Elkészült a női főtábla sorsolása

2017. augusztus 28. - Gyarmati Márió

Elkészült a 137. Amerikai Nyílt Teniszbajnokság női egyes versenyének a sorsolása. Izgalmas versenynek nézünk elébe, ugyanis hosszú idő után ismét vannak egyértelmű favoritjai a női Major versenynek. Szinte az összes esélyesnek számító játékos külön negyedet kapott, így meglepő lenne, ha már az elődöntő előtt búcsúznának.

A felvezető tornák során öt olyan játékos emelkedett ki a mezőnyből, akik egymás között osztották fel az előkelő helyeket. Ez az öt játékos ráadásul a világranglistán az első öt helyet foglalja el, így hosszú évek után tapasztalhattuk meg ismét azt, hogy a női világranglista élmezőnyébe tartozó játékosok, pozíciójukhoz méltóan teljesítenek a tornák során. Idejét sem tudom már annak, hogy mikor tudtam utoljára a női mezőnyből néhány győzelemre is esélyes nevet felsorolni egy Major torna előtt, viszont most Pliskova, Halep, Muguruza, Svitolina és Wozniacki gondoskodott róla, hogy könnyebb legyen a helyzet. Ezért egészen biztos, hogy most a férfi verseny mellett a női viadalra is érdemes lesz odafigyelni. Bízom benne, hogy ezek a játékosok nem fognak csalódást okozni és izgalmassá teszik a következő két hetet, ezzel is megkoronázva az észak-amerikai keménypályás szezont. A túlzott optimizmushoz azonban gyorsan hozzá kell tenni azt is, hogy habár a kisebb tornák során most észrevehető az élmezőny konkurálása, ez nem biztos, hogy így lesz egy két hetes Major torna esetében is. Sőt, azért vannak a korábbi tapasztalatok alapján fenntartásaim is, például Halep-pel vagy Wozniacki-val kapcsolatban, de bízom benne, hogy mindenki a jobbik formáját fogja mutatni New Yorkban.

Lehetséges negyeddöntős párosítások

[1] Karolina Pliskova – [8] Svetlana Kuznetsova

[4] Elina Svitolina – [6] Angelique Kerber

[5] Caroline Wozniacki – [3] Garbine Muguruza

[7] Johanna Konta – [2] Simona Halep

Első negyed

A jelenlegi világelső karrierje első Major győzelmére készül, ugyanis még nincs neki. Döntőt is csak egyszer játszott, azt pont itt, a tavalyi tornán. A US Open első kiemeltje emiatt nehéz helyzetben van, ugyanis a tavalyi döntős szereplése miatt rengeteg pontot kell megvédenie, miközben a ranglistát már csak öt ponttal vezeti Halep előtt. Pliskova a US Open előtt csak a két legnagyobb felvezető tornán indult el, Kanadában a legjobb nyolcig, Ohioban pedig az elődöntőig jutott. A cseh játékos az első fordulóban a lengyel származású Magda Linette ellen fog majd pályára lépni. Ezt követően a második körben a Cepede Royg – Gibbs találkozó győztesével fog majd játszani. A harmadik fordulóban a legmagasabban rangsorolt ellenfele Zhang Shuai, a negyedikben pedig Kristina Mladenovic lehet. Pliskova és Mladenovic négyszer találkozott eddig egymással, az állás pedig 2-2. Legutóbbi mérkőzésüket, amit ráadásul keménypályán vívtak, a francia nyerte meg. A lehetséges riválisok közül a negyeddöntőben a Kuznetsova – Vandeweghe - Radwanska trióból kerülhet ki az aktuális ellenfél.

