Federer parádés játékkal győzte le Nadalt

2017. október 17. - Gyarmati Márió

Roger Federer parádés győzelmet aratott Rafa Nadal ellen a Shanghai-i Masters torna döntőjében, rivalizálásuk 38. mérkőzésén. A svájci klasszis 71 percnyi játékot követően 6-4, 6-3-ra győzte le ősi riválisát, akinek a mérkőzés során breaklabdája sem volt ellene.

A US Open után először indult együtt Shanghaiban az élmezőny, így joggal várhattunk izgalmas csatákat a tornától, melyek nagy része sajnos elmaradt, de a legfontosabb mérkőzés a két klasszis formájának köszönhetően összejött. Federer és Nadal az idei évben eddig háromszor találkoztak egymással (Melbourne, Indian Wells, Miami), melyek közül minden mérkőzést a svájci nyert meg, ráadásul az utolsó két összecsapásukon a spanyol szettet sem tudott nyerni.

Nadal az első két mérkőzését Jared Donaldson és Fabio Fognini ellen játszotta, akikkel szemben alig veszített game-t, így könnyedén jutott be karrierje negyedik Shanghai-i negyeddöntőjébe. A spanyol ezt követően a legjobb nyolc között Grigor Dimitrov-val mérkőzött meg, aki már jóval nehezebb ellenfélnek bizonyult, de ennek ellenére ő sem tudta megállítani a spanyol úthengert. A világelső az elődöntőben a torna meglepetés emberével, Marin Cilic-csel találkozott, aki meglepően jól állta a sarat ellen, viszont a fontos pillanatokban rendre hibázott, így két szoros szettet követően ő is búcsúzott.

Közben az alsó ágon lévő Federer is magabiztosan menetelt a döntő felé vezető úton. A svájcinak az első három mérkőzésén nem akadt különösebb gondja, viszont utána az elődöntőben rendesen megszenvedett del Potro ellen. Az argentin azok után, hogy a Viktor Troicki elleni negyeddöntős mérkőzés során ráesett a korábban már háromszor is műtött bal csuklójára, elég rendesen megizzasztotta a svájcit, akinek végülis sikerült visszavágnia a US Open negyeddöntőjében elszenvedett vereség miatt.

Federer és Nadal találkozója már a létrejötte miatt is nagy szenzáció lett, ugyanis rivalizálásuk során az év második felében a világbajnokságot leszámítva csak egyszer, 2013-ban, Cincinnatiben találkoztak egymással. Mindezek ellenére Shanghaiban már kétszer is játszottak az év végi világbajnokság keretén belül, ugyanis 2005 és 2008 között a Qizhong Forest Sports City Arena adott otthont az eseménynek. A két klasszis a 2006-os és a 2007-es viadal elődöntőjében csapott össze, akkor mind a két találkozót a svájci nyerte, előbbit 6-4, 7-5-re, míg utóbbit 6-4, 6-1-re.

Az esélyeket tekintve mindenképp Nadal számított favoritnak, ugyanis a spanyol a US Open óta kiváló formában játszik, amit mit sem bizonyít jobban, hogy a találkozóra egy 16 mérkőzés óta tartó veretlenségi sorozattal érkezett meg. Federer legutóbb a US Open negyeddöntőjében lépett pályára, ahol Juan Martin del Potro ellen négy szettes vereséget szenvedett. A svájci számára nem sikerültek jól az észak-amerikai keménypályás tornák, így a tavaszi tornákkal ellentétben mostanság sok volt a kérdőjel körülötte, melyekre a hét során sorra rácáfolt.

A párharcukat és a jelenlegi formát tekintve egyértelműen Nadal volt a mérkőzés favoritja, viszont az idei mérleget nézve (3-0) Federer. A két legenda a pályafutása során eddig 37 alkalommal találkozott egymással, melyekből Rafa 23-szor hagyta el győztesen a pályát, viszont a legutóbbi négy rangadót Federer nyerte meg. Masters versenyeken eddig 18 mérkőzést vívtak, amiknek a kétharmadát (12-6) a spanyol húzta be, de a keménypályás csatákat tekintve a mérleg döntetlen (4-4) volt. Az egymással játszott Masters döntők tekintetében is a salakkirály felé billen a mérleg, ugyanis az eddigi 11 fináléból csupán négyet veszített el. Federer egyedül a keménypályás döntőik mérlegében állt jobban, ugyanis eddigi két fináléjukból (2005 és 2017 Miami) mind a kettőt megnyerte.

