Sorsoltak Wimbledonban

Elkészült a férfi főtábla sorsolása

2017. június 30. - Gyarmati Márió

Elkészült a 131. Angol Nyílt Teniszbajnokság férfi egyes versenyének a sorsolása. A sorsolásnak köszönhetően Murray - Nadal és Federer - Djokovic elődöntő lehet. Fucsovics Marci a luxemburgi Gilles Muller ellen kezd majd. A címvédőnek és Djokovic-nak nehéz ága van, a nyolcadik bajnoki címére hajtó Federer-nek valamivel könnyebb.

131. alkalommal készítették el a férfi egyes verseny főtáblás sorsolását, melyen 2002 után ismét hazai játékos neve is szerepel. A címvédő Murray nincs könnyű helyzetben a csipőfájdalmai miatt, de visszalépésről egyelőre még szó sincsen. Hosszú évek után Federer a favorit, aki valamivel könnyebb sorsolást kapott mint Murray és Djokovic. Fucsovics Marci edzője 2002-es főtáblára jutása után 15 évvel az ő helyébe lépett. A kiemelési rendszernek, illetve a sorsolásnak köszönhetően az idén bomba formában játszó Federer és Nadal csak a döntőben találkozhat egymással.

Lehetséges negyeddöntős párosítások:

[1] Andy Murray – [5] Stan Wawrinka

[4] Rafa Nadal – [7] Marin Cilic

[6] Milos Raonic – [3] Roger Federer

[8] Dominic Thiem – [2] Novak Djokovic

Első negyed

A torna címvédőjére nehéz két hét vár. Az esélyesek közül talán most ő van a legnehezebb helyzetben, ugyanis a héten két bemutató mérkőzést is le kellett mondania a csipőfájdalmai miatt. Azt jelenleg nem tudni, hogy mennyire van veszélyben az indulása, de a rajongóknak van okuk az aggodalomra. Murray a tavalyi évben a wimbledon-i torna előtt megnyerte a Queen’s Club-i versenyt is, ahol idén mindjárt az első fordulóban búcsúzott, így eddig nem alakult számára jól a füves pályás szezon.

A kétszeres bajnoknak (2013, 2016) nagyon nehéz ága van. Az első fordulóban egy kvalifikációból feljutott ellenfél ellen lép majd pályára. A második körben az ellen a Dustin Brown ellen mérkőzhet majd meg, aki két éve, szintén a második fordulóban kiejtette Rafa Nadal-t. A harmadik körben az előzetes kalkulációk szerint a legvalószínűbb ellenfele Fabio Fognini lehet majd, akinek a füves borítás egyáltalán nem tartozik a kedvencei közé. A negyedik fordulótól azonban megérkezik Murray ellen a nehéz tüzérség. A sort Nick Kyrgios nyithatja majd, aki bárkire veszélyes lehet ezen a borításon. Korábban itt az ausztrál legyőzte már Nadal-t, az elmúlt két évben pedig a negyedik körig jutott. Tavaly pont Murray ellen kapott ki egy három szettes mérkőzés során. Mivel a skót idén messze van a tavalyi legjobbjától, Kyrgios meg elmondása szerint nagyon készült a tornára, ezért nagy csatára lehet majd számítani kettejük mérkőzésén. Abban az esetben, ha a címvédő ezt az akadályt is sikerrel veszi, akkor a legjobb nyolc között Tsonga-val, esetleg Wawrinka-val mérkőzhet majd meg. A lehetséges ellenfelek közül Tsonga lehet a veszélyesebb számára, ugyanis a tavalyi tornán a francia egy óriási, ötszettes csatára kényszerítette a skótot. Az elődöntőben Nadal vagy Cilic állhatja majd útját a címvédés felé vezető úton. Annak ellenére, hogy Rafa idén fénykorát idézően teniszezik, füvön évek óta rosszul játszik. A spanyollal ellentétben a horvátnak nagyon megy a játék, a queen’s-i tornán Lopez-zel drámai csatát vívtak a fináléban. Ha Murray bejut karrierje negyedik wimbledon-i döntőjébe, akkor nagy valószínűséggel ismét Federer-rel kell majd megküzdenie. A két klasszis a 2012-es döntőben találkozott egymással, ahol Murray az első szett megnyerése után kapott ki.

