Muguruza Wimbledon női bajnoka

2017. július 16. - Gyarmati Márió

Garbine Muguruza sikerével zárult a wimbledoni torna női döntője. A spanyol 7-6, 6-0-ra nyert az ötszörös bajnok Venus Williams ellen. Győzelmének köszönhetően Muguruza lett a második spanyol női teniszező, aki meg tudta nyerni a wimbledoni tornát.

A mérkőzést a spanyol kezdte jobban, aki az első két szerva game-jében csak két pontot veszített el Venus-szal szemben, aki viszont mindkét adogatójátékáért megszenvedett, ugyanis mindkét esetben csak 40-30-ról tudta csak befejezni a game-et. Az ötödik játékban azonban az amerikai felszívta magát és semmire hozta az adogatását, viszont ezután is lendületben tudott maradni, ami megzavarta a nyugodtabban kezdő spanyolt, de ennek ellenére Venus támadásait kivédve, egyenlíteni tudott. Ezt követően Venus lendülete megtorpant, három kettős hibát is ütött, de még így is megtudta tartani a szerváját, aminek köszönhetően továbbra is ő vezetett. A nyolcadik játékot Muguruza ismét könnyedén nyerte meg, amire Venus egy love game-mel válaszolt. Az amerikai 5-4-es vezetésnél két breaklabdához jutott, ami szettlabdák is voltak egyben, így ott volt a lehetőség a kezében az első szett megnyerésére. Az elsőnél nagyon hosszú labdamenetet játszottak, ám végül az amerikai hibázott és a hálóba ütötte a labdát. A második lehetőségnél pedig Muguruza egy hatalmas szervával hárított, megmenekülve a szett elvesztésétől. Innentől kezdve a spanyol ismét felülkerekedett, a következő játékban elvette Venus adogatását, majd a sajátját hozzátéve 7-5-re lezárta az első szettet.

Az első szett nagyon kiélezett, izgalmas és feszültséggel teli volt, viszont összességében nézve Muguruza kiegyensúlyozottabban játszott, mint Venus, ezért megérdemelten lett övé a nyitójátszma. Venus sokkal idegesebben kezdett, mint ellenfele, ráadásul a szerva game-jeit is alig tudta tartani, majd miután nem sikerült 5-4-es vezetésnél lezárni a szettet, láthatóan visszaesett a teljesítménye.

A második szett elején Muguruza ha nehezen is, de egyből break-elni tudott. A szerváival ezután sem volt gond, így 12 percnyi játékot követően 2-0-ás előnyre tett szert. Venus nagyon nehéz helyzetbe került a szett és break hátránynak köszönhetően, de mivel csak a szett elején jártak, volt rá némi esély a vissza kapaszkodásra, de ehelyett ismét nehéz helyzetbe került. A zsinórban négy játékot megnyerő spanyol ismét break lehetőséghez jutott, amit Venus hibája miatt könnyedén ki is használt. Az amerikai továbbra sem tudott fogást találni ellenfelén, így zsinórban hat elveszített játékot követően reménytelen helyzetbe került. Ennek ellenére próbálta még tartani magát, de nem tudta megtörni a magabiztos spanyolt, aki 5-0-s állásnál a bajnoki címért adogatott. Muguruza érthetően kicsit megremegett, így Venus-t visszahúzta a game-be, de végül sikerült kiszerválnia a mérkőzést, amivel pályafutása első wimbledoni bajnoki címét nyerte meg.

Az egész mérkőzést tekintve Muguruza 14 nyerő mellett 11 ki nem kényszerített hibát ütött Venus 17 nyerőjével és 25 hibájával szemben. Lényeges különbség mutatkozik a breaklabda kihasználtságában is, ugyanis míg a spanyol a hét alkalomból négyszer break-elni tudott, addig Venus-nak a három lehetőségéből egyet sem sikerült kihasználnia. Nem csoda, hogy a szervák tekintetében is a spanyol volt az eredményesebb, mégpedig nem is kicsivel. A győztes 71%-ban tudta beütni az első szerváját, amiből 77 %-ban sikerült is pontot nyernie, míg a vesztes csak az esetek 61%-ban volt eredményes. Venus ezt a második szervái mögül megnyert pontokkal tudta volna valamelyest kompenzálni, de erre egyáltalán nem volt esélye, ugyanis ezekből csak az esetek harmadában tudott pontot nyerni, ami kevésnek bizonyult a spanyol 50%-os hatékonyságával szemben.

Muguruza karrierje harmadik fináléjában második győzelmét szerezte meg. Mostani sikerének köszönhetően ő lett a spanyol női tenisz történetében a második játékos, aki meg tudta nyerni a wimbledoni tornát. Idáig ez csak Conchita Martínez-nek sikerült még 1994-ben. Érdekesség, hogy Martínez a wimbledoni torna idején ott volt Muguruza csapatában. Újabb győzelmének köszönhetően a spanyol ismét bejön a top 10-be, a világranglistán hétfőtől az ötödik pozíciót fogja majd elfoglalni.

Az ötszörös bajnok Venus negyedik fináléját veszítette el. Nála több döntőt csak a torna kilencszeres bajnoka Martina Navratilova játszott, aki karrierje során 12 alkalommal volt finalista a tenisz szentélyében. Venus legutóbb 2003-ban tudott egy éven belül két Major döntőt játszani, akkor szintén az Australian Open-en és Wimbledonban jutott be a fináléba, de az idei évhez hasonlóan mindkét döntőjét elveszítette. További érdekesség még, hogy a Garros-on ugyanúgy a negyedik körig jutott, viszont akkor a US Open-en nem játszott.