Simona Halep az új női világelső

2017. október 10. - Gyarmati Márió

Simona Halep négy hétnyi uralkodást követően leváltotta Garbine Muguruza-t a trónon, amivel a női tenisz 25. világelsője és egyben az első román származású éllovasa lett. Mindeközben Rafa Nadal a pekingi tornagyőzelmének köszönhetően tovább növelte előnyét Roger Federer-rel szemben, így a svájcinak már csak matematikai esélye maradt az év végi világelsőség megszerzésére.

A múlt héten két ATP 500-as kategóriájú tornát rendeztek a férfiaknál, melyeket Rafa Nadal és David Goffin nyert meg. A spanyol Pekingben, míg a belga Tokióban tudott diadalmaskodni. Nadal-nak 2005 után sikerült ismét megnyernie a tornát, ami szezonbeli hatodik és pályafutása 75. sikerét is jelentette egyben, mindemellett pedig tovább növelte Roger Federer-rel szembeni előnyét a világranglistán. A tizenhatszoros Major bajnok mellett David Goffin volt a hét másik embere, aki karrierje legrangosabb trófeáját gyűjtötte be Tokióban, aminek köszönhetően május után ismét bekerült a top 10-be. Goffin-nek ez volt pályafutása negyedik tornagyőzelme, de eddig csak 250-es tornákon tudott nyerni. Mindeközben a női mezőnyben is zajlottak az események, ugyanis a játékosok Pekingben versenyeztek, ahol a szezon utolsó Premier Mandatory tornája zajlott. A pekingi viadalt a mostanság bombaformában lévő Caroline Garcia nyerte meg, aki zsinórban második tornagyőzelmével karrierje során először bekerült a top 10-be. A francia teniszező jelenleg a kilencedik helyet foglalja el a rangsorban.

ATP Rankings

Rafa Nadal a pekingi tornán aratott győzelmének köszönhetően tovább növelte előnyét Roger Federer előtt a világranglistán. A spanyol immár 2370 ponttal vezet a svájci előtt, akinek szinte már csak matematikai esélye van az év végi világelsőség megszerzésére. Nadal akár már a héten bebiztosíthatja az év végi világelsőségét, ugyanis ha megnyeri tornát, miközben Federer maximum az elődöntőig jut, szinte biztos, hogy karrierje során negyedik alkalommal is (2008, 2010, 2013) világelsőként zárja az évet. Most nézzük meg ezt a számok nyelvén is:

Mivel Federer tavaly a wimbledoni torna után sérülés miatt nem versenyzett, ezért neki egyáltalán nincs megvédendő pontja az őszi tornákról. Nadal a tavalyi évben Shanghaiban játszott utoljára, ahol viszont már az első körben búcsúzott, amiért csak 10 pontot kapott, így ha a spanyol idén megnyeri a tornát, akkor a győztesnek járó trófea mellé bezsebel még 990 ranglista pontot is. Ebben az esetben a kettejük között lévő különbség (2370+990) - Federer Shanghai-i pontjait nem számítva - 3360 pontra nőne úgy, hogy a hátralévő három európai tornán (Bázel/Bécs, Párizs, London) már csak 3000 pont gyűjthető.

Federer ebben az esetben már csak úgy vehetné át a trónt év végén a spanyoltól, ha megnyerné a hátralévő három tornát (Bázel, Párizs, London), ami miatt viszont pontegyenlőség alakulna ki közöttük, de mivel mind a ketten két Major tornát nyertek az idei évben, a világbajnoki cím döntene, még pedig ebben az esetben a svájci javára. Federer egyébként karrierje során egyszer már megcsinálta a Bázel - Párizs - London triplát (2011), de abban az évben ez az év végi elsőséget nem befolyásolta, ugyanis az első két helyen az évet uraló Djokovic és Nadal végzett. A svájcinak akkor a szuper november a harmadik hely megszerzésére volt elég.

Az élmezőnyben egyébként nem történt jelentősebb változás az elmúlt héthez képest azt leszámítva, hogy David Goffin a tokiói győzelmének köszönhetően helyet cserélt a ranglistán Carreno Busta-val, így a belga május után ismét bekerült a top 10-be. A ranglista harmadik helyéért folytatott küzdelem jelenleg jóval izgalmasabbnak tűnik, mint az elsőségért folyó csata, ugyanis a Zverev – Cilic – Thiem trió 500 pontos különbségen belül van egymáshoz képest. A múlt heti eredmények után Zverev 90 ponttal növelte előnyét Cilic (-245) és Thiem (-475) előtt, akik a héten zajló Shanghai-i viadalon szerezhetnek értékes pontokat, életben tartva ezzel az év végi dobogós esélyeiket.

WTA Rankings

Simona Halep négy hétnyi uralkodást követően leváltotta Garbine Muguruza-t a trónon, amivel a női tenisz 25. világelsője és egyben az első román származású éllovasa lett. Halep már a Garros óta üldözte a világelsőséget, de annak ellenére, hogy az elmúlt hónapok során mindvégig csak egy karnyújtásnyira volt tőle, csak most tudta megszerezni a trónt. Először a Roland Garros-on került közel az elsőséghez, de mivel a döntőben kikapott Ostapenko-tól, ezért végül 185 ponttal lemaradt róla. Ezt a minimális különbséget a füves pályás szezonban sem tudta ledolgozni, miközben Pliskova leváltotta Kerber-t. Ezt követően a nyári szünet utáni felvezető tornák során még közelebb került a trónhoz, olyannyira, hogy Cincinnati után már csak öt pont volt közte és az éllovas Pliskova között.

Ezért a US Open-re érkezve már nagyon úgy tűnt, hogy Halep bármelyik fordulóban megszerezheti az akkor már hónapok óta célba vett trónt, de a sorsolás nagyon szerencsétlenül jött ki a számára, ugyanis az első fordulóra azt a Maria Sharapova-t kapta, akit még sohasem győzött le. Mivel kettejük mérkőzésén ismét az egykori világelső tudta érvényesíteni az akaratát, ezért Halep-nek továbbra is várnia kellett.

A múlt heti pekingi tornán - idén már sokadszorra – ismét lehetősége nyílt a ranglista első helyének a megszerzésére, aminek a feltétele most egy döntőbe jutás volt. Az elődöntőben, a Garros fináléhoz hasonlóan ismét Jelen Ostapenko-val találkozott, akit most a négy hónappal ezelőtti mérkőzésükkel ellentétben sikerült legyőznie, megszerezve ezzel a világelsőséget. A tornát egyébként Halep-nek nem sikerült megnyernie, ugyanis a döntőben kikapott Caroline Garcia-tól, aki zsinórban második sikerét aratta.

A trónra kerüléssel az idei évben Halep lett az ötödik olyan játékos, aki meg tudta szerezni a világelsőséget Williams, Kerber, Pliskova és Muguruza után, ami a női ranglista 1975-ös
bevezetése óta most fordult elő másodszorra. Legelőször ez kilenc évvel ezelőtt, 2008-ban történt meg, akkor Henin, Sharapova, Ivanovic, Jankovic és Serena Williams vezette a szezon során a rangsort.