A XXXVII. Federer - Nadal előtt

2017. április 02. - Gyarmati Márió

12 év után ismét Fedal döntőt rendeznek Miamiban. A két klasszis négy éve nem találkozott egymással 1000-es torna fináléjában. Legutóbb a 2013-as római döntőben Nadal sima győzelmet aratott a svájci ellen. Az utolsó három találkozójukat a továbbra is bomba formában lévő Federer nyerte. A 2005-ös Miami döntő óta nem játszottak kemény pályán Masters finálét. Legendás párharcuk újabb fejezete rivalizálásuk bölcsőjében folytatódik.

2004-ben az első mérkőzésüket, 2005-ben pedig első döntőjüket vívták egymás ellen Miamiban.

A két klasszis rivalizálása 13 évvel ezelőtt itt, Miamiban kezdődött el. 2004. március 28-án találkoztak először a torna harmadik fordulójában. Federer akkor toronymagas esélyesének számított a mérkőzést illetően. A svájci az évet az Australian Open megnyerésével kezdte, ami nem csak második major sikerét hozta, hanem egyben a világelsőséget is jelentette számára, de ő nem állt meg itt, hanem Indian Wells-ben is magabiztos győzelmet aratott. Az akkor még a következő generáció ígéretes reménységének tartott Nadal meglepetésre két sima szettben, 6-3, 6-3-ra legyőzte a favoritnak számító Federert.

Legközelebb egy év múlva, ugyanitt Floridában találkoztak, de akkor már a döntőben. Nadal ugyanott folytatta Federer ellen, ahol egy évvel korábban abba hagyta. Az első két szett megnyerése után a harmadikban 4-1-es vezetésre tett szert, és szinte már a kezében érezhette pályafutása első Masters trófeáját, amikor a svájci a szakadék széléről felhúzta magát és megfordította a mérkőzést, majd 3 óra 43 percnyi játék után 2–6, 6–7, 7–6, 6–3, 6–1-re győzött. Legközelebb 6 év múlva, 2011-ben játszottak ismét egymás ellen Miamiban, akkor a legjobb négy között mérkőztek meg. A találkozó Nadal sima győzelmét hozta, a spanyol 6-3, 6-2-re nyert.

A 2005-ös fináléban játszották az egyik legemlékezetesebb mérkőzésüket

Federer 2006 után játszik ismét döntőt Miamiban. Akkori győzelmével nem csak címet védett, hanem megcsinálta az Australian Open – Indian Wells – Miami triplát, amivel ő lett a férfi tenisz történetében a harmadik olyan játékos (Sampras és Agassi után), aki az év első három nagytornáját megnyerte. A harmadik sikerére készülő svájci eddigi pályafutása során 2005-ben és 2006-ban tudott diadalmaskodni Floridában, azóta a legjobb eredménye 2009-ből és 2011-ből két elődöntős szereplés. Az utóbbi 5 évben csupán ez a második alkalom, hogy részt vesz a tornán, legutóbb ezt 2014-ben tette, akkor a legjobb nyolc között Kei Nishikori búcsúztatta.

Rafa ötödik Miami-i döntőjére és egyben első sikerére készül. Annak ellenére, hogy korábban már négyszer volt finalista (2005, 2008, 2011, 2014), egyszer sem sikerült még nyernie. Eddigi négy elveszített fináléjából legközelebb a győzelemhez a Federer elleni 2005-ös döntőben volt. A legutóbbi három találkozójukat (2015 Bázel, 2017 Melbourne és Indian Wells) Federer nyerte. Rafa legutóbb a 2014-es Australian Open elődöntőjében tudta legyőzni svájci ellenfelét, akkor 7-6, 6-3, 6-3-as győzelmet aratott. Idén ez lesz a harmadik találkozójuk, ami rekordnak számít, ugyanis Miamival bezárólag még egy szezonban sem találkoztak háromszor egymással. Párharcuk során csupán 2012-ben fordult elő, hogy a salakpályás szezon előtt egynél több alkalommal mérkőztek meg egymással, akkor Melbourne-ben és Kaliforniában csaptak össze.

Legutóbb 2011-ben találkoztak, akkor Nadal nagyon simán nyert

Ez a találkozó lesz rivalizálásuk 37 mérkőzése. A legutóbbi három Federer győzelem ellenére is a spanyol vezeti az egymás elleni mérlegüket 23-13-ra. Kemény pályás borításon jelenleg 9-9 az állás. Eddig 22 alkalommal csaptak össze a fináléban, Nadal itt is vezet, még pedig 14-8-ra. A 22 alkalomból 10 találkozó Masters döntő volt, amiből Federer csupán hármat tudott megnyerni (2005 Miami, 2007 Hamburg, 2009 Madrid). Ebből a 10 döntőből viszont csak egy volt (2005 Miami) kemény pályás, a többi kilenc salakon játszódott. Masters döntőben legutóbb 2013-ban Rómában csaptak össze, ott Nadal 6-1, 6-3-ra győzte le a svájcit.