Magyarország 22 év után ismét a világcsoportban!

Magyarország - Oroszország: 3-1

2017. szeptember 18. - Gyarmati Márió

Fucsovics Márton 7-5, 6-4, 6-4 arányban legyőzte Karen Khachanov-ot a Magyarország - Oroszország Davis Kupa találkozó harmadik játéknapján, aminek köszönhetően a magyar férfi teniszválogatott 22 év után ismét feljutott a világcsoportba.

Fotó: facebook.com/DavisCupTennis

A harmadik játéknap tétje nem kevesebb, mint a világcsoportba való jutás volt. A magyar csapat 2-1-es vezetésének köszönhetően kedvező helyzetből vághatott neki a mindent eldöntő utolsó napnak. Pénteken Fucsovics Marci heroikus küzdelemben győzte le a US Open negyeddöntős Andrey Rublev-et, majd ezt követően a második mérkőzés során Balázs Attila nagyon megszorongatta az első három szettben Karen Khachanov-ot, aki a negyedik játszmában Attila sérülése miatt könnyen lezárta a rangadót. Szombaton a páros mérkőzéssel folytatódott a párharc, amit a magyar páros Balázs Attila klasszisának és a Fucsovics Mártonnal való összehangolt játéknak köszönhetően három szettben behúzott.

A 2-1-es összetettbeli előny és a domináns teljesítmény a mi oldalunkon volt, viszont a játékosok erőnléti állapota az oroszok esélyeit növelte, ugyanis míg ők négy játékost küldtek harcba a hétvége során, addig nálunk Attilának és Marcinak kellett lejátszania mind az öt mérkőzést. Az esélyesség ellenére azért volt mitől tartanunk, ugyanis vasárnap egy kipihentebb Khachanov és Rublev várt a magyar teniszezőkre, akik ráadásul a pénteki mérkőzésekből tanulva, felkészültebben álltak oda a hálóhoz. A menetrend szerint az első mérkőzésre Fucsovics Márton és Karen Khachanov, míg a másodikra Balázs Attila és Andrey Rublev volt kiírva. Az ötödik mérkőzés megrendezése Fucsovicstól és Khachanov-tól függött, ugyanis Marci győzelme esetén már nem kell lejátszani az ötödik rangadót, míg Khachanov esetleges sikere a kiegyenlítést jelentené és a mindent eldöntő ötödik találkozó lebonyolítását.

A mérkőzésen Khachanov kezdte az adogatást, aki két pontot veszítve, hozta a szerváját. Már az első néhány labdamenet után látszódott, hogy nagyon kemény és küzdelmes találkozónak nézünk elébe, ugyanis mind a két játékos maximális fordulaton kezdett. A második játékban Fucsovics is megszenvedett, de végül ő is hozta a saját adogatását, ami után ismét az orosz következett. Az első két pont megnyerése után Marci visszajött, majd egyenlőnél kiharcolta a mérkőzés első breaklabdáját. Khachanov ekkor óriási szervákat vett elő, aminek köszönhetően hárítani tudta a break-et. Ezután ismét Marci következett, akinek nagyon vigyáznia kellett, ugyanis az orosz nagyon magas szinten játszott, sokkal jobban, mint pénteken. Fucsovics végül megoldotta ezt az adogatójátékot is, így 2-2-re módosult az állás. Khachanov harmadik adogató game-jében Fucsovics ismét két pontot tudott nyerni, de break pontig most sem jutott el, ugyanis nehéz helyzetben az orosz az első szerváival szinte mindig kisegíti magát, ami most sem volt másképp. Az első öt játékban fogadóként átlagban két pontot tudtak nyerni game-enként. A mérkőzés első könnyebb adogatójátékát Marci játszotta 2-3-as állásnál. Továbbra is nagyon keményen küzdöttek egymással, nem volt ingyen pont egyik térfélen sem, ádáz csata folyt közöttük. 4-4-es állásnál Khachanov szervált, aki 30-15-nél kettős hibát ütött, ami megbosszulta magát, ugyanis a következő pontot behúzva Fucsovics breaklabdához jutott, amit ezúttal értékesíteni is tudott. Marci 5-4-nél az első szettért adogatott, de nem jöttek neki az első szervák, így az orosz azonnal vissza break-elt. Fucsovics elképesztően játszott, ugyanis ahelyett, hogy összeomlott volna a kihagyott lehetőség miatt, még harciasabb lett és ismét elvette Khachanov adogatását, majd ezután második alkalommal már kiszerválta a nyitójátszmát.

