Út a negyeddöntőig

2017. június 06. - Gyarmati Márió

Nem történt nagy meglepetés a női mezőnyben az első négy forduló során, az esélyesek továbbra is versenyben vannak, ami ritkának számít a nők között. Mivel minden korábbi Major győztes kiesett, ezért most már egészen biztos, hogy új női bajnokot fognak avatni a Roland Garros-on, amire talán Halep és Pliskova a legesélyesebbek. A hazai szurkolók duplán örülhetnek, ugyanis 1973 óta nem fordult elő, hogy a legjobb nyolcban két francia játékos is szerepeljen. Még mielőtt elkezdődnének a negyeddöntős mérkőzések, tekintsünk vissza arra, hogyan is jutott el a női mezőny idáig. Következzenek az eddigi események fontosabb történései.

Halep magabiztosan halad első Major győzelme felé

A női világelső Angelique Kerber a tavalyi évhez hasonlóan, idén sem tudott mérkőzést nyerni a Francia Nyílt Teniszbajnokságon. A német játékos az első fordulóban Ekaterina Makarova-tól kapott ki 6-2, 6-2 arányban. Kerber eddigi legjobb eredménye a tornáról, egy 2012-ben elért negyeddöntős szereplés. A világelső idei teljesítménye finoman szólva is egy nagy nulla. Tornagyőzelme még nincsen, döntőt csak Monterrey-ben tudott játszani, ahol Pavlyuchenkova nagyon simán legyőzte őt. A Roland Garros volt idén az ötödik torna, ahol mérkőzést sem tudott nyerni. Az idei összesített mérlege 19-13, azon belül a Major tornákon elért eredménye pedig 3-2.

Már az Australian Open előtt is írtam arról, hogy Kerber-nek idén embert próbáló éve lesz a tavalyi eredményei után. Eddig úgy tűnik, hogy az elvárásoknak ő sem tud megfelelni, de még ennek ellenére korai lenne kijelenteni, hogy 2016 egyszeri fellángolás volt a számára. A szezon hátralévő részében nagyon sok pontot kell majd megvédenie, ugyanis tavaly Wimbledon-ban finalista volt, a US Open-t pedig megnyerte. Abban az esetben, ha nem tudja magát újra felépíteni, akkor megvan annak az esélye, hogy szeptember környékén kicsúszik a top 10-ből is, habár most ez a legkisebb problémája a küszködő németnek.

Kvitova győzelemmel tért vissza

Győzelemmel tért vissza a tavaly megtámadott, kétszeres wimbledon-i bajnok Petra Kvitova. A cseh teniszezőt még decemberben, nem sokkal karácsony előtt a saját lakásában támadta meg egy betörő. Kvitova bal keze a védekezés közben olyan súlyosan megsérült, hogy az incidenst követően egy négy órás műtétre volt szüksége. Annak ellenére, hogy a neve felkerült a főtáblára, az indulása még az utolsó pillanatokban is kétséges volt. A torna 15. kiemeltje az első mérkőzését kisebb meglepetésre meg is nyerte. Az amerikai Julia Boserup-ot győzte le 6-3, 6-2 arányban, viszont a második körben kikapott Mattek-Sands-tól egy óriási csatában, ahol mind a két szett rövidítésben dőlt el.

A tornán a legtöbb indulással (20) rendelkező Venus Williams szettveszteség nélkül jutott el a legjobb 16-ig. A 2002-es finalista a negyedik körben Bacsinszky Tímea ellen lépett pályára, ahol az első játszma megnyerése után elfogyott a lendülete és a svájci játékos ezt kihasználva szetthátrányból fordítva könnyed győzelmet aratott az idősebbik Williams testvér felett, aminek köszönhetően zsinórban harmadszorra is ott van a Garros-on a legjobb nyolc között.  A magyar származású játékos következő ellenfele a hazaiak legnagyobb örömére Kristina Mladenovic lesz, aki a negyedik körös mérkőzése során a címvédő Garbine Muguruza-t búcsúztatta, ezzel a 2015-ös US Open után karrierje második Major negyeddöntőjére készülhet. Muguruza az eddigi mérkőzésein bíztató formát mutatott. Az első fordulóban könnyed győzelmet aratott a torna 2010-es bajnoka, Francesca Schiavone ellen, majd a második körben a Kontaveit elleni találkozón szorult helyzetben végre úgy teniszezett, ahogy az egy Roland Garros bajnokhoz illik, de mindezek ellenére Bacsinszky Tímea most nagy falatnak bizonyult számára, így az Australian Open-hez hasonlóan a Roland Garros második játék hete is a női világelső és címvédő nélkül folytatódik.

Ostapenko 19 évesen ott van a legjobb nyolc között

Nagy meglepetésre Caroline Wozniacki is ott van a legjobb nyolc között, aki 2010 után ismételte meg eddigi legjobb párizsi eredményét. A dán játékos a negyedik fordulós mérkőzése során a torna 2009-es bajnokát, Svetlana Kuznetsova-t győzte le. Wozniacki ellenfele a lett származású, 19 éves Jelena Ostapenko lesz, aki karrierje első Major negyeddöntőjére készülhet

A papírformának megfelelően a női verseny főesélyese, Simona Halep is ott van a legjobb nyolc között. Halep az eddigi négy mérkőzését szettveszteség nélkül nyerte meg, aránylag kevés időt töltött a pályán, továbbra is jó formában van, aminek köszönhetően egyre közelebb van karrierje első major sikeréhez. Halep ellenfele a római torna győztese, Elina Svitolina lesz, aki már két évvel ezelőtt is eljutott idáig.

A torna második kiemeltje, Karolina Pliskova egyre komolyabb erőt képvisel, ugyanis a Garros előtt nem igazán lehetett arra következtetni, hogy túléli az első hetet, ahhoz képest pedig meggyőzően játszott az eddigi mérkőzései során. Ellenfele a hazaiak első major negyeddöntős eredményét elérő Caroline Garcia lesz, így Kristina Mladenovic mellett lesz kinek szurkolni a hazai közönségnek. Legutóbb a 2011-es tornán fordult elő, hogy hazai játékos is képviselje magát a negyeddöntős mérkőzések során, akkor Marion Bartoli sikerrel is vette ezt az akadályt, a következő körben viszont kikapott a későbbi győztes Schiavone-tól. A franciák ráadásul duplán örülhetnek ugyanis 1973 óta nem fordult elő, hogy két hazai játékos is ott legyen a legjobb nyolcban.

Pliskova esélyei egyre jobbak

A legjobb nyolc kialakulása után már egészen biztos, hogy új női Major győztest fognak avatni. Legutóbb ez pont egy éve, szintén a Garros-on fordult elő, akkor Muguruza személyében. Az is elképzelhető, hogy az új győztes mellett akár mind a két finalista első döntőjét fogja majd játszani Párizsban, ugyanis a még versenyben lévő nyolc játékos közül Halep, Pliskova és Wozniacki kivételével a többiek még nem jutottak el egyik Major tornán sem az utolsó felvonásig. Mindezek mellett úgy tűnik, hogy megérkezett a vérfrissítés is, legalábbis Párizsba, ugyanis a nyolc játékosból hat olyan versenyző van, aki 25 éves vagy annál fiatalabb, ketten pedig épp hogy kicsúsztak belőle Wozniacki (26) és Bacsinszky (27) személyében.