Az első forduló összefoglalója

2017. július 05. - Gyarmati Márió

A vártnál eseménydúsabban zajlott a férfiaknál a wimbledon-i torna első két játéknapja. Nadal két év után nyert ismét mérkőzést füvön. Djokovic és Federer ellenfele pedig egyaránt feladta, de egyébként is sok volt a sérülten játszó játékos. A torna eddigi összecsapása Bedene és Karlovic nevéhez fűződik, akiket nehéz lesz majd felülmúlni. A nőknél két visszatérő, Kvitova és Azarenka is győzelemmel mutatkozott be, míg Kerber idei formájához képest könnyedén vette az első akadályt.

A hétszeres bajnok 85. mérkőzését nyerte meg Wimbledon-ban

A címvédő Andy Murray könnyed győzelemmel mutatkozott be a tornán. A csípősérüléssel bajlódó világelső a kazah származású Alexander Bublik-ot győzte le 6-1, 6-4, 6-2 arányban. A skót mindösszesen 1 óra 42 percet töltött a pályán. Elképzelhető, hogy Murray-nek a következő fordulóban nehezebb dolga lesz majd, ugyanis a nagy szerváiról ismert Dustin Brown-nal kell majd megmérkőznie, aki két évvel ezelőtt egy négy szettes csatában búcsúztatta Rafa Nadal-t.

Murray-hez hasonlóan Nadal is győzelemmel mutatkozott be. A spanyol két év után nyert ismét füvön mérkőzést, ami ráadásul karrierje 850. győzelme is volt egyben. Rafa az ellenfelének csupán öt game-t engedélyezett, így nagyon simán, 6-1, 6-3, 6-2-re nyert. Nadal a következő körben szintén egy amerikai ellenféllel fog majd megküzdeni Donald Young személyében, akivel eddigi karrierjük során kétszer találkoztak és mind a két alkalommal ő nyert.

Kyrgios alig egy órát tudott játszani a csipőfájdalmai miatt

Nem kellett sokat várni a torna első meglepetés kiesőjére, ugyanis Nick Kyrgios még az első játéknap során volt kénytelen feladni a mérkőzését. Az ausztrál játékos egy ideje már csípősérüléssel küzd, ami úgy látszik még nem múlt el neki. Kyrgios a tavalyi páros bajnok, Pierre-Hugues Herbert ellen lépett pályára az első fordulóban, akivel szemben 58 percnyi játék után két szettes hátrányba került, majd ezt követően fel is adta a mérkőzést. Egy Major tornát már önmagában véve is megterhelő érzés feladni, de ez a gyors szerváiról ismert ausztrál esetében még fájdalmasabb lehet, ugyanis jó esélyekkel vágott neki a tornának, akár a negyeddöntőig is eljuthatott volna. Az ausztrál kiesésével két izgalmasnak ígérkező jövőbeni mérkőzés is meghiúsult, ugyanis a harmadik fordulóban Pouille-al, míg a negyedik körben Murray-vel játszhatott volna.

A nap másik meglepetés kiesője a háromszoros Major bajnok, Stan Wawrinka volt. A svájci az oroszok reménységének tartott Daniil Medvedev-vel játszott, aki nagy meglepetésre élete első Major mérkőzésén legyőzte a nála jóval tapasztaltabb ellenfelét. Wawrinka pocsékul játszott a találkozón, 31 nyerője mellé 39 ki nem kényszerített hibát ütött, miközben ellenfele 42 nyerő mellett csak 29-szer rontott. Medvedev összesen 11 alkalommal jutott break labdához, amiből ötöt értékesíteni is tudott, míg Wawrinka hat alkalomból csupán kétszer tudta elvenni az orosz adogatását. Stan a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón elárulta, hogy térdproblémái vannak, ami ráadásul már Queen’s-ben is befolyásolta a játékát. Nem is csoda, hiszen ott sem nyert mérkőzést. Wawrinka a kiesés miatt csupán 35 pontot bukik majd a torna után, ugyanis tavaly csak egy fordulóval jutott tovább.