A gyors szerváiról ismert ausztrál fenegyereknek, Nick Kyrgios-nak, Wimbledon-ban megy a játék a Major tornák közül a legjobban. Igazán a 2014-es wimbledon-i bemutatkozása során tette le először névjegyét a profik között. Akkor a negyedik fordulóban nagy meglepetésre legyőzte Nadal-t, majd a legjobb nyolc között Raonic-tól kapott ki, akit a vereség ellenére is megizzasztott. Az elmúlt két évben a negyedik forduló jelentette számára a végállomást. Tavaly a későbbi győztestől, Murray-től kapott ki három szettben. Kyrgios az első körben Pierre-Hugues Herbert ellen fog majd pályára lépni. A második fordulóban Benoit Paire lehet a legesélyesebb ellenfele, míg a harmadikban a franciák ifjú kedvence, Lucas Pouille, aki idén megnyerte a stuttgarti tornát. A legjobb 16 között pedig jöhet a Murray elleni mérkőzés tavalyi visszavágója. Az elmúlt évben Kyrgios nem tudta felvenni a skóttal szemben a harcot, aki a mérkőzést kontrollálva három szettben búcsúztatta őt. A jelenlegi erőviszonyok alapján idén az ausztrálnak több esélye lehet majd.

Néhány évvel ezelőtt nem gondoltam volna, hogy egyszer le fogom írni azt a mondatot; hogy Stan Wawrinka-nak már csak a wimbledon-i győzelem hiányzik a karrier Grand Slam teljesítéséhez, de hát a tavalyi US Open megnyerésével kétségtelenül ez lett a helyzet. A második számú svájci játékosnak mindig is a fű volt a leggyengébb borítása. Ennek ellenére 2014-ben és 2015-ben eljutott a negyeddöntőig, de a végső győzelemre igazán sosem volt esélye. Egy néhány héttel ezelőtti interjúban be is vallotta, hogy nem gondol egy esetleges wimbledon-i győzelemre, mert annak kicsi a valószínűsége. A tavalyi évben a második körben búcsúzott, akkor del Potro-tól kapott ki. Karrierje során eddig 12 alkalommal indult a tenisz szentélyében, a mérlege pedig 18-12, ami a bajnoki esélyeit nézve nem túl kecsegtető.

Stan első fordulós ellenfele az orosz Daniil Medvedev lesz majd. A második körben valószínűleg Tommy Haas-szal kell majd megmérkőznie a továbbjutásért, aki idén már Stuttgartban Federer legyőzésével meglepetést okozott. A harmadik fordulóban nagy valószínűség szerint Andreas Seppi vagy Fernando Verdasco lehet a potenciális ellenfele. A negyedik körben Tsonga-val találkozhat majd, aki könnyen a végállomást is jelentheti számára, ugyanis a francia sokkal jobban játszik ezen a borításon, mint Wawrinka. Abban az esetben, ha mégis legyőzné, akkor ő játszhatna Murray-vel a legjobb nyolc között.

Második negyed

Nadal-nak az elmúlt években nem ment a játék füvön. A 2011-es Djokovic elleni döntője óta még a legjobb nyolcig sem tudott eljutni. 2012-ben a második fordulóban Lucas Rosol-tól, 2013-ban a az első körben pedig Steve Darcis-tól kapott ki. 2014-ben viszont úgy tűnt, hogy két váratlan vereség után ismét visszatalál ahhoz a játékhoz, amivel korábban két bajnoki címet (2008, 2010) is nyert, de a negyedik fordulóban Nick Kyrgios egy lehengerlő játékkal megállította. Két évvel ezelőtt ismét korán búcsúzott, akkor Dustin Brown győzte le őt a második fordulóban. Tavaly sérülés miatt egyáltalán nem játszott füvön. 2011 óta összesen kilenc mérkőzést játszott Wimbledon-ban, amiből ötöt tudott megnyerni. Idén a kimerítő salakszezon után az orvosai tanácsára visszalépett a queen’s-i felvezető tornától, így füvön lejátszott mérkőzés nélkül érkezik meg Londonba.

