A következő generáció előretörése

2017. május 27. - Gyarmati Márió

Számtalan ok miatt lesz idén is izgalmas a Roland Garros, de van közöttük egy nagyon fontos dolog, ami talán az idei viadal során komolyabb változásokat is hozhat, mégpedig a fiatalabb játékosok egyre erőteljesebb előretörése, ami idővel az erőviszonyok megváltozásához is vezethet majd. Ezért a Roland Garros-ra készülve most azokra a fiatal játékosokra helyeztem a hangsúlyt, akik a Nadal – Wawrinka – Djokovic - Murray kvartett mellett képesek lehetnek Párizsban konkurálni.

Rafa Nadal dominanciája, illetve Djokovic és Murray hanyatlása mellett szerencsére az elmúlt hetekben más is főszerepet kapott. Úgy tűnik, hogy lassan, de biztosan, megérkeznek a nagy négyes utáni generáció vezéregyéniségei, akik már az elmúlt időszakban néhány alkalommal letették a névjegyeiket. Ilyen vezéregyéniség kezd válni például Dominic Thiem-ből, akit már most a salak hercegeként emlegetnek, vagy a római győztes Zverev-ből, akinek a Djokovic-csal szembeni döntőben nyújtott teljesítménye még sokáig beszédtéma marad, vagy ott van a budapesti torna győztese Lucas Pouille, aki szintén kezd felnőni az őt megillető feladathoz.

Dominic Thiem

Már a tavalyi évben is jól szerepelt az osztrákok fiatal tehetsége ezen a borításon, ugyanis Rómában a legjobb négyig jutott, amit egy nizzai tornagyőzelem követett, majd a Roland Garros-on egészen az elődöntőig menetelt, ahol az ATP Tour-t uraló Novak Djokovic-tól kapott ki. Sokan már most a salak hercegeként emlegetik, de hogy valóban az legyen, az eddigi eredményei ellenére még bőven bizonyítania kell. Thiem az elmúlt hónapokban került igazán reflektorfénybe, ugyanis az idei salakos szezonban ott folytatta, ahol tavaly abbahagyta, másrészt az elmúlt hetekben csak ő tudott konkurálni Nadal-al szemben.

Februárban megnyerte a salakon rendezett riói ATP 500-as tornát, majd az európai salakos szezonban a monaco-i korai kiesést követően Barcelonában és Madridban Rafa-val döntőzött, de mind a két alkalommal vereséget szenvedett a salakkirálytól. Azután Rómában, a szezon során harmadszor is összefutottak és Thiem öt nappal az előző vereséget követően teljesen más hozzáállással legyőzte Rafa-t. A fontosabb mutatókat tekintve mindenben Nadal mögött van. Mind a ketten egyaránt 17 mérkőzést nyertek, csak Thiem-nek a neve mellett több vereség van, illetve Nadal zsinórban nyert meg ennyi találkozót, mint amennyit az osztrák összesen. Thiem-nek a tavalyi volt a harmadik Garros-a, 2014-ben és 2015-ben a második forduló jelentette számára a végállomást, viszont tavaly egészen az elődöntőig menetelt, ahol azután a bombaformában lévő Djokovic-tól kapott ki.

Az idei sorsolás az első köröket nézve kedvezően alakult a számára, ugyanis az első három fordulóban könnyen verhető ellenféllel fog majd valószínűleg találkozni. A negyedik körben azonban nagy valószínűséggel az a David Goffin lesz az ellenfele, akitől idén már Monacóban kikapott, és akivel szemben negatív (3-6) a mérlege. Viszont az egymás elleni salakos mérlegük 2-2, de ami Thiem felé billenti a mérleget az a tavalyi találkozó, ahol az osztrák négy szettben győzni tudott. Abban az esetben, ha ismét legyőzi majd a belgát, a legjobb nyolc között Djokovic-csal találkozhat majd, akitől Madridban nagyon simán kikapott, igaz, ott messze volt a szezonban nyújtott legjobb teljesítményétől. Az idei formáját tekintve Thiem-nek elviekben el kellene jutni a negyeddöntőig. Egy Djokovic elleni találkozón a madridi vereség ellenére sem lenne teljesen esélytelen, ugyanis a szerb messze még a legjobbjától.

Alexander Zverev

Minden idők legfiatalabb Masters győztese számára is jól alakult eddig a salakszezon. Ugyan Monacóban és Barcelonában a korai fordulókban kiesett, viszont utána megnyerte a müncheni ATP 250-es tornát, majd következett a madridi negyeddöntő, végül pedig a római tornán való győzelem. A döntőben nem omlott össze a nyomás alatt, higgadtan, végig irányítva nyert. Zverev a világelső Murray-vel van egy negyedben. Az első körben Fernando Verdasco ellen fog pályára lépni, így talán a top 10-ből ő kapta a legnehezebb ellenfelet. A harmadik fordulóban sem lesz neki egyszerű ha eljut odáig, ugyanis nagy valószínűséggel Pablo Cuevas-szal kell majd összemérnie az erejét, aki Monacóban és Madridban is jól szerepelt. Mivel Murray negyedében van, ezért értelemszerűen könnyen összejöhet egy negyeddöntő a világelsővel szemben, akit néhány napja antibiotikumokkal kezelnek. Látva Zverev idei mutatóit, Thiem-hez hasonlóan neki is ott kellene lennie a legjobb nyolc között.

Lucas Pouille

A francia játékos nagy lendülettel kezdte meg a salakszezont, ami a végére viszont el is fogyott. A monaco-i tornán az elődöntőig jutott, ahol Albert Ramos-Vinolas búcsúztatta, majd a következő héten megnyerte az első Magyarországon rendezett ATP tornát, a Hungarian Open-t. Az eredmények alapján egy ideig úgy tűnt, hogy Thiem mellett Pouille lehet Nadal esetleges kihívója, de Madridra elfogyott a francia lendülete. Már a nyitómérkőzésén vereséget szenvedett honfitársától, Pierre Hugues-Herbert-től. Azután a múlt heti római tornán sem tudott mérkőzést nyerni, ugyanis az amerikai Sam Querrey két szoros tie-break-ben felülmúlta a budapesti győztest. Pouille a tavalyi tornán a második körben esett ki, idáig ez a legjobb eredménye a hazai versenyéről. A francia az alsó ágon, a címvédő negyedében van. Tavalyhoz hasonlóan az idei tornán is honfitársa, Julien Benneteau ellen fog majd az első körben pályára lépni. A harmadik körben a monaco-i döntős, Albert Ramos-Vinolas lehet az ellenfele. Idáig két alkalommal találkoztak egymással, az állás 1-1. Legutóbbi mérkőzésüket a monaco-i elődöntőben vívták, ahol a spanyol nyert. Mivel Djokovic negyedében van, azon belül is a szerbbel azonos nyolcadban, így ha eljut a negyedik fordulóig, a legvalószínűbb ellenfele a címvédő lehet. Pouille már néhányszor megmutatta a benne rejlő potenciált, ugyanakkor a teljesítménye a kiegyensúlyozottság szempontjából elmarad Thiem-éhez képest. a negyedik körig mindenképp el kellene jutnia, és ha menetközben Ausztráliához hasonlóan Djokovic korán búcsúzik, akkor még a legjobb nyolc közé is bekerülhet.