Második negyed

A torna negyedik kiemeltje idén már három Premier 5 kategóriájú sikernél tart, legutóbb a kanadai tornán tudott diadalmaskodni. Az ukrán játékosnak ez lesz a hatodik indulása New Yorkban, de még a harmadik körnél tovább egyszer sem jutott. Svitolina az első mérkőzését Katerina Siniakova ellen fogja majd játszani. A második fordulóban pedig az Evgeniya Rodina – Eugenie Bouchard találkozó győztese ellen léphet majd pályára. A harmadik körben a legveszélyesebb riválisa Daria Gavrilova lehet. A két játékos idáig hat alkalommal találkozott egymással, melyből négyszer Svitolina hagyta el győztesen a pályát. Keménypályán az egymás elleni mérlegük pedig 4-1. A kiemelések alapján a legjobb 16 között valószínűleg Madison Keys vagy Elena Vesnina lesz az ellenfele. A negyeddöntőben a Roland Garros győztes Ostapenko, a címvédő Kerber, esetleg Pavlyuchenkova lehet a potenciális ellenfél. Ostapenko-val néhány hete, Wimbledonban találkozott először és meglepetésre ki is kapott tőle. Pavlyuchenkova ellen 1-3-as mérleggel rendelkezik. Eddig az összes találkozójukat keménypályán játszották, így adott esetben, ellene több szempontból is nehéz lenne játszani. A címvédővel szemben Svitolina-nak 6-5 a mérlege, viszont úgy, hogy a legutóbbi négy összecsapásukkor ő hagyta el győztesen a pályát, így a lélektani fölény mindenképp nála van.

A második negyednek az alsó nyolcadában van a címvédő Angelique Kerber, akinek idén katasztrofális szezonja van. A német jelenleg hatodik a világranglistán, az idei mérlege pedig 25-17. Tornagyőzelme még nincsen, döntőt is csak egyszer játszott, még áprilisban, Monterreyben, ahol Pavlyuchenkova győzte le. Ausztráliában és Wimbledonban a negyedik körig jutott, a Garros-on pedig már az első fordulóban búcsúzott. A Premier tornákon a legtovább Dubaiban jutott, ott a legjobb négy között búcsúzott. A címvédő az első mérkőzésén Naomi Osaka-val fog majd találkozni. A második fordulóban a Denisa Allertova - Rebecca Peterson mérkőzés győztese lesz majd a soron következő ellenfele. A harmadik körben a legmagasabban rangsorolt riválisa Lesia Tsurenko vagy a 2010-es Roland Garros győztes, Francesca Schiavone lehet. Adott esetben a legjobb 16 között ismét egy Garros győztessel mérkőzhet meg, ugyanis az esélyes riválisok között ott van Jelena Ostapenko is, de ha ő nem, akkor nagy valószínűség szerint Pavlyuchenkova jöhet vele szembe. A legjobb nyolc között a legvalószínűbb ellenfél pedig Svitolina lehet.

Harmadik negyed

A torna ötödik kiemeltje, a kétszeres finalista (2009, 2014) dán Caroline Wozniacki mostanság felszálló ágban van. Igaz, hogy tornagyőzelme még nincsen, viszont játszott már idén három Premier döntőt is. A dán játékos karrierje legeredményesebb Major tornájára tér vissza, ahol két finálé mellett további három alkalommal jutott el a legjobb négyig, legutóbb éppen tavaly. Wozniacki az első fordulóban egy kvalifikációból feljutott ellenfelet kapott Mihaela Buzarnescu személyében. Ezt követően a Mona Barthel – Ekaterina Makarova találkozó győztesével játszhat majd. A harmadik körben Lucic Baroni lehet a legmagasabban rangsorolt ellenfele, aki ellen 2-0-ás mérleggel rendelkezik. A negyedik körben pedig a kétszeres bajnok (2000, 2001) Venus Williams, vagy Kiki Bertens lehet a potenciális ellenfele. Az idősebbik Williams testvérrel nagyon meggyűlhet a baja, ugyanis eddigi hét találkozójuk során még sohasem tudta legyőzni az ötször wimbledoni bajnokot, ráadásul szettet is csak egyszer nyert, ráadásul minden mérkőzésük keménypályán zajlott. Abban az esetben, ha Wozniacki a negyedik mérkőzését is megnyeri, akkor nagy valószínűséggel a negyeddöntőben, a wimbledoni győzelme óta domináló Muguruza-val szemben találhatja majd magát. Viszont ha Muguruza időközben kiesik, akkor a kiemelések alapján egy Kvitova elleni rangadó is benne van a pakliban.