A spanyolnak az első fordulóban az ausztrál John Millman lesz majd az ellenfele. A második körben valószínűleg Denis Istomin ellen kell majd megmérkőznie, viszont a harmadik fordulóban Karen Khachanov ellen már vigyáznia kell, ugyanis az oroszok ifjú titánja a Gerry Weber Open-en bíztató játékot mutatott. A legjobb 16 között a spanyolra Ivo Karlovic jelenthet veszélyt, a negyeddöntőben pedig az utóbbi években jól teljesítő, szervagép, Marin Cilic.

Fucsovics Márton személyében 2002 után ismét van főtáblás játékosunk a férfi egyes versenyben, ami óriási örömnek számít. Legutóbb Marci edzője, Sávolt Attila volt az a játékos, aki ott tudott lenni a wimbledon-i főtáblán. A múlt héten Marci az Aegon Ilkley Trophy elnevezésű Challenger verseny megnyerésével szerzett jogot a wimbledon-i főtáblára.

Marci az első körben a 16. kiemelt Gilles Muller ellen lép majd pályára, aki a felvezető tornák során tarolt, ugyanis a Ricoh Open (s-Hertogenbosch, ATP 250) megnyerése után Queen’s-ben egészen az elődöntőig jutott, ahol Marin Cilic-től kapott ki. Ha Marci számára sikerülne a bravúr és meg tudná állítani a luxemburgi játékost, akkor a következő körben könnyebb ellenfelet kapna, ugyanis vagy egy kvalifikációból feljutott rivális jutna számára, vagy pedig a ranglista 101 helyén álló svájci Henri Laaksonen.

Marin Cilic-ből az elmúlt években komoly tényező vált füvön. A 2014-es torna óta mindig ott van a legjobb nyolcban. Három évvel ezelőtt Djokovic-ot óriási küzdelemre kényszerítette, ahol végül 2-1-es szettvezetést követően kapott ki a későbbi győztestől. Két évvel ezelőtt szintén a szerbbel mérkőzött meg, akkori összecsapásuk viszont jóval simább volt az előző évinél, ugyanis Nole három sima szettben búcsúztatta a horvátot. A tavalyi évben Federer ellen vívott heroikus csatát, ahol 2-0-s vezetése is volt, de Djokovic-hoz hasonlóan a svájci is fordítani tudott, így Cilic ismét drámai csatában búcsúzott a tornától. A múlt héten Lopez-zel nagy csatát vívtak a Queen’s Club-ban, ami végül a spanyol győzelmével zárult, de Cilic így sem lehet bosszús, ugyanis ismét jó formában érkezik meg Wimbledon-ba.

Cilic az első fordulóban a német Philipp Kohlschreiber-rel fog majd megmérkőzni. Kohlschreiber korábban megnyerte már a halle-i tornát is, illetve tavaly döntőt játszott Stuttgartban, így a horvátnak vigyáznia kell majd, ha nem akar kellemetlen meglepést. Az első körhöz hasonlóan a második fordulóban is egy korábbi halle-i győztessel fog majd összecsapni, ugyanis nagy valószínűséggel Florian Mayer lesz majd a soron következő ellenfele, aki a tavalyi évben tudott Halle-ban diadalmaskodni. A legjobb 16 között valószínűleg Nishikori-val kell majd megvívni a továbbjutásért, a negyeddöntőben pedig Rafa Nadal-lal, ahol Cilic egyáltalán nem lesz esélytelen.

