 év után nyer ismét, amire eddig nem volt példa.

Legutóbbi GS összecsapásukat pont három éve, ugyanitt játszották. Akkor Nadal az elődöntőben három szettes győzelmet aratott Federer felett. Ez alatt a három év alatt csupán egyszer, a 2015-ös Bázeli torna fináléjában mérkőztek meg egymással, amit a hazai terepen játszó svájci nyert meg. Az utolsó Major döntőjüket majdnem hat éve, a 2011-es Garros-on játszották, ahol Nadal negyedszer is legyőzte Federer-t.

Eddigi 34 találkozójukból Rafa 23 alkalommal hagyta el győztesen a pályát. 2005 és 2011 között nyolc GS döntőt vívtak, amiből Federer csak kétszer (2006 és 2007 Wimbledon) tudta legyőzni legfőbb riválisát. Összesen tizenegyszer játszottak Major tornán, amiből a spanyol kilenc találkozót húzott be.

A svájci klasszisnak általánosságban véve jól megy a játék, ugyanis 2004 és 2017 között egy évet leszámítva (2015) mindig eljutott legalább a legjobb négyig. Federer karrierje során eddig négyszer nyerte meg (2004, 2006-07, 2010) a tornát. Pályafutása csúcsán 2004 és 2010 között hét év alatt ötször jutott be a fináléba, amiből négyet meg is nyert. Hatodik döntőjével az Open-érában holtversenyben áll a torna hatszoros bajnokával, Djokovic-csal. A svájci négy bajnoki címe ellenére címet csak egyszer, 2007-ben tudott védeni, igaz akkor a torna történetében ő lett a második, aki szettveszteség nélkül nyert.

A 2009-es bajnok pályafutása során eddig háromszor döntőzött Ausztráliában. Első győzelmét követően 2012-ben Djokovic-tól, míg 2014-ben Wawrinka-tól kapott ki. A spanyollal együtt az Open-érában három olyan győztes van, aki kevesebb döntőt nyert meg, mint amennyit elveszített (Edberg 2-3, Safin és Nadal 1-2). A torna centenáriumi évében Djokovic-csal lejátszották minden idők leghosszabb Australian Open döntőjét. A maratoni csata 5 óra 53 percnyi játékot követően a szerb győzelmével zárult.

Federer és Nadal eddig háromszor játszottak Melbourneben. Első alkalommal (2009) a döntőben, míg a továbbiakban kétszer a legjobb négy között (2012, 2014) Mind három rangadó a spanyol győzelmével zárult.

2009-es döntő: Nadal - Federer: 7-5, 3-6, 7-6(3), 3-6, 6-2.
2012-es elődöntő: Nadal – Federer: (5)6-7,  6-2, 7-6(5), 6-4.
2014-es elődöntő: Nadal – Federer: 7-6(4), 6-3, 6-3.

Eddigi legemlékezetesebb Australian Open mérkőzésük a 2009-es öt szettes drámai csúcstalálkozó volt, mely a spanyol győzelmét hozta. Federer akkor elég kemény évet követően érkezett a fináléba, ugyanis akkor még mindig nem tudta megnyerni a Garros-t, ráadásul Nadal-tól elég csúnya vereséget szenvedett a legutóbbi mérkőzésen, aki egy hónapra rá Wimbledonban is letaszította a trónról, majd még a US Open előtt a világelsőségtől is megfosztotta. Rafa tehát akkor ereje teljében várta fő riválisát első keménypályás döntőjében, melyet végül közel 4,5 órán át tartó küzdelmet követően meg is nyert. Federer akkor nem csak az elmúlt évi vereségek visszavágója miatt lépett pályára, hanem történelmi 14. sikerére készült, mellyel akkor beérte volna Pete Sampras-t az örökranglistán a győzelmek tekintetében, ami végül a következő GS-en, Párizsban meg is történt.

