Nagy csatákra várva

Sorsoltak Shanghaiban

2017. október 09. - Gyarmati Márió

A US Open után először van együtt a Shanghai-i tornán az élmezőny, mely nem csak az ázsiai körút végét, hanem az őszi csatározások kezdetét is jelenti egyben. Nadal az első trófeáért, míg Federer az év végi világelsőség előkészítéséért száll harcba Kína legnagyobb városában.

Fotó: pinterest.com

Nagyon izgalmas hétnek nézünk elébe, ugyanis a Shanghai-i torna számos nagyszerű mérkőzést tartogat számunkra, amik remélhetőleg létre is jönnek majd. Ránk férne már egy izgalmas torna, ugyanis az észak-amerikai keménypályás Masters versenyek a sérültek távolmaradása és a korai kiesők miatt alig hozott emlékezetes csatákat. Legutóbb még májusban, a madridi és a római salakos versenyeken kapkodhattuk a fejünket a jobbnál jobb mérkőzések miatt. Shanghaiban már Federer is csatlakozik a mezőnyhöz, amivel kezdetét veszi az év végi világelsőségért folytatott párharc közte és Nadal között. Remélhetőleg legalább még egyszer találkoznak egymással, mielőtt véget ér a szezon. A két klasszis mellett még Zverev, Thiem és Cilic is verseng egymással, még pedig a ranglista harmadik helyéért.

A favoritok közül Nadal kapta a legkönnyebb negyedet, így a világelsőnek a papírforma szerint simán ott kellene lennie a legjobb négy között, ami a jelenlegi formáját tekintve nem okozhat neki gondot. Ha minden jól alakul, akkor az elődöntőben létrejön a pekingi finálé visszavágója, remélhetőleg immár egy agresszívabb Kyrgios-szal, aki ezúttal nagyobb nyomást fejt majd ki a spanyolra, de azért nem akkorát, hogy elkerüljük a Fedal döntőt. Nadal-t és Kyrgios-t leszámítva a többi nagy név a tábla alsó ágára került. Thiem, del Potro és Zverev a harmadik negyedben, míg Federer a negyedik negyedben van. A papírforma szerint Zverev és del Potro a harmadik fordulóban találkozhat egymással, majd ezt követően ennek a mérkőzésnek a győztese a negyeddöntőben Thiem-mel csaphat össze. Aki innen is tovább jut hármójuk közül, az nagy valószínűség szerint az elődöntőben Federer-rel mérkőzhet majd meg. Nadal-hoz hasonlóan Federer is könnyű negyedben van, így az elődöntő számára is papírformának számít.

Egyértelmű, hogy a torna csúcspontja egy Fedal döntő lenne, amire ezúttal is megvan esély, viszont az észak-amerikai tornák eseményeiből kiindulva ez még korántsem biztos, hogy összejön. Augusztusban is arra számítottunk, hogy legalább egyszer összecsapnak majd, de végül nem lett belőle semmi, mivel Montrealban Nadal, a US Open-en pedig Federer esett ki idő előtt. A találkozó már a létrejötte miatt is nagy szenzáció lenne, ugyanis Wimbledon után, az év második felében a világbajnokságot leszámítva csak egyszer, 2013-ban a Cincinnati-i tornán találkoztak egymással. Nadal továbbra is bombaformában van, így egészen biztos, hogy most ő lenne kettejük közül az esélyesebb. A spanyolt egyébként is hajthatja a revans, ugyanis a svájcitól idén mind a három találkozójukon kikapott, amiben ráadásul egy Australian Open döntő is volt, amihez eddig nem volt hozzászokva.

Lehetséges negyeddöntős párosítások:

[1] Rafael Nadal – [6] Grigor Dimitrov

[4] Marin Cilic – [7] Pablo Carreno Busta

[5] Dominic Thiem – [3] Alexander Zverev

[8] David Goffin – [2] Roger Federer

Rafa Nadal pályafutása során eddig hét alkalommal játszott Shanghaiban, de győznie még egyszer sem sikerült neki, így egészen biztos, hogy elszántan érkezik meg az év utolsó előtti Masters versenyére. A spanyol eddigi legjobb eredménye Shanghaiból egy 2009-ben elért döntő volt, melynek során Nikolay Davydenko-tól kapott ki. Ezt követően 2013-ban és 2015-ben került közel a fináléhoz, de mindkétszer az elődöntőben búcsúzott. Négy éve del Potro-tól, míg két éve Tsonga-tól kapott ki. A tavalyi évben már az első mérkőzésén vereséget szenvedett, majd ezt követően be is fejezte a szezont.

A világelső a nyitómérkőzésén Jared Donaldson ellen fog majd pályára lépni, majd a következő fordulóban a Fognini – Pouille rangadó győztese vár majd rá. Bármelyikükkel is találkozik majd, óvatosnak kell lennie, ugyanis mind a két játékosnak megvan a tenisze a legyőzésére, amit már többször is bizonyítottak. A negyeddöntőben a legesélyesebb ellenfele Dimitrov vagy Querrey lehet, az elődöntőben pedig Kyrgios, Cilic, vagy esetleg Carreno Busta jöhet vele szembe. Abban az esetben, ha a spanyol bejut karrierje második Shanghai-i fináléjába is, akkor nagy valószínűség szerint Federer-rel, vagy Zverev-vel, kell megmérkőznie a trófeáért.