Harmadik negyed

A nyolcadik bajnoki címére készülő Federer 2012-ben nyert utoljára Wimbledon-ban. 2013-ban címvédőként nagy meglepetésre már a második fordulóban búcsúzott, majd ezt követően 2014-ben és 2015-ben Djokovic-csal döntőzött, ahol a szerb mind a kétszer legyőzte őt. A tavalyi évben a legjobb nyolc között, a Cilic elleni mérkőzésen közel került a kieséshez, de 0-2-ről fordítani tudott, viszont az elődöntőben Raonic ellen már nem bírt, így 2-1-es vezetést kiengedve a kezéből búcsúzott a tornáról. Hosszú évek után idén ismét ő az egyértelmű favorit. A halle-i döntőben lehengerlően játszott, januári visszatérése óta kiváló formában van. Idén hat tornán indult, abból négyet megnyert, és egészen biztos, hogy itt a legéhesebb a győzelemre.

A hétszeres bajnok az első fordulóban Alexandr Dolgopolov ellen fog majd pályára lépni. Korábban már háromszor találkoztak, de az ukrán játékos még szettet sem tudott Federer ellen nyerni. A svájcinak a második körbenn sem lesz nehéz ellenfele, ugyanis vagy egy kvalifikációs játékossal, vagy pedig Dusan Lajovic-csal fog majd megmérkőzni. A harmadik fordulóban a legesélyesebb ellenfele Mischa Zverev lehet, aki Halle-ban kicsit megszorongatta. A legjobb 16 között Dimitrov-val futhat össze, aki 2014-ben elődöntős volt. A jelenelgi erőviszonyok alapján itt sem kell nagy meglepetésre számítani, valószínűleg a svájci ezt az akadályt is könnyedén veszi majd. A legjobb nyolc között a tavalyi döntős Milos Raonic vagy a halle-i finalista Alexander Zverev próbálhatja majd Federer-t megállítani. Az elődöntőben Djokovic-csal, esetleg Thiem-mel mérkőzhet majd meg. Mivel a tábla legalsó negyede igen csak szellős a többi negyedhez képest, meglepetés lenne, ha más ellenfelet kapna az elődöntőben.

Negyedik negyed

Dominic Thiem eddig három alkalommal indult el a wimbledon-i tornán, de a második körnél tovább még egyszer sem jutott. Ennek ellenére nem szabad őt leírni, ugyanis a kisebb tornákról jobb eredményei vannak. Tavaly a stuttgarti győzelem után Halle-ban az elődöntőig menetelt. Az idei évben az eredményes és egyben megterhelő salakos szezon után füvön nem sokat mutatott. Címvédőként kihagyta a stuttgarti tornát, Halle-ban egy mérkőzést tudott nyerni, a hét elején pedig Antalyában már a nyitókörben vereséget szenvedett.

Thiem első körös ellenfele Vasek Pospisil lesz. A második fordulóban valószínűleg Gilles Simon-nal fog majd találkozni, akire már jobban oda kell majd figyelnie. A legvalószínűbb harmadik körös ellenfél, Paolo Lorenzi sem jelenthet számára akadályt. A legjobb 16 között viszont könnyen összefuthat a 2010-es döntőssel, Thomas Berdych-el, aki már túl van karrierje csúcsán, viszont ennek ellenére tavaly is ott volt a legjobb négy között. A negyeddöntőben megismétlődhet a Garros visszavágója, ugyanis a háromszoros bajnok, Djokovic lehet az ellenfél a négy közé jutásért.

A Federer-t két döntőben is legyőző szerb az idei évben karrierje egyik legrosszabb szezonját teljesíti. A jelenlegi erőviszonyokat tekintve a végső győzelemre kevés esélye van, de ettől függetlenül a második héten  még simán ott lehet. A szerb először Martin Klizan-nal fog majd megmérkőzni, aki nem jelent számára nagy veszélyt. A második forduló is sima lehet, ugyanis az Adam Pavlasek - Ernesto Escobedo mérkőzés győztesével fog majd találkozni. A harmadik körtől viszont Murray-hez hasonlóan megérkeznek a jóval keményebb ellenfelek, ugyanis könnyen elképzelhető, hogy Nole del Potro-val fog majd összecsapni, ami izgalmas találkozónak ígérkezhet. Ha túljut az argentínon, akkor a negyedik fordulóban a queen’s-i győztes, Feliciano Lopez ellen is résen kell majd lennie, ha tovább szeretne jutni. Mint már említettem a negyeddöntőben ismét Thiem-mel találkozhat majd.