Időközben a Federer – Nadal érának vége szakadt, Djokovic pedig páratlan uralkodásba kezdett, míg a két egykori klasszis kissé elhalványult. Utoljára Federer 2012-ben Wimbledonban, míg Nadal 2014-ben a Garros-on tudott diadalmaskodni. Az elmúlt 10 Major tornán a legjobb eredményük Federer három döntője volt, melyet mind elveszített Djokovic-csal szemben. Nadal-nak a 2014-es párizsi győzelme óta a legjobb eredménye két negyeddöntő volt, melyet a 2015-ös Australian Open-en és azt követően a Garros-on ért el. Federer viszont az elmúlt négy tornán ahol elindult, a kétszer finalista, kétszer pedig elődöntős volt. Azt, hogy mennyire változnak az idők, jól mutatja, hogy utoljára mind a ketten pont egy éve indultak el GS-en. Federer tavaly a Garros-t és a US Open-t hagyta ki, míg Rafa Wimbledon-t.

A svájci féléves kihagyást követően érkezett Ausztráliába felvezető verseny nélkül. Az első két mérkőzésén aránylag könnyedén túljutott. Az első igazi erőpróba a harmadik körben következett a Berdych elleni találkozón, ahol kisebb meglepetésre felmosta a pályát cseh ellenfelével. Ezt követően Nishikori ellen ötszettes játszmában szenvedett meg a továbbjutásért, majd ezután a Murray-t legyőző Zverev-et már három sima szettben küldte haza az elődöntőben. Ekkor következett egy újabb simának ígérkező mérkőzés Wawrinka ellen, ám az első két szett megnyerését követően fordult a kocka, és egy ötszettes óriási küzdelem lett a találkozóból, amiből meglepetésre Federer került ki győztesen.

A spanyol a svájcihoz hasonlóan szintén könnyedén vette az első két akadályt, majd a harmadik fordulóban a torna egyik legjobban várt összecsapásán Alexander Zverev-vel vívott heroikus küzdelmet. A legjobb nyolc között Raonic nem váltott ki túl sok ellenállást vele szemben, viszont az elődöntőben Dimitrov meglepést okozott. Rafa is ötszettes csatára kényszerült, de bejutott karrierje negyedik Ausztrál döntőjébe.

A holnapi fináléban való részvétel mindkettejük számára óriási teljesítmény, amibe azért egy kicsit a többiek is besegítettek. Mindketten fénykorukat idéző módon játszottak, és küzdöttek az elmúlt két hét során. Egyaránt ötszettes mérkőzésen vannak túl, igaz Federer egy nappal korábban játszotta a döntőért vívott csatát. A fizikális tényezők Nadal oldalán vannak, egyrészt azért, mert öt évvel fiatalabb, másrészt az elmúlt évben jóval több mérkőzést játszott, mint Federer, így a meccsrutin nála van. Az egymás elleni mérlegük is a spanyol esélyeit növeli, amit tovább erősít, hogy itteni három találkozójukból mindet ő nyerte.

Federer számára a borítás gyorsasága lehet a kedvezőbb. Ha növelni szeretné győzelmi esélyeit, akkor magához kell ragadnia a kezdeményezést, törekednie kell a pontok gyors befejezésére, mert minél tovább játszanak majd, az idő valószínűleg Nadal-nak fog kedvezni. Sokat kell támadnia, ha lehet, akkor szerva-röptéznie, mindemellett pedig futtatnia a spanyolt, és szorosan az alapvonal közelében tartani, mert ha Nadal-nak sikerül az alapvonaltól 3-4 méterre játszania, és működésbe tudja hozni a tenyeresét, majd elkezd a fonákjára pörgetni, akkor hamar eldőlhet a mérkőzés.

A holnapi nap egy különleges nap lesz a rajongók, és úgy általában a teniszt kedvelők számára. Újból összecsap a két nagy klasszis egy régóta várt fináléban. Nagy valószínűséggel talán utoljára, de azt majd a jövő eldönti. Remélhetőleg egy emlékezetes mérkőzést vívnak majd, mert lehet, hogy ezt követően nem lesz következő.