Marci tisztesen helytállt a Muller elleni találkozón

A luxemburgi Gilles Muller és Fucsovics Márton találkozójára is az első játéknapon került sor. A 2010-es junior wimbledon-i bajnok, Muller személyében nehéz ellenfelet kapott. A luxemburgi játékos a felvezető tornák során brillírozott, ugyanis a hertogenbosch-i torna megnyerése után Queen’s-ben a legjobb négyig jutott, ahol kemény csatára késztette Cilic-et, akitől végül kikapott. Marci karrierje első felnőtt wimbledon-i főtáblás mérkőzésén tisztesen helytállt, de ennek ellenére Muller ellen most nem volt igazán esélye. A mérkőzés ennek ellenére közel két órás volt. Marci ez alatt 11 ászt, 33 nyerőt és 18 ki nem kényszerített hibát ütött. Break lehetősége egyszer akadt, de azt nem tudta kihasználni. Muller végül 7-5, 6-4, 6-2-re győzött.

Az első forduló mérkőzése kétségtelenül Aljaz Bedene és Ivo Karlovic nevéhez fűződik. A két játékos 4 óra 25 percen keresztül csatázott egymással, amit a közönség nagy örömére a hazai földön játszó Bedene nyert meg. A mérkőzés során Karlovic 44, míg Bedene 27 ászt ütött. A horvát szervagép 98 nyerőt vágott be, míg ellenfele 79-et. A rangadó során összesen 399 pontot játszottak le. Bedene végül 6-7, 7-6, 6-7, 7-6, 8-6-ra nyerte meg a csatát.

Azarenka is győzelemmel tért vissza

A nőknél meglepő módon semmi különös nem történt az első nap során. Az elmúlt két év finalistája, Muguruza és Kerber is sima győzelemmel mutatkozott be a tornán, ami idei formájukat tekintve mindenképp bíztató. Az egykori döntősökhöz hasonlóan a két nagy visszatérő játékos is megnyerte a nyitómérkőzését. A kétszeres bajnok (2011, 2014) Petra Kvitova visszatérése óta a harmadik tornáján vesz részt, míg Azarenka a kisfia születése óta először játszik Major versenyen. A fehérorosz származású játékos a szülési szabadságról a múlt heti mallorcai tornán tért vissza. A kétszeres Australian Open bajnok az első szettben még feszülten játszott, amit ennek következtében el is veszített, majd ezt követően megfordította a mérkőzést, amit végül 3-6, 6-2, 6-1-re meg is nyert.

A keddi játéknapon Djokovic mellett Federer is pályára lépett. Mind két klasszis idő előtt fejezte be a mérkőzését, ugyanis ellenfeleik feladták a találkozót. A center pályán először a szerb játszott Martin Klizan-nal, aki a második szett elején adta fel a mérkőzést, röpke 40 percnyi játék után. Utánuk következett a Federer – Dolgopolov összecsapás, ami a közönség legnagyobb bánatára, szintén idő előtt ért véget, ugyanis Klizan-hoz hasonlóan, Dolgopolov is a második szett első felében vetett véget a rangadónak. Djokovic 6-3, 2-0-s eredménnyel, míg Federer 6-3, 3-0-val jutott tovább. Annak ellenére, hogy a hétszeres bajnok mérkőzése gyorsan véget ért, még így is emlékezetes maradhat a számára, ugyanis ez volt a 85. wimbledon-i győzelme, továbbá az első szettben beütötte karrierje 10.000 ászát is.

Timi megizzasztotta az egykori világelsőt

A center pálya utolsó összecsapását Babos Tímea és Caroline Wozniacki játszotta egymás ellen. Timinek ez volt a 6. indulása egyesben a profik között. Az idei évben nehéz első körös ellenfelet kapott az egykori világelső, Wozniacki személyében, de ennek ellenére nagyon jó találkozó kerekedett ki belőle. Timi az első két szettben egyenrangú ellenfélként küzdött, viszont a döntő szett már a dán szempontjából kicsit simábban alakult, aki végül 6-4, 4-6, 6-1-es eredménnyel jutott tovább a következő fordulóba. Timi a páros versenyen is indul, ahol az elmúlt három évben két döntőt (2014,2016) is játszott.

Az első két nap során összesen hét játékos volt kénytelen feladni a tornát. A férfiaknál [20] Nick Kyrgios, Viktor Troicki, Alexandr Dolgopolov, Janko Tipsarevic, [19] Feliciano Lopez és Martin Klizan, míg a nőknél csak Anastasia Potapova járt így.