Elkészült a férfi főtábla sorsolása

Sorsoltak Flushing Meadowsban

2017. augusztus 27. - Gyarmati Márió

Elkészült a 137. Amerikai Nyílt Teniszbajnokság férfi egyes versenyének a sorsolása. Federer és Nadal egy ágra került, így az elődöntőben elképzelhető, hogy létre jön az első New York-i Fedal rangadó. Andy Murray az utolsó előtti pillanatban visszalépett, így tovább ritkult az amúgy is csonka élmezőny. Fucsovics Marci a francia Mahut ellen kezd majd.

Legutóbb Andy Murray visszalépése kavarta fel az állóvizet New Yorkban. A hír magyar idő szerint éjfél tájt érkezett, így nagy valószínűség szerint sokan csak később fognak értesülni a visszalépésről. A torna 2012-es bajnoka néhány nappal ezelőtt ugyan megérkezett Flushing Meadowsba, de egy–két edzést követően lemondta az idei szereplést. Ezáltal a top 10-ből ő lett a negyedik olyan játékos, aki nem indul el az idei tornán. Korábban Djokovic, Wawrinka és Nishikori is jelezte, hogy nem lesz itt, de ők idén már egyébként sem versenyeznek. Murray helyzete még kérdéses, de talán az lenne a legideálisabb a számára, ha ő is dobná az évet, és pihenőre vonulna. Azáltal, hogy a tavalyi döntősöket, illetve a címvédő mellett még két korábbi bajnokot is mellőzni kell, nagy veszteség érte a tornát. A mezőny egészségügyi állapotát jól jelzi, hogy a három legnagyobb amerikai tornán (Kanada, Cincinnati, US Open) a tavalyi győztesek közül senki sem tudott elindulni. A top 6-ból jelenleg csak Nadal-ról lehet kijelenteni, hogy egészséges. Federer a minap azt nyilatkozta, hogy Montreal óta sokat javult a háta, de erről részletesebben nem beszélt, így róla csak legkorábban a jövő hét folyamán derülhet ki, hogy milyen fizikai állapotban van.

Mivel Federer és Nadal egy ágra került, ezért most talán valamivel nagyobb az esélye annak, hogy összejön az első New York-i Fedal rangadó. Mivel a két klasszis még sohasem játszott egymás ellen a US Open-en, ezért már most is ez a legjobban várt találkozó. Pályafutásuk során az észak-amerikai keménypályás tornákon egyébként is csak egyszer láthatta őket a közönség, még 2013-ban a Cincinnati torna elődöntőjében, így mindenképp kiemelt fontosságú lesz az esemény, az már egészen biztos. Hogy ha már a két klasszisnál tartunk, akkor fontos megemlíteni, hogy Nadal-nak az újbóli világelsőség mellé természetesen jár az egyes kiemelési szám is, ami legutóbb a 2014-es Roland Garros-on volt ott a spanyol neve mellett. Összességében nézve pedig ez a 10. alkalom, hogy Rafa első kiemeltként vág neki egy Major tornának.

Lehetséges negyeddöntős párosítások:

[1] Rafael Nadal – [7] Grigor Dimitrov

[3] Roger Federer – [6] Dominic Thiem

[17] Sam Querrey – [4] Alexander Zverev

[8] Jo-Wilfried Tsonga – [5] Marin Cilic

Első negyed

A favoritok közül Nadal kapta talán a legkönnyebb negyedet. A torna kétszeres bajnoka (2010, 2013) az első mérkőzésén Dusan Lajovic ellen fog majd pályára lépni. Ezt követően a második fordulóban a Taro Daniel – Tommy Paul rangadó győztese vár majd rá. A harmadik körben Richard Gasquet lehet a spanyol legmagasabban rangsorolt ellenfele. A franciával szemben Rafa 15-0-ás mérleggel rendelkezik, így elvileg ez a találkozó sem fog gondot okozni neki. A negyedik fordulóban Berdych, vagy esetleg Fognini jöhet majd vele szembe. Kettejük közül egyértelmű, hogy a cseh játékos a veszélyesebb, ráadásul Major tornán is győzte már le Rafa-t. A negyeddöntőben Nadal legesélyesebb ellenfele az ohio-i győztes, Grigor Dimitrov lehet, akinek a legjobb eredménye két negyedik fordulós szereplés még 2014-ből, valamint tavalyról. Legutóbbi mérkőzésükön, az idei Australian Open elődöntőjében gigászi csatát vívtak egymás ellen, melyet végül a spanyol nyert meg. Dimitrov az eddigi kilenc találkozójuk során csak a 2016-os pekingi tornán tudta legyőzni ellenfelét. Annak ellenére, hogy Dimitrov Cincinnatiban megnyerte karrierje első Masters tornáját, nem hiszem, hogy különösebben esélyes lenne akár Nadal ellen, akár a tornát tekintve. Abban az esetben, ha Rafa ismét bejutna a US Open elődöntőjébe, akkor a legvalószínűbb ellenfele, ősi riválisa, Roger Federer lenne, akivel eddig még sohasem mérkőzött meg Flushing Meadowsban. Ez a találkozó egyértelműen az idei torna legjobban várt mérkőzése, kérdés, hogy végre összejön-e.