A friss wimbledoni bajnoknak a US Open a leggyengébb Major tornája. Muguruza a karrierje során eddig négy alkalommal indult el New Yorkban, viszont a második körnél tovább egyszer sem jutott. A US Open Series során három tornán vett részt, melyekből a legutóbbi Cincinnati viadalt meg is nyerte. Az elmúlt időszak sikereinek köszönhetően feljött a ranglistán a harmadik helyre. Mivel itt alig van megvédendő pontja, így egy jó szereplést követően akár világelső is lehet. Pliskova-tól mindössze 530 pontnyi lemaradásra van. Muguruza az első mérkőzésén Varvara Lepchenko ellen fog majd játszani. A második fordulóban pedig a Ying-Ying Duan - Claire Liu találkozó győztesével csaphat össze. A harmadik fordulóban sem fog igazán nehéz ellenfelet kapni, ugyanis a legesélyesebb riválisa Rybarikova lehet. A legjobb 16 között Petra Kvitova, esetleg Caroline Garcia következhet, majd utána a negyeddöntőben Venus vagy Wozniacki. Venus-szal legutóbb a wimbledoni döntőben meccseltek egy hatalmasat. Abban az esetben, ha a 37 éves amerikai csillagban van még erő a szezon ily kései szakaszában, akkor ez a találkozó is elég nagy rangadó lehet.

Negyedik negyed

Az alsó ág, alsó negyedébe sorolták a legmagasabban rangsorolt női játékosunkat, Babos Tímeát. Timi egyéniben a tavalyi US Open-en érte el karrierje legjobb eredményét, amikor is a harmadik fordulóig jutott. Idén nagyon nehéz éve van. Major tornán egyesben még nem nyert mérkőzést, ráadásul a rabati és a wimbledoni torna között volt egy nyolc vereségből álló sorozata is, amit végül Torontoban tudott megszakítani Bianca Andreescu legyőzésével. Ezt követően még Cincinnatiben és New Havenben is játszott, de mérkőzést nem nyert. Timi ellenfele az első fordulóban a svájci származású Viktorija Golubic lesz, akivel már egyszer, a tavalyi évben, Katowicében meccseltek egymással. Azt a találkozót az első szett elvesztése után Timi megfordította és 1-6, 6-4, 7-5 arányban megnyerte. A mostani találkozónak a győztese a következő körben a Simona Halep – Maria Sharapova rangadó győztesével játszhat majd.

Simona Halep-et jelenleg öt pont választja el a világelsőségtől, így ha Pliskova nem nyeri meg a tornát, akkor nagy valószínűség szerint a US Open után átveszi a vezetést. Halep eddigi legjobb eredményét a két évvel ezelőtti tornán érte el, amikor az elődöntőig jutott, tavaly viszont már a negyeddöntőben búcsúzott. A favoritok közül egyértelműen neki jutott az első fordulóra a legerősebb ellenfél, ugyanis a nyitómérkőzésére a szabadkártyával induló Maria Sharapova-t kapta meg. Abban az esetben, ha Halep legyőzi a torna 2006-os bajnokát, akkor a negyeddöntőig aránylag sima útja lesz. A második körben a Babos Timea - Viktorija Golubic találkozó győztesével kell majd játszania, utána pedig Lauren Davis, majd ezt követően Shuai Peng vagy Anastasija Sevastova következhet. A negyeddöntőben Johanna Konta, és Cibulkova lehet a legveszélyesebb ellenfele. Halep-nek mindkét játékos ellen negatív a mérlege, így nagyon jó teljesítményt kell nyújtania ahhoz, hogy legyőzze őket. Bár Cibulkova-val aligha fog találkozni, ugyanis a szlovák teniszező a Major tornákon szeret kiesni a harmadik forduló környékén, így erősen kétséges, hogy játékban lesz-e még a második hét során.