Fucsovics Márton 84. a világranglistán

A világranglisták állása a bázeli és a bécsi torna után

2017. október 31. - Gyarmati Márió

Fucsovics Márton a bázeli menetelésnek köszönhetően 16 helyet javítva, a 84. helyre jött fel a világranglistán. A torna győztes Federer pedig tovább csökkentette hátrányát Nadal-lal szemben, de mivel Párizsban nem indul, ezért egészen biztos, hogy a spanyol lesz az év végi világelső.

A múlt héten Bázelben és Bécsben zajlottak a küzdelmek az év utolsó két 500-as kategóriájú tornáján. Egyik versenyen sem volt címvédés, ugyanis a bécsi tornát tavaly megnyerő Murray sérülés miatt nem indult, míg a bázeli címvédőt, Cilic-et, az elődöntőben del Potro búcsúztatta. Bázelben a hétszeres bajnok Federer és a kétszeres győztes del Potro csapott össze a fináléban. A két játékos izgalmas mérkőzést játszott egymással, melyet a svájci 6-7, 6-4, 6-3-ra nyert meg. Federer ezzel nyolcadik hazai sikerét és egyben pályafutása 95. tornagyőzelmét szerezte meg, amivel megelőzte az örökranglista második helyén lévő Ivan Lendl-t, akinek 94 trófeája van.

A bécsi tornán Lucas Pouille és Jo-Wilfried Tsonga játszotta a döntőt, melyet Pouille nyert meg 6-1, 6-4-re. A két játékos nem töltött sok időt a pályán, a finálé mindössze 72 percig tartott. Pouille a bécsi győzelemmel karrierje eddigi legrangosabb sikerét érte el, ugyanis ez volt az első 500-as tornagyőzelme. A franciák második számú játékosa az idei évben mindhárom borításon tudott diadalmaskodni, ugyanis a salakos Hungarian Open után megnyerte a füves pályás stuttgarti tornát is, és most keménypályán is nyert.

ATP Rankings

Roger Federer újabb tornagyőzelmének köszönhetően tovább csökkentette hátrányát a világranglistán Rafa Nadal-lal szemben. A két klasszis közötti különbség a svájci nyolcadik hazai győzelme után 1460 pontra csökkent. Mivel Federer a világbajnokságra való felkészülés érdekében visszalépett a párizsi tornáról, ezért az év végi világelsőség sorsa is eldőlt, így Rafa Nadal 2008, 2010 és 2013 után ismét világelsőként zárja az évet.

Zverev és Cilic harca az év végi harmadik helyért azonban tovább folytatódik. A két játékos jelenleg helyet cserélt egymással a ranglistán, ugyanis a horvát teniszező a bázeli tornán címvédőként már az elődöntőben búcsúzott, amivel 320 pontot veszített. A két rivális közötti különbség jelenleg 215 pont, így még nyitott a verseny.

Dominic Thiem továbbra is ledolgozható hátrányon belül van Cilic-hez (250) és Zverev-hez (465) képest, viszont az osztrák játékos mostanság elég rossz formában játszik, így szinte biztos, hogy év végén, az ötödik helyen végez. Thiem a múlt héten Bécsben versenyzett, ahol a második fordulóban Gasquet-tól kapott ki. Az első körben Andrey Rublev-et győzte le, aminek köszönhetően a US Open óta először tudott mérkőzést nyerni.

A bécsi tornát megnyerő Lucas Pouille hét helyet javítva ismét bejött a top 20-ba. A franciák második számú férfi teniszezője jelenleg a 18. pozíciót foglalja el. A bázeli döntős del Potro is javított múlt heti helyezésén, ugyanis a 19. helyről a 17. helyre jött fel.

Fucsovics Márton a bázeli menetelésének köszönhetően 16 helyet ugrott előre a világranglistán, amivel már a 84. helyet foglalja el. Marci a selejtezőből indulva két győzelemmel jutott fel a főtáblára, ahol további két mérkőzést nyerve került be karrierje első ATP 500-as negyeddöntőjébe. Fucsovics az első fordulóban a világranglista 50. helyezettjét, Jared Donaldson-t győzte le, majd a következő körben 3-0-ás vezetésnél a ranglista 52. Mayer sérülés miatt feladta ellene a találkozót, így jöhetett a negyeddöntő. A legjobb nyolc között Marci a torna címvédőjével, Marin Cilic-csel mérkőzött meg, akit óriási csatára kényszerített. A wimbledoni döntős végül 3 órás küzdelmet követően 7-6(3), 5-7, 7-6(4)-ra tudott nyerni. Fucsovics a múlt heti sikerének köszönhetően 110 ranglista ponttal és 49 665 euróval gazdagodott. Marcinak az idei évben ez volt a második olyan tornája, ahol több mint 100 pontot tudott gyűjteni. Ez a bravúr a bázeli tornát megelőzően Ilkley-ben sikerült neki.

ATP Race (Race to London)

Az egyéni pontversenyben nem történt különösebb változás az élmezőnyt tekintve. A rangsort továbbra is Rafa Nadal vezeti Roger Federer és Alexander Zverev előtt. A két hét múlva kezdőd londoni világbajnokságra már hatan kvalifikálták magukat, de még további két hely kiadó, amiért még hat játékos van versenyben. Ennek a hat teniszezőnek a héten zajló párizsi keménypályás Masters versenyen van utoljára lehetősége bekerülni a legjobb 8-ba. Ebben a hatos fogatban Goffin és Carreno Busta van a legkedvező pozícióban, de ha nem vigyáznak, akkor még Querrey, Anderson, del Potro vagy esetleg Tsonga is odaérhet.

Race to Milan (NextGen)

A londoni világbajnoksággal ellentétben a milánói vb-re már összeállt a mezőny, így véget ért az egész szezonon át tartó versengés. Alexander Zverev visszalépése miatt a nyolcadik helyen lévő Daniil Medvedev-vel zárul a résztvevők sora. Egy hely még viszont kiadó, oda egészen biztos, hogy egy olasz játékos fog bekerülni, de azt még nem jelentette be az ATP, hogy azért a helyért mikor fognak megküzdeni egymással az ifjú titánok. Erre a pozícióra a legesélyesebb játékos Matteo Berrettini, aki 15. a NextGen rangsorban és 123. a világranglistán.