A hetedik nap összefoglalója

A szezon egyik legőrültebb napján vagyunk túl

2017. július 11. - Gyarmati Márió

Őrületes napon vagyunk túl, Federer könnyed győzelemmel van ott a 15. wimbledoni negyeddöntőjében, míg Nadal heroikus küzdelemben búcsúzott. Kerber kiesésével jövő héten egészen biztos, hogy új női világelső lesz. Muller és Cilic okozhatnak még kellemetlen pillanatokat az esélyeseknek, egyikőjük akár döntőbe is juthat.

A tegnapi napon kétféle módon jutottak a győztesek a soron következő fordulóba. Könnyedén, három szettben nyerve, vagy pedig ötszettes, kiélezett csatában. Az előbbi csoporthoz Federer, Murray és Cilic tartozik, míg utóbbiba Muller, Raonic, Berdych és Querrey. A legkevesebb időt a pályán a hétszeres bajnok töltötte, akinek mindössze 1 óra és 37 perc kellett ahhoz, hogy legyőzze Dimitrov-ot. A bolgár igazság szerint nem tanúsított komoly ellenállást a svájci ellen, aki nagyon hamar kétszettes előnyre tett szert. Dimitrov egyedül a harmadik szettben tudott villantani, amikor 2-4-ről felzárkózott, de Federer-t ez nem zavarta meg és azonnal visszavette a break-et, ami egyben a mérkőzés végét is jelentette.

Ennek a győzelemnek köszönhetően a svájci 15. alkalommal is bejutott a wimbledoni torna negyeddöntőjébe. 2003-as első győzelme óta csak egyszer, 2013-ban nem volt ott a legjobb nyolc között. Federer ismételten újabb mérföldkőhöz érkezett el a karrierjében, ugyanis Major tornán 50. alkalommal fog majd pályára lépni a negyeddöntőben. A svájci következő ellenfele Milos Raonic lesz, aki a tavalyi tornán egy drámai ötszettes csatában győzte le őt.

Marin Cilic is ott van a legjobb nyolc között, immár zsinórban negyedik alkalommal. A horvát játékos csak három perccel töltött többet a pályán, mint Federer, viszont ő nyert a legkevesebb game-t veszítve. Cilic a következő fordulóban a Nadal-t epikus csatában legyőző Gilles Muller ellen fog majd megmérkőzni, akivel idén már Queen's-ben emlékezetes csatát vívtak. Az aktuális fordulóban a címvédő Murray vívta a legszorosabb három szettes mérkőzést. A skótnak a francia Benoit Paire volt az ellenfele, aki megszorongatni csak az első szettben tudta, ugyanakkor a mérkőzés során mindvégig szorosan a nyomában maradt, így Murray-nek közel két és fél órára volt szüksége ahhoz, hogy legyőzze a franciát. A vereség ellenére Paire karrierje legjobb eredményét érte el ezzel a negyedik körös szerepléssel.

Az előbb említett három játékoshoz képest nem volt mindenkinek ilyen könnyű dolga, ugyanis a másik négy továbbjutónak jóval többet kellet küzdenie a győzelemért. Elsőként Sam Querrey futott bele egy ötszettes csatározásba, ugyanis Kevin Anderson  a találkozó során kiharcolta ellene az ötödik játszmát, amit végül elvesztett, így az amerikai a tavalyi év után ismét ott van a negyeddöntőben. Két korábbi döntős, Thomas Berdych (2010) és Milos Raonic (2016) is ötszettes csatára kényszerült. Berdych a kétszeres Garros elődöntős Thiem-mel, míg Raonic az ifjabbik Zverev-vel mérkőzött meg. A kanadai szetthátrányból fordította meg a mérkőzést a német ellen, akinek a játéka a döntő szettre szétesett, így csak egy game-t tudott nyerni, aminek következtében Raonic viszonylag könnyedén letudta zárni az összecsapást. A döntő szettre a másik ifjú titán lendülete is elfogyott, azonnal break hátrányba került, viszont utána már nem tudta magát igazán játékba hozni, így ő is búcsúzni kényszerült.

A nap mérkőzése Gilles Muller és Rafa Nadal nevéhez fűződik. Az előzetes ismeretek alapján simán benne volt a pakliban egy ötszettes találkozó lehetősége, ami végül meg is valósult, viszont a döntő szett az minden várakozást felülmúlt. A francia már az első labdamenettől kezdve nyomást gyakorolt a kétszeres bajnokra, aminek az első két szett megnyerése volt az eredménye. Ezután Nadal a harmadik játszmától egy szinttel feljebb kapcsolt, majd a következő két szettet megnyerve kiegyenlített. Ennek ellenére Muller a döntő szettben sem remegett meg, a mérkőzés továbbra is nagyon szoros maradt, viszont inkább arra lehetett számítani, hogy a francia fog majd előbb hibázni, amivel Rafa-t a győzelemhez segíti majd, de ahogy teltek a game-k, ez a teória egyre inkább megdőlni látszott. A közönség őrjöngött, óriási feszültség volt, a szorosabb labdamenetek után a stadion szinte felrobbant. Végül 14-13-as állásnál Muller-nek nagy nehezen sikerült elvenni Rafa adogatását, így 4 óra 47 percnyi játék után megnyerte a találkozót. A francia 6-3, 6-4, 3-6, 4-6, 15-13-ra diadalmaskodott. A mérkőzés során 389 (198-191) labdamenetet játszottak le, ketten összesen 172 nyerőt (95-77) és 53 ászt (30-23) ütöttek.

A férfi negyeddöntők párosításai:

[1] Andy Murray - [24] Sam Querrey

[16] Gilles Muller - [7] Marin Cilic

[6] Milos Raonic - [3] Roger Federer

[11] Tomas Berdych - [2] Novak Djokovic

A nőknél sikerült mindenkinek befejeznie a negyedik fordulós mérkőzését a nap végéig, így ott nem alakult ki csúszás. Kerber és Muguruza nagyot küzdöttek, ami végül a spanyol sikerét hozta, így biztossá vált, hogy hétfőtől új világelső lesz a hölgyeknél. A pontverseny alapján Pliskova és Halep van még harcban a trónért.

Az igazán nagy csaták végül elmaradtak, a nyolc győztesből öten két szettben tudtak győzni. Az ötszörös bajnok Venus Williams nagyon simán nyert, így 13. alkalommal is ott van a legjobb nyolc között. Kiesett viszont Victoria Azarenka, akit Halep búcsúztatott egy szorosabb és egy simább szettben. Továbbra is versenyben van a Garros győztese, Ostapenko is, aki Svitolina-t győzte le az ifjú titánok mérkőzésén, a vártnál egy kicsit simábban.