Második negyed

A harmadik helyen kiemelt Federer egy éves kihagyás után tér vissza Flushing Meadowsba. A New York-i közönség utoljára a két évvel ezelőtti Djokovic elleni fináléban láthatta őt. A svájci klasszis az idei évben fénykorát idéző módon játszik. A wimbledoni győzelme után sokan már a US Open-t is odaadták neki előre, ahol utoljára 2008-ban tudott nyerni. A felvezető tornák során egyedül Kanadában indult el, ahol a Zverev elleni döntőben ismét kiújultak a hátfájdalmai, ami miatt a Cincinnati tornát kihagyta. Ennek ellenére még mindig ő a torna egyik legfőbb esélyese, viszont a hátproblémái miatt talán több a kérdőjel körülötte. Az ötszörös bajnok (2004-2008) az első fordulóban az amerikaiak egyik jövőbeli reménysége, Frances Tiafoe ellen fog majd pályára lépni. Ezt követően a második körben a Kavcic – Youzhny mérkőzés győztesével találkozik majd. A harmadik fordulóban a legesélyesebb ellenfele Fernando Verdasco vagy Feliciano Lopez lehet. Federer számára az első kellemetlen ellenfél a negyedik körben, Nick Kyrgios személyében érkezhet meg. A két játékos eddig két alkalommal mérkőzött meg egymással. Először a 2015-ös madridi tornán találkoztak, majd ezt követően idén Miamiban csaptak össze. Mind a két mérkőzés három szettes csatározásba torkollott, ráadásul mind a hat szett tie-break-ben dőlt el. A lehetséges riválisok közül a legjobb nyolc között Dominic Thiem vagy a 2009-es bajnok, Juan Martin del Potro lehet az aktuális ellenfél. Az elődöntőben pedig valószínűleg Rafa lesz az, akit majd le kell győzni az újabb fináléért.

Roger Federer és Rafa Nadal pályafutásuk során még sohasem játszott egymás ellen az év utolsó Major tornáján, ezért nem csoda, hogy legalább egy évtizede ez a legjobban várt New Yorki mérkőzés. Ez a találkozó azonban nem csak a létrejötte miatt lesz nagyon fontos, hanem az idei torna kimenetele miatt is, ugyanis, ha rátekintünk a tábla alsó felére, akkor jól láthatjuk, hogy ott egyáltalán nincs egyértelmű esélyes. Ezért könnyen meglehet, hogy erre az összecsapásra előrehozott döntőként is gondolhatunk majd, de persze bármi megtörténhet. Láttunk már ilyet többször is, legutóbb például a tavalyi Djokovic – Wawrinka döntőben.

Az alsó ágon alig van olyan név, akire előzetesen azt lehetne mondani, hogy az idei viadalnak győzelmi esélyekkel vág neki. Ott van ugyan Cilic és Zverev is, de róluk jelen pillanatban nehéz elképzelni, hogy akár az elődöntőig is eljutnának. Cilic ugyan nyert már US Open-t, viszont a combsérülése miatt Wimbledon óta nem játszott. Egyrészt meccshiánya van, másrészt kérdéses, hogy milyen a jelenlegi fizikai állapota. A két Masters címével rendelkező Zverev a legígéretesebb tehetségnek számít, viszont még csak ez lesz a tizedik Major tornája. Egyrészt tapasztalatlan, másrészt úgy tűnik, hogy sem fizikálisan, sem pedig mentálisan nincs még megérve a feladatra.

Zverev mellett talán még a 34 éves luxemburgi Gilles Muller jöhetne szóba, aki a füves pályás szezon során végig parádézott, amit ráadásul egy Nadal elleni győzelemmel koronázott meg, aminek köszönhetően bejutott karrierje második Major negyeddöntőjébe. Az elsőt pont itt, a 2008-as tornán vívta. Most nagyon úgy tűnik, hogy a nyár elején mutatott csúcsforma Muller számára a szünettel együtt odaveszett. A US Open Series során három felvezető versenyen vett részt és a hét lejátszott mérkőzéséből négyet nyert meg. Erre most nyugodtan lehet azt mondani, hogy nem jelent semmit, és ez nagyjából így is van, viszont azért a Muller kaliberű játékosok ritkán szoktak Major tornákon megtáltosodni, pedig most neki jó esélyei lennének akár egy elődöntőre is. Persze azért nagyon sokat kell tenni.