A második szettben is folytatódott az óriási küzdelem, ugyanis egyik játékos sem engedett ki, még egy másodpercre sem. Fucsovics az első két adogatójátékát semmire nyerte meg, miközben az orosznak továbbra is gondjai voltak a szerváival, de végül mindig kihúzta magát a bajból, így 2-2-ig nem született újabb break. Khachanov 2-2, 15-30-nál kettős hibát ütött, amivel Marcit két break lehetőséghez jutatta, majd ezt követően nem jött neki az első szerva, ami sebezhetővé tett őt. Az orosz második szerváját viszont Fucsovics sikeresen letámadta, megszerezve ezzel a vezetést. Marci ezt követően megerősítette a break-et, így már 4-2-re vezetett. Fucsovicsnak minden bejött a mérkőzésen ekkortájt amit ütött, így nem volt meglepő, mikor a következő játékban az első három pontot megnyerve, ismét breaklabdákhoz jutott. A második pontot értékesítve 5-2-es vezetésre tett szert, így a 2-0-ás előnyért szerválhatott. Khachanov ezt nem hagyta annyiban, ugyanis egy break-et visszavett a kettőből, majd ezt követően semmire hozva a szerváját 4-5-re felzárkózott. Fucsovics második alkalommal adogathatott a szett megnyeréséért, de most nyugodtabban játszott, mint az előbb, ugyanis be tudta ütni az első szervákat, amik után a pontokat megnyerve, másfél órányi játékot követően 7-5, 6-4-es veztésre tett szert.

A harmadik szettet Marci break-kel kezdte, majd utána semmire hozva az adogatását 2-0-ra húzott el. Khachanov az adogatása elvesztése után olyan ideges lett, hogy kiütött egy labdát a stadionból, amiért a bírótól figyelmeztetést kapott. Ezt követően összeszedte magát és ő is feliratkozott az eredményjelzőre. Meglepetésre két sima adogató game következett, ugyanis mind a ketten semmire hozták a szerváikat. 3-2-es vezetésnél Fucsovics egy kicsit magára húzta az oroszt, de 30 mind után két pontot nyerve, megmenekült. Khachanov ezután egy kettős hibával kezdett, de nem hagyta kicsúszni a kezei közül a játékot, így 3-4-re Marci nyomában maradt. Fucsovics 5-3-ra könnyedén hozta a szerváját. Nagyon taktikusan és koncentráltan játszott ebben a game-ben is, pedig a tét egyre csak növekedett, ugyanis a két játékos a harmadik szett vége felé tartott már. Khachanov ezt követően még utoljára hozta a szerváját, majd ezután Fucsovics következett, aki a mérkőzésért és a világkupába jutásért szervált. Óriási volt a tét, nem csoda, hogy Marci a mérkőzés során először megremegett, és a saját adogatásánál elveszítette az első két pontot. Khachanov résen volt, mivel tisztában volt vele, hogy nagy nyomás nehezedik az ellenfélre. A pillanatnyi megingást kihasználva két breaklabdát harcolt ki magának, de Marci a zseniális játékának köszönhetően zsinórban négy pontot nyert meg, amivel 22 év után behozta Magyarországot a Davis Kupa Világcsoportjába. Az utolsó pontnál még az orosz csapat reklamált, ugyanis nem volt egyértelmű, hogy Khachanov hosszúra ütötte-e a labdát vagy sem, de a bíró Fucsovicsnak adta meg a pontot, miközben a stadion már örömmámorban úszott.

Fucsovics Márton 2 óra 14 percnyi játék után vezette győzelemre a magyar csapatot, melyben a hétvége során Balázs Attilának is oroszlán része volt. A két magyar játékos a mérkőzések során erőn felül teljesített, miközben az oroszok három top 100-as játékossal sem bírtak csapást mérni ránk. Marci ás Attila klasszisának köszönhetőn a magyar Davis Kupa csapat 1995 után ismét a világcsoportba került. A nemzetközi elitben, melyben 1996-ban játszottunk utoljára, 16 csapat szerepel. A jövő évi párosításokat szerdán fogják kisorsolni, az első fordulóra pedig 2018 februárjában kerül majd sor.