A harmadik forduló összefoglalója

Vihar előtti csend

2017. július 09. - Gyarmati Márió

Az idei bajnokság harmadik fordulója az azt megelőző játéknapokkal ellentétben csendesebben zajlott, de aggodalomra semmi ok, mert a hétfői programot nézve ismét nagy csatákra lehet majd számítani. A nagy négyes továbbra is magabiztosan menetel, viszont a torna meglepetés emberei kiestek.

A torna címvédője túl van az első igazi próbatételen, ugyanis Fognini nagy csatára késztette. Az olasz játékos miután megnyerte a második szettet, a negyedikben egy game-re volt attól, hogy kiharcolja a döntő játszmát, de a skót 2-5-ről fordítani tudott, és zsinórban öt játékot nyerve, behúzta a szettet, ami egyben a mérkőzés végét is jelentette. A másik három favorit a harmadik fordulót is szettveszteség nélkül teljesítette. Mind hármójuknak volt egy–egy szorosabb szett a mérkőzésén, de számukra ez sem okozott gondot. A nagy négyes története során negyedik alkalommal (2010, 2011, 2014) van ott a negyedik fordulóban.

Andy Murray – Fabio Fognini: 6-2, 4-6, 6-1, 7-5.

Rafael Nadal – Karen Khachanov: 6-1, 6-4, 7-6.

Roger Federer – Mischa Zverev: 7-6, 6-4, 6-4.

Novak Djokovic – Ernests Gulbis: 6-4, 6-1, 7-6.

A hétfői játéknapra Murray és Djokovic könnyű ellenfelet kapott. A címvédőnek Benoit Paire, míg a szerbnek Adrian Mannarino lesz majd a vetélytársa. Murray a franciával eddig csak egy alkalommal találkozott, még tavaly a monacoi tornán, de akkor nagyon megizzadt ellene, viszont most meglepő lenne, ha akárcsak egy szett erejéig is meg tudná őt szorongatni. Roger Federer legközelebb Dimitrov ellen kápráztathatja el majd a közönséget. A svájci már kevésbé örülhet ellenfelének, de Nadal-hoz képest ő sem panaszkodhat, akinek majd Gilles Muller-rel kell megküzdenie. A kvartettből a spanyol kapta egyértelműen a legnehezebb versenytársat. A mérkőzést illetően minden benne van a pakliban, nincs egyértelmű esélyes, ezért talán ez lesz az egyik legizgalmasabb rangadó.

Az amerikai Sam Querrey ötszettes csatában múlta felül a kétszeres elődöntős Jo-Wilfried Tsonga-t, így pályafutása során harmadik alkalommal is bejutott a legjobb tizenhat közé. A két játékos ezt megelőzően öt alkalommal találkozott egymással, az állás Tsonga javára 4-1 volt. Major tornán idáig csak egyszer mérkőztek meg egymás ellen, az pont három éve, ugyan itt történt. Akkor a francia nyert, szintén egy gigászi csatában, döntő szett 14-12-re. Hasonlóan a három évvel ezelőtti találkozóhoz, most is Querrey vezetett a szetteket tekintve 2-1-re, viszont most nem engedte ki a mérkőzést a kezéből, így végül három órás küzdelmet követően 6-2, 3-6, 7-6, 1-6, 7-5-re diadalmaskodott.

Aljaz Bedene számára a harmadik forduló jelentette a végállomást az idei tornán, ugyanis a Fucsovicsot is legyőző Gilles Muller-rel már nem bírt. A brit játékos a vereség ellenére is karrierje legeredményesebb wimbledoni tornáján van túl, ugyanis korábban még egyszer sem tudott eljutni a harmadik körig. Muller az idei füves pályás szezonban brillírozik, ugyanis a hertogenbosch-i torna megnyerése után Queen’s-ben az elődöntőig jutott, itt Wimbledon-ban pedig karrierje eddigi legjobb szereplését érte el azzal, hogy bekerült a tizenhat közé.