Az év végi ranglista harmadik helyéért harcban lévő horvátnak ez a leggyengébb Masters versenye. Cilic a torna 2009-es debütálása óta egy évet leszámítva (2013) mindig elindult Shanghaiban, de ebből csupán csak kétszer (2012, 2014) tudott mérkőzést nyerni. A horvát eddigi legjobb eredménye Shanghaiból, egy 2012-ben elért negyeddöntős szereplés. Cilic-nek Shanghaihoz hasonlóan másik két Masters versenyen is negatív a mérlege (Indian Wells 9-10, Madrid 8-9), viszont a legkevesebb mérkőzést itt nyerte (7-8).

A torna negyedik kiemeltje az első mérkőzésén a Kyle Edmund – Jiri Vesely rangadó győztesével fog majd összecsapni. Abban az esetben, ha karrierje során harmadik alkalommal is túljut az első fordulón, akkor a következő körben nagy valószínűség szerint a Tokióban döntőt játszó Nick Kyrgios-szal kell majd megmérkőznie. A két játékos egymás elleni mérlege 1-1. Első mérkőzésüket még 2013-ban a Roland Garros-on vívták, ami a horvát könnyed, három szettes győzelmével zárult, majd ezt követően 2016 februárjában, a marseille-i torna döntőjében találkoztak ismét, ahol Kyrgios egyenlíteni tudott. Az ausztrál számára egészen biztos, hogy emlékezetes maradt ez a győzelem, ugyanis ebben a fináléban nyerte meg karrierje első ATP tornáját. Ha Cilic Kyrgios legyőzésén is túl van, akkor a negyeddöntőben a US Open döntős Kevin Anderson vagy Carreno Busta lehet a legmagasabban rangsorolt ellenfele.

Az osztrákok ifjú tehetsége a salakszezon óta gyengén játszik, de ennek ellenére Zverev és Cilic mellett esélyes az év végi harmadik helyre. Talán ez majd ismét lendületet ad neki, amire most minden eddiginél nagyobb szüksége van, ugyanis a del Potro elleni US Open mérkőzés elveszítése óta – a Davis Kupát leszámítva – nem nyert találkozót. Thiem eddig kétszer indult (2014-15) Shanghaiban, de a második fordulónál egyik alkalommal sem jutott tovább. Az osztrák az első fordulóban a Troicki – Shapovalov találkozó győztesével fog majd megmérkőzni. A következő körben a legmagasabban rangsorolt ellenfele John Isner lehet, akivel szemben döntetlen a mérlege (1-1). Ha eljut a negyeddöntőig, akkor ott a legveszélyesebb riválisa Zverev és del Potro lesz majd. Bármelyikükkel is találkozik, egészen biztos, hogy igazi erőpróba és egyben presztízs mérkőzés lesz a rangadó.

A Zverev-vel szembeni összecsapás azért lesz kiemelten fontos számára, mert generációs párharcról van szó, amiben ráadásul 4-1-re vezet, továbbá nem elhanyagolható tény, hogy mind a ketten harcban vannak az év végi harmadik helyért, amiben a ranglistás helyezésének köszönhetően Zverev van jobb pozícióban. Mindezek ellenére egy del Potro elleni rangadó sem lesz tét nélküli, ugyanis legutóbbi mérkőzésükön, a US Open negyedik körében az argentin 0-2-ről fordítani tudott ellene, ami biztos fájó vereség volt az osztrák számára. Abban az esetben, ha Thiem a negyeddöntőn is túljut, az elődöntőben nagy valószínűség szerint Federer-rel, a döntőben pedig Nadal-lal kell majd megmérkőznie. Nagyon úgy tűnik, hogy a jelenlegi formája és a sorsolás alapján nem most fogja megnyerni karrierje első Masters versenyét.

A verseny harmadik kiemeltje a tavalyi évben játszott először Shanghaiban, ahol a harmadik körben, egy óriási csatát követően Tsonga-tól kapott ki. Murray távolléte miatt ranglista harmadikként fog megérkezni a londoni világbajnokságra. A kétszeres Masters bajnok az első körben a Bedene – Lorenzi összecsapás győztesével mérkőzhet majd meg. A második fordulóban a legveszélyesebb ellenfele Juan Martin del Potro lehet, akivel eddig még sosem játszott. A negyeddöntőben a potenciális ellenfelek közül Thiem vagy Isner következhet, majd az elődöntőben Federer, a döntőben pedig Nadal.

A tizenkilencszeres Major bajnok a US Open óta először fog pályára lépni. Federer eddig öt alkalommal vett részt a Shanghai-i tornán, melynek során kétszer döntőt is játszott (2010, 2014), amiből az elsőt Murray ellen elveszítette, viszont a másodikat Simon ellen megnyerte. A svájci klasszis 2014-ben azok után tudott diadalmaskodni, hogy az első mérkőzésén két mérkőzéslabdát is hárítania kellett Mayer ellen, melyekből az elsőt nagy szerencséjére a háló mentette meg, különben azonnal csomagolhatott volna. A győzelmét követő évben viszont már nem volt ilyen szerencséje, ugyanis a nyitómérkőzésén búcsúzott, tavaly pedig a sérülése miatt nem indult.

Federer legnagyobb riválisához hasonlóan könnyű negyedet kapott, így a papírforma szerint neki is el kellene jutnia legalább az elődöntőig. A svájcinak az első mérkőzésén Schwartzman vagy Thompson lesz majd az ellenfele. Ezután a második fordulóban valószínűleg Sock vagy Lopez következik majd. A negyeddöntőben a legveszélyesebb riválisa a tokiói győztes Goffin vagy a torna kilencedik kiemeltje, Bautista-Agut lehet. A legjobb négy között nagy valószínűség szerint a Zverev – Thiem – del Potro trióból csap majd össze valakivel, a döntőben pedig meglepetés lenne, ha nem Nadal várna rá, aki idén még nem tudta legyőzni őt, ezért egészen biztos, hogy óriási csata lesz kettejük között.