Harmadik negyed

Az alsó ág, felső negyedében van a legígéretesebbnek számító ifjú tehetség, Alexander Zverev. A németnek ez lesz a tízedik Major tornája, New Yorkban pedig a harmadik indulása. Mérkőzést először a tavalyi évben sikerült nyernie, de akkor is csak egyet. A torna negyedik kiemeltje az első fordulóban a kvalifikációból feljutott brazil Darian King ellen fogja megkezdeni az idei szereplést. Ezután a második körben a Coric – Vesely mérkőzés győztese következhet majd. A harmadik fordulóban a legmagasabban rangsorolt ellenfél Kevin Anderson lehet, aki ellen 4-0-ás mérleggel rendelkezik, ráadásul az utóbbi két mérkőzésükön a dél afrikai játékos szettet sem tudott nyerni ellene. Zverev számára a legjobb 16 között jöhet az első komolyabb ellenfél, ugyanis ha eljut odáig, akkor a tábla alapján Jack Sock vagy Gilles Muller lehet az, akivel meg kell majd küzdenie a továbbjutásért. Abban az esetben, ha a német bejut pályafutása első negyeddöntőjébe, akkor könnyen hazai ellenféllel szemben találhatja magát Isner vagy Querrey személyében.

Zverev mellett a harmadik negyedben, de külön nyolcadban van John Isner és Jack Sock. A két legmagasabban rangsorolt amerikai játékos a negyeddöntőben futhat össze egymással, ami valószínűleg egy álom lenne az amerikai közönség számára. Isner eddigi legjobb eredménye a US Open-en egy 2011-ben elért negyeddöntő volt, ami egyben karrierje legjobb Major helyezése is. Sock legtovább a tavalyi évben jutott, akkor a legjobb 16 között búcsúzott. Az első két körben előreláthatólag mind a ketten verhető ellenfelet fognak majd kapni. Isner Pierre-Hugues Herbert ellen fog kezdeni, utána pedig a Hyeon Chung – Horacio Zeballos mérkőzés győztese következik majd. Jack Sock az ausztrál Jordan Thompson ellen fog pályára lépni az első fordulóban. A következő körben majd a Smith – Fabbiano találkozó nyertesével küzdhet meg. Isner számára a harmadik körben egy kellemetlen rivális jöhet, ugyanis adott esetben Mischa Zverev lesz az a játékos, akit le kell majd győznie. Négy alkalommal találkoztak eddig egymással, az állás pedig 2-2. Az első két találkozót az amerikai, az utóbbi kettőt viszont a német nyerte meg. Ezek közé tartozik egy idei Australian Open összecsapás is, melyet az idősebbik Zverev két szettes hátrányból fordított meg. A mérkőzés nagyon brutális lehetett ugyanis a német 6-7, 6-7, 6-4, 7-6, 9-7-re nyert. Sock számára sem lesz adott esetben a harmadik kör egy sétagalopp, ugyanis könnyen Gilles Muller-rel szemben találhatja magát. Isner potenciális ellenfele a negyedik körben Murray visszalépése miatt honfitársa, Sam Querrey lehet. Sock a luxemburgi után a következő körben is nehéz ellenfelet kaphat, ugyanis a tábla szerint nagy valószínűséggel Alexander Zverev-vel szemben találhatja majd magát. Abban az esetben, ha Isner is és Sock is egyaránt legyűri az akadályokat, akkor egymás ellen mérkőzhetnek meg egy amerikai álom negyeddöntőben. Utoljára két hazai játékos 2011-ben tudott eljutni a legjobb nyolc közé. Az utolsó döntős pedig Andy Roddick volt még 2006-ban, aki Roger Federer-től kapott ki.

Negyedik negyed

Fucsovics Márton a tavalyi év után idén is főtáblás versenyzőként vesz részt a US Open-en. Marci a világranglistás helyezése alapján jutott fel ismét a főtáblára. Az első fordulóban a kvalifikációból érkező Nicolas Mahut lesz majd az ellenfele, akivel most fognak először egymás ellen játszani. Ennek a mérkőzésnek a győztese a második körben a Ramos-Vinolas – Istomin találkozó nyertesével fog majd összecsapni. Fucsovics mérkőzése a hétfői játéknapon, a nyolcas pályán lesz.

Andy Murray visszalépése miatt a torna 2014-es győztese, Marin Cilic átkerült a skót helyére, az alsó ág legaljára. Cilic a combsérülése miatt a wimbledoni döntő óta nem lépett pályára, így címvédőként Cincinnati-ban sem tudott rajthoz állni. A tábla negyedik negyedét kis túlzással nyugodtan nevezhetjük szellem negyednek is, ugyanis nincs olyan játékos, akire az előzetesek alapján azt lehetne mondani, hogy eljut legalább a legjobb nyolcig.

Cilic első fordulós ellenfélnek az amerikai Tennys Sandgren-t kapta. Ezt követően a második körben a Mayer – Dutra Silva mérkőzés győztesével csaphat össze. A harmadik fordulóban a legmagasabban rangsorolt ellenfele az argentin Diego Schwartzman lehet. A két játékos az idei évben találkozott először egymással, a mérkőzés pedig a horvát győzelmével zárult. Ha Cilic eljut a negyedik körig, akkor a legjobb 16 között Ferrer vagy Pouille lehet a soron következő rivális. Abban az esetben, ha a horvát fizikailag továbbra is bírni fogja a terhelést, akkor könnyedén túl juthat a negyeddöntőn, ugyanis Tsonga vagy Carreno Busta nem jelenthet neki nagy gondot.