Véget ért a torna az idei meglepetés ember számára, ugyanis a 21 éves osztrák származású Sebastian Ofner egy három szettes sima mérkőzésen kikapott Alexander Zverev-től. Ofner jelenleg a világranglista 217. helyén áll és ez volt karrierje első Major tornás indulása. Egészen a selejtezőből jutott el a harmadik fordulóig. Az első körben Thomas Bellucci-t míg a másodikban a 17. kiemelt Jack Sock-ot győzte le, ráadásul egy egészen elképesztő ötszettes küzdelem során, melyben az első két szett megnyerése után az amerikai egyenlíteni tudott, de a döntő szettben ennek ellenére Ofner ismét felülkerekedett riválisán. A harmadik körben viszont már Zverev ellen nem tudta felvenni a harcot, így zsinórban öt megnyert mérkőzés után alig másfél óra alatt 6-4, 6-4, 6-2-re kikapott. Viszont ha ez még nem lenne elég az ifjú osztrák tehetséggel kapcsolatban, akkor gyorsan hozzátenném azt is, hogy az edzője nem más, mint Wolfgang Thiem, aki Dominic Thiem édesapja.

Angelique Kerber és Garbine Muguruza is sikerrel vette a harmadik fordulót, így a következő körben az elmúlt két év döntősei egymás ellen fognak majd játszani. Annak ellenére, hogy egyikük sincs top formában, izgalmas mérkőzés várható. Ez lesz a két játékos nyolcadik összecsapása, és egyben harmadik Major találkozója. A jelenlegi mérlegük Muguruza javára 4-3. Első három találkozójukat Kerber, az utóbbi négyet pedig a spanyol nyerte meg. Wimbledon-ban két évvel ezelőtt mérkőztek meg egymás ellen, a találkozó a későbbi döntős Muguruza sikerét hozta, aki akkor 7-6, 1-6, 6-2-re győzött.

Kerber a torna során most veszített először szettet, de ennek ellenére könnyen meg tudta fordítani a mérkőzést Rogers ellen. Az amerikai hiába ütött 47 nyerőt a német 24 nyerőjével szemben, ehhez 46 ki nem kényszerített hiba is társult. Ha egy kicsit pontosabban játszik, még mindig versenyben lehetne. A mérkőzésen lejátszott pontokat tekintve Kerber eggyel kevesebbet nyert meg (106-107), mint ellenfele. A break lehetőségeit csak 27 %-ban tudta (3/11) kihasználni ami Muguruza ellen kevés lesz, ugyanis a spanyol jóval technikásabb játékos. Kerber-rel ellentétben Muguruza nagyon simán nyert. Mindössze 70 percet töltött a pályán és 6-2, 6-2-re győzte le Sorana Cirstea-t, aki ezt megelőzően Bethanie Mattek-Sands-szal játszott.

Szintén versenyben van még az idei Roland Garros meglepetés győztese, Jelen Ostapenko is. A lett játékosnak ez a második wimbledoni indulása, a tavalyi tornán elsőre egészen a harmadik körig jutott. Következő mérkőzését a negyedik helyen kiemelt Elina Svitolina ellen fogja majd játszani. Remélhetőleg ez is egy izgalmas találkozó lesz. Mind a ketten nagyon fiatalok, ambiciózusak, és az idei évben nyertek már nagy tornákat, főleg salakon.

Tizenötödik alkalommal van ott a legjobb 16 között az ötszörös bajnok Venus Williams. Az amerikai klasszis a japán származású Naomi Osaka-t győzte le 7-6, 6-4-re. Venus a következő körben Ana Konjuh ellen fog majd pályára lépni. A horvát lány most jutott el először karrierje során a negyedik fordulóig, korábban a legjobb eredménye egy harmadik körös szereplés volt, még 2014-ben.

Továbbra is versenyben van még a kétszeres elődöntős (2011, 2012), Victoria Azarenka is, aki Simona Halep-pel fog majd megmérkőzni, akinek viszont nem a fű a legkedvesebb borítása, de ennek ellenére volt már elődöntős, tavaly pedig a legjobb nyolc között búcsúzott. Pályafutásuk során három alkalommal találkoztak idáig, legutóbb a 2015-ös US Open-en, ahol Halep óriási csatában legyőzte fehérorosz ellenfelét. Ez a mérkőzés a Kerber – Muguruza és az Ostapenko – Svitolina mérkőzéshez hasonlóan kiemelt figyelmet érdemel majd, bízva abban, hogy beváltja a hozzáfűzött reményeket.