A mérkőzés Nadal adogatásával kezdődött, aki rögtön egy ki nem kényszerített hibával indított, amit egy Federer nyerő követett. Ezután egy remek szervának köszönhetően Rafa megakadályozta, hogy a svájci mindjárt a találkozó elején három breaklabdához jusson. A negyedik labdamentben azonban a spanyol ismét hibázott, így végül Federer még is csak breaklabdákhoz jutott. 15-40 után azonban Rafa egy tenyeres nyerőnek és egy ásznak köszönhetően egyenlíteni tudott, ami nem volt meglepő, ugyanis breaklabda hárításnál egész évben fantasztikusan játszott. Egyenlőnél azonban Federer ismét brillírozott, így újabb breaklabdához jutott, amit most az első két lehetőséggel szemben értékesíteni is tudott. Ezt követően a svájci egy pontot veszítve hozta a szerváját, amivel megerősítette a megszerzett break-et. 2-0-ás Federer vezetés után három szorosabb game következett, ahol a fogadó játékos átlagban két pontot nyert, de break-elni egyszer sem tudott.

A svájcinak mindezek tükrében aranyat ért a korai break, ugyanis 3-2-es állás után mind a ketten magasabb fokozatba kapcsoltak, így az első szett utolsó öt játékában Nadal kettő, míg Federer egy pontot veszített adogatóként, ezért újabb break már nem született. Federer a nyitójátékban megszerzett előnyt végig megtartva, 35 percnyi játék után, 6-4-re nyerte meg az első szettet, melynek során 16 nyerő ütés mellett csupán 5 ki nem kényszerített hibát ütött Nadal 9-8-as mérlegével szemben. A svájci egyébként - nem meglepő módon - minden statisztikai mutatóban felülmúlta spanyol riválisát.

A második szett első négy játékában a játék képe az első szetthez képest nem változott, ugyanis továbbra is mind a ketten elsősorban a szerváikra koncentráltak, így fogadóként alig tudtak pontot nyerni. Az ötödik game-ben Nadal adogatásánál azonban ismét kiéleződött a helyzet, ugyanis az első három pontból kettőt Federer nyert meg. Ezt követően Rafa megfordította a game-t, majd 40-30-nál a lezárásért szervált, amikor újabb fordulat jött, aminek következtében Federer került előnybe. Ezután Nadal a breaklabdát egy jól helyezett szervával hárította, így ismét egyenlő lett. Federer azonban egy varázslatos röptének köszönhetően újra break lehetőséghez jutott, amit a spanyol hibája miatt ezúttal értékesíteni is tudott. Ezután a svájci a break-et megerősítve egy love game-mel 4-2-re húzott el, így alig egy órányi játékot követően Nadal szett és break hátrányba került.

A következő két játékban mind a ketten különösebb gond nélkül hozták a szerváikat, így a spanyol a mérkőzésben maradásért szervált. Federer egy nyerővel indított, ami után Nadal kétszer is hibázott, amivel három mérkőzés labdához jutatta a svájcit. Rafa az első break-et még hárítani tudta, de ezt követően hálóba ütötte a labdát, aminek következtében Federer karrierje során második alkalommal is megnyerte a tornát. A svájci elképesztően domináns játékot mutatott be a finálé során, amivel végig kontroll alatt tudta tartani a mérkőzést, és egyetlen egy game-re sem engedett ki. Nagyon taktikusan és agresszívan játszott, nem hagyta, hogy Rafa az alapvonal mögé szorítsa őt. Akárhányszor is megpróbálta ezt a spanyol, Federer mindig visszatámadott, olykor extra kockázatot is vállalva, ami összességében nézve bejött neki.

Mostani győzelemével Federer egyrészt 15-23-ra szépítette a Nadal elleni mérlegét, másrészt megőrizte veretlenségét a keménypályás Masters döntőikben. A svájcinak továbbá most sikerült először karrierje során ötös győzelmi sorozatot produkálnia Nadal ellen, miközben ez a spanyolnak már három alkalommal is összejött, legutóbb a 2013-as Indian Wells-i torna és a 2014-es Australian Open között. Federer ennek a győzelemnek köszönhetően az idei mérlegét 4-0-ra javította a spanyollal szemben, aki az elmúlt három mérkőzésük során szettet sem tudott nyerni, ráadásul a mostani összecsapásuk alatt még breaklabdája sem volt.

A tizenkilencszeres Major bajnok Shanghaiban idei 6. trófeáját, karrierje 27. Masters címét és pályafutása 94. tornagyőzelmét szerezte meg. A svájci klasszis 2014 után tudott ismét Kínában nyerni, ami egyben szezonbeli harmadik Masters győzelmét is jelenti (Indian Wells, Miami, Shanghai). Legutóbb három 1000-es versenyt egy szezonon belül 2012-ben tudott behúzni, akkor Indian Wells és Madrid mellett Cincinnatiben sem talált legyőzőre.