Izgalmas előrejelzések

2017. május 06. - Gyarmati Márió

A torna esélyesei közül mindenki nehéz sorsolást kapott a spanyol fővárosban. A szakmai stábját elbocsátó Djokovic átmenetileg egyedül próbál meg kikerülni a lassan egy év óta tartó gödörből. A világelső Andy Murray szeretne minél előbb formába lendülni a sérülését követően, így számára is vízválasztó lesz a madridi torna. Az idén salakon veretlen Nadal pedig újabb győzelemre készül, hogy minél jobban felpörögjön majd a párizsi rangadóra. A Garros előtt alig egy hónappal, Madridban kezdhet igazán kiéleződni az esélyesek között a helyzet, így nagyon izgalmasnak ígérkező hét vár ránk a varázs dobozban, de még mielőtt elkezdődne a spanyol viadal, a sorsolást követően elemeztem a jelenlegi helyzetet.

Most kezdhet először igazán kiéleződni a helyzet az idei szezonban

A madridi torna negyedik kiemeltje, Rafa Nadal az idén még salakon nem veszített mérkőzést. Az elmúlt hetekben tizedszer nyerte meg a monte-carlo-i és a barcelonai tornát. Az idei tíz salakos mérkőzése alatt a monte-carlo-i torna nyitómérkőzésén veszített csak szettet, akkor a brit Kyle Edmund tudott a 0-6-os nyitó játszma után egyenlíteni 7-5-re. Az elmúlt kilenc mérkőzését szettveszteség nélkül megnyerő Nadal egyre magabiztosabban és otthonosabban mozog a kedvenc borításán. Ennek az egyik fokmérője az adogatása, melyet Monacóban még kilencszer, Barcelonában viszont már csak kétszer veszített el. Abban az esetben, ha a továbbiakban is legalább ennyire magabiztosan játszik, nehéz lesz majd őt megállítani a Philippe Chatrier-n.

Nadal egyre magabiztosabbnak tűnik salakon

A salakos torna háromszoros bajnoka idén elég nehéz sorsolást kapott. Az első mérkőzésén a Joao Sousa – Fabio Fognini találkozó győztesével fog majd megmérkőzni. Kettejük közül Fognini jelent rá valós veszélyt, aki az elmúlt években néhány skalpot begyűjtött ellene. Ha megbirkózik az olaszok fenegyerekével, akkor a harmadik körben máris az ausztrál rossz fiú, a mostanság a pályán egyre higgadtabban viselkedő Nick Kyrgios-szal kell megmérkőznie a legjobb nyolcba való jutásért. A negyeddöntőben a legvalószínűbb ellenfele Milos Raonic vagy David Goffin lehet. Utóbbit idén könnyedén legyőzte Monacóban. Az elődöntőben az egyre mélyebb gödörbe kerülő címvédő, Djokovic várhat rá, majd a kiemeléseknek és az esélyeknek megfelelően a döntőben Stan Wawrinka-val vagy a világelső, Andy Murray-vel mérkőzhet meg. A sérüléséből Monacóban visszatérő brit - aki elmondása szerint minél gyorsabban próbál ismét formába lendülni - az elmúlt két évben legyőzte Nadalt a madridi tornán. A 2015-ös döntőben nagyon simán, 6-3, 6-2-re, míg tavaly a legjobb négy között 7-5, 6-4-re.

A világelső szempontjából fontos erőpróba lehet a madridi viadal

A torna első kiemeltje, a tavalyi döntős Andy Murray-re sem vár könnyű út a döntőbe vezető úton. A könyöksérüléséből visszatérő világelső Monacóban csak egy mérkőzést tudott nyerni, viszont Barcelonában már az elődöntőig jutott, ott viszont szettelőnyről kikapott Dominic Thiem-től. Murray a minap azt nyilatkozta, hogy még nincs teljesen formában, ezért a madridi torna fontos támpont lehet neki a Roland Garros-ra való felkészülés során.

Murray az első mérkőzésén a szabadkártyával induló Garcia Lopez – Copil mérkőzés győztesével fog találkozni. A torna 2015-ös bajnokának a könnyed nyitómérkőzést követően fordul igazán nehézre a sorsa, ugyanis a harmadik körben a budapesti torna győztesével Lucas Pouille-al találkozhat, majd a legjobb nyolc között a legesélyesebb ellenfele Dimitrov vagy Thiem lehet. Az elődöntőben Stan Wawrinka nehezítheti tovább a helyzetét, majd azt követően jöhet a háromszoros bajnok Nadal, vagy pedig a tavalyi döntő visszavágója Djokovic ellen.

A címvédőnek egyre kilátástalanabb a helyzete

Az egyre kilátástalanabb helyzetben lévő címvédő, Novak Djokovic, miután megvált a komplett szakmai stábjától, Madridba már egyedül érkezett. Az egykori világelsőre embert próbáló hetek várnak ugyanis nem elég hogy nagy valószínűséggel egyedül fogja végig csinálni a salakszezont, beleértve a Garros-t is, rengeteg pontot kellene megvédenie, ahhoz, hogy kármentésként legalább a ranglista második helyezését megőrizze a szezon második felére. A hátralévő három salakos tornán (Madrid, Róma, Roland Garros) a megszerezhető 4000 pontból a szerbnek 3600 pontot kellene megvédenie, ugyanis tavaly ezeken a tornákon, csak a római döntőben kapott ki Andy Murray-től.

A tavalyi döntő aligha fog idén megismétlődni

Mióta a madridi tornát (2009) salakon rendezik meg, azóta a nagy négyesen kívül más nem is tudott diadalmaskodni. Rajtuk kívül még a döntőbe is alig jutott be más játékos az elmúlt évek során. Az eddigi nyolc döntőből három alkalommal fordult elő, hogy a kvartett tagjain kívül más is ott legyen a végső ütközetben. 2012-ben Berdych, 2013-ban Wawrinka, 2014-ben pedig Nishikori tudta magát beverekedni a fináléba.

Az elmúlt nyolc évben - mióta borítást váltott a torna - Rafa Nadal-nak van a legtöbb győzelme és döntős szereplése egyaránt. A spanyol klasszis 2010-ben, 2013-ban és 2014-ben tudta megnyerni hazája legrangosabb tenisz tornáját. A három bajnoki cím mellé, három döntős (2009, 2011, 2015) szereplés is jutott.