Federer és Lopez győzelmével zárult a hét

2017. június 26. - Gyarmati Márió

Roger Federer és Feliciano Lopez győzelmével zárult a két legrangosabb (ATP 500) füves pályás felvezető torna a wimbledon-i bajnokság előtt. A svájci klasszis 9. hallei győzelmét szerezte meg, míg a queen’s-i torna történetében Lopez lett a második spanyol győztes.

Gerry Weber Open – Halle

A 25. Gerry Weber Open-nek három favoritja volt Federer, Thiem és Zverev személyében, így igazi generációs csatákra lehetett számítani, ami szerencsére részben meg is valósult. A salakos szezonban remeklő Thiem az idei évben kisebb hangsúlyt fektetett a füves pályás felkészülésre, ugyanis címvédőként kihagyta a stuttgarti tornát, így Wimbledon előtt csak Halle-ba utazott el. A tavalyi elődöntős már a második körben búcsúzott, az osztrák játékos Robin Haase-tól kapott ki 6-3, 7-6-ra, így számára idő előtt véget ért a torna. Thiem kiesése megfosztott minket egy esetleges Zverev elleni elődöntős találkozótól, ami óriási összecsapás lehetett volna az ifjú titánok közül. Thiem-mel ellentétben a másik két trófeára is esélyes játékos, Federer és Zverev folytatta a küzdelmeket. Mind a ketten magabiztosan játszottak a hét folyamán, így nem volt meglepő, amikor ők ketten kerültek be a fináléba. Az előzetes várakozásokkal ellentétben viszont a döntő nagyon sima volt, ugyanis Federer 53 perc alatt 6-1, 6-3-ra legyőzte német riválisát, ezzel 9. halle-i győzelmét szerezte meg karrierje során.

Federer-nek a mérkőzés során szinte minden bejött, nagyon egyben volt a svájci játéka. Annak ellenére, hogy Zverev nagyobb százalékarányban ütötte be az első szerváit, a svájci sokkal hatékonyabbnak bizonyult a sajátjainál, ugyanis abban az esetben mikor beütötte ezeket a szervákat, 93%-ban (két pont kivételével) megnyerte belőle a pontokat. Federer a hálónál is brillírozott ugyanis 14 alkalomból 10 pontot ütött, miközben ellenfelének 9 próbálkozásból csupán kétszer sikerült ugyanez. A nyerők és a break labdák tekintetében is nagy volt a különbség, ugyanis előbbi 22-12, míg utóbbi 4-0 lett a svájci javára. Ha Federer tudja tartani ezt a játékot Wimbledon-ban is, akkor nagyon nehéz lesz őt megállítani.

A svájci klasszis halle-i győzelmével pályafutása 16. füves pályás sikerét, illetve 92. tornagyőzelmét aratta. A győztesnek járó 500 ponttal pedig felére csökkentette hátrányát a ranglistán előtte álló Djokovic-csal szemben, aki a héten Eastbourne-ben készül a jövő héten kezdődő wimbledon-i tornára. Federer legutóbb két éve, szintén Halle-ban tudott füvön diadalmaskodni. A svájci az idei szezonban negyedik tornagyőzelmét szerezte meg, ráadásul úgy, hogy közben csak hat tornán vett részt. Az idei 24-2-es mérlege is imponáló, két vereségét különös módon két (Dubai és Stuttgart) 100-on kívüli játékostól szenvedte el.

Aegon Championships – Queen’s Club

A hallei tornával párhuzamosan a londoni Queen’s Club-ban is zajlottak az események, olyannyira, hogy már az első forduló is óriási meglepetéseket hozott, ugyanis a torna első három kiemeltje, Murray, Wawrinka és Raonic azonnal kiesett. A skót és a kanadai ráadásul a tavalyi döntő főszereplői voltak.

A queen’s-i fináléban a 2012-es bajnok Marin Cilic ellenfele a spanyol Feliciano Lopez volt, aki egy stuttgarti döntővel érkezett meg Londonba. A döntőt az első szettet behúzó Cilic kezdte jobban, de kisebb meglepetésre a spanyol fordítani tudott és így óriási küzdelem alakult ki közöttük. Lopez a második szettben a tie-break megnyerésével egyenlítetni tudott. A döntő szett is nagyon szorosnak ígérkezett, végül az is rövidítésben dőlt el. Cilic-nek 6-5-ös fogadásnál mérkőzéslabdája is volt, de Lopez egyenlíteni tudott. Ezt követően a horvát hibázott és hozta ellenfelét helyzetbe, amit gyorsan korrigált is. Ezután újabb fordulat következett, ami már a spanyol sikerét hozta meg, aki két és fél órányi játék után pályafutása első 500-as tornáját nyerte meg. Ezzel a győzelemmel Rafa Nadal 2008-as sikere után Lopez lett az Open-érában a második spanyol teniszező, aki meg tudta nyerni a queen’s-i versenyt. Lopez a győztesnek járó 500 ponttal a zsebében hét helyet előre ugorva feljött a ranglista 25. helyére.