Nadal továbbra is megállíthatatlan

2017. május 15. - Gyarmati Márió

Rafa tegnap újabb domináns győzelmet aratott Madridban, miután Thiem sem találta az ellenszert a játékával szemben. A salakkirály 15 mérkőzés óta veretlen, zsinórban harmadik tornáját nyerte meg, miközben a többiek hozzá képest a kanyarban sincsenek. A tegnapi döntő rövid összefoglalása mellett összehasonlítottam az eredményeit a ranglistán előtte álló hármas eddigi mutatóival szemben, illetve néhány gondolatot is hozzáfűztem az idei év eddigi eseményeihez és végezetül a közelgő Roland Garros-hoz is.

Nadal egyre inkább érinthetetlen

A tegnapi találkozó előtti mérlegük Nadal javára 3-1 volt. Thiem eddig csak egyszer tudta legyőzni Rafa-t, mégpedig tavaly a Buenos Aires-i torna elődöntőjében, salakon, igaz eddig minden mérkőzésüket ezen a borításon vívták. A mérkőzést Nadal kicsit rozsdásan kezdte, ennek eredményeképpen Thiem a harmadik játékban break-elni tudott, de ezt nem tudta megtartani, mert a spanyol azonnal kiegyenlített. Nadal-nak legközelebb 5-4-es fogadásnál volt lehetősége, ami egyben a szettlabdát is jelentette, de Thiem nem remegett meg és meg tudta menteni a játékot. Ezután 6-6-ig mind a ketten tartották magukat, így az első szett rövidítésben dőlt el, ahol az osztráknak több lehetősége is volt, de végül Rafa tudott élni a sajátjával, így10-8-as eredménnyel Nadal lezárta a tie-break-et és vitte az első szettet.

A második szett elején egyértelműen Nadal volt fölényben, mindjárt el is vette az ellenfele adogatását, majd hozzá tette a sajátját. Ezek után mindkét játékos hozta a saját szerváját. Thiem-nek voltak jó elgondolásai, amiket nagyrészt eredményesen kivitelezett, de összességében véve ez is kevés volt a salakkirály ellen. Nadal a szett elején megszerzett break-et végig tudta vinni a játszmában, így 2013 után ismét megnyerte a madridi tornát 7-6(8), 6-4 arányban.

Jelenleg Thiem az egyetlen kihívó

Thiem-nek a mérkőzés során voltak több alkalommal is jól kivitelezett megoldásai, de ebből sokkal többet kellett volna ütnie Rafa megszorongatásához. A finálé jelentős részében az osztrák jóval az alapvonal mögött játszott, ami igen csak meghatározta az erőviszonyokat. Thiem-nek sokkal agresszívebbnek kellett volna lennie, nem szabadott volna hagynia magát kiszorítani az alapvonal mögé, még inkább azért sem, mert mikor beljebb játszott, akkor tudta igazán mozgatni Nadal-t, és fontos pontokat is nyert belőle. Úgy semmi képpen sem lehet legyőzni a spanyolt, ha az ellenfél a játékához idomul. Összességében nézve a finálét, Nadal végig kontrollálni tudta az eseményeket, az első néhány játékot, illetve a rövidítésben egy-két megoldást leszámítva, - ahogy a korábbi mérkőzéseken sem – Rafa győzelme nem forgott veszélyben.

Madridban nem történt semmilyen változás a tavaszi erőviszonyokat nézve. Djokovic továbbra is gödörben van, Murray még mindig nem érte el azt a szintet, amivel az élmezőnnyel szemben konkurálni tudna, Wawrinka pedig idáig semmit sem mutatott, miközben Nadal hétről-hétre tarol. Rafa eddigi kihívója egyedül Dominic Thiem volt, aki a barcelonai verseny után Madridban is döntőzött a spanyollal, de ellenszere neki sem volt. Abban az esetben, ha Thiem formája kitart, Rómában is ott lehet a végjátékban. Az osztrák egyébként tavaly a Garros-on Djokovic-tól kapott ki a legjobb négy között, így a salakos nagytornákon egyre inkább jól teljesít.

Murray és Djokovic formája lassan kínosnak számít

Nadal a madridi győzelmét követően feljött a világranglistán a negyedik helyre. A Miami óta szabadságon lévő Federer-t előzte most meg 160 ponttal. Rafa előtt már csak Wawrinka, Djokovic és Murray van a rangsorban. A ranglista első három helyezettje Monaco-ban, Barcelonában és Madridban összesen 9 mérkőzést tudott megnyerni Nadal 15-ös győzelmi sorozatával szemben.

A ranglista első négy helyezettjének salakos mutatói

Már csak a római viadal van hátra a Garros előtt, és egészen elképesztő, ami idén eddig történt. A legvalószerűtlenebb forgatókönyv valósult meg eddig az idei évben. Az összes eddigi nagy tornát Nadal és Federer nyerte meg, miközben Djokovic és Murray egy fontos döntőben sem szerepelt. Mintha a 2006-os szezont élnénk át újra a torna győztesek neveit nézve.

A nagy négyes idei tornagyőzelmei:

Federer: Australian Open, Indian Wells, Miami
Nadal: Monte-Carlo, Barcelona, Madrid
Murray: Dubai
Djokovic: Doha

Az idei mérlege salakon 15-0

Rafa a tegnapi győzelmével ötödik sikerét (2005, 2010, 2013, 2014, 2017) aratta a spanyol fővárosban, abból a negyediket (2010, 2013, 2014, 2017) salakon. A spanyol újabb sikerével beérte Djokovic-ot a Masters győzelmi örökranglistán, jelenleg mind a kettejüknek 30 trófeája van. Az idei európai salakos szezonban a madridi siker volt a harmadik tornagyőzelme. Utoljára legalább három tornát az év ezen időszakában 2013-ban sikerült nyernie. Akkor Barcelonában, Madridban, Rómában és Párizsban emelhette magasba a győztesnek járó serleget. Szintén négy éve fordult vele elő legutóbb, hogy két salakos Masters-t is tudjon nyerni egy éven belül, akkor Madridban és Rómában tudott diadalmaskodni. Szintén a 2013-as szezonhoz köthető a jelenlegi 15 mérkőzés óta tartó győzelmi sorozata, ugyanis legutóbb négy éve tudott zsinórban ennyi mérkőzésen át veretlen maradni ezen a borításon.

Az elmúlt hetekben már nagyon sokan és sokszor elmondták, leírták,többek között itt is le lett írva néhány alkalommal, hogy Nadal-nak idén nincs ellenfele salakon, de persze még bármi megtörténhet, viszont erre egyre kevesebb az esély. A héten Rómában az ellenfelek még tehetnek egy utolsó próbálkozást a Garros előtt, de történjen bármi is az olasz fővárosban, Nadal-nak csak egy sérülés állhatja útját Párizsban, az pedig remélhetőleg nem történik meg. Az egyetlen kiút az egyhangúságból Roger Federer párizsi visszatérése lehet. Abban az esetben, ha a svájci ott folytatja majd, ahol Miamiban abbahagyta, látva a közvetlen ellenfelek mostani formáját, még az is elképzelhető, hogy Párizsban újra megmérkőzik egymással a két klasszis. Idén Ausztráliában, ahol szinte semmi esély nem volt rá, megtörtént. Az elmúlt hónapokat látva miért ne lehetne egy újabb Fedal döntő a Philippe Chatrier-n?