Az első forduló összefoglalója

2018. január 16. - Gyarmati Márió

Könnyedén vették az első akadályt a favoritok, de a visszatérők sem igazán izzadtak meg. Babos Timi és Fucsovics Marci is győzelemmel mutatkozott be, ami óriási siker a magyar tenisznek. Az első két játéknap az amerikaiak drámáját leszámítva átlagosan zajlott.

Magyarország a mennyben, az Egyesült Államok pedig a pokolban. Nagyjából így lehetne egy mondatban összefoglalni az Australian Open első két játéknapját. Babos Tímea és Fucsovics Márton óriási eredményt ért el, aminek köszönhetően a tavalyi sikersorozat idén tovább folytatódik a magyar teniszben. Federer és Nadal nagyon simán jutott tovább, de Djokovic és Wawrinka visszatérő mérkőzése sem volt éppen izgalmas. A 2018-as Australian Open első fordulójának összefoglalója következik.

Könnyed győzelemmel mutatkozott be Rafa Nadal az Australian Open első fordulójában. A hónapok óta térdproblémával küzdő világelső a dominikai származású Victor Estrella Burgos-t győzte le 6-1, 6-1, 6-1-re, amihez mindössze 94 percre volt szüksége. Rafa következő ellenfele Leonardo Mayer lesz, aki ellen az eddigi négy találkozójuk során csak egy szettet veszített.

A torna főesélyesének számító Roger Federer is sima győzelemmel indított. A svájci játékos, aki legutóbb a 2013-as wimbledoni tornán indult címvédőként, a nyitókörben Aljaz Bedene-t győzte le 6-3, 6-4, 6-3 arányban. Federer, aki mindössze öt perccel töltött több időt a pályán, mint Nadal, a következő körben Jan-Lennard Struff-al fog majd megmérkőzni.

A két klasszishoz hasonlóan a generációváltás két vezéralakja sem izzadt meg az első mérkőzésén, ugyanis mindketten szettveszteség nélkül jutottak tovább a következő fordulóba. A 4. kiemelt Zverev a világranglista 73. helyezettjével, Thomas Fabbiano-val csapott össze a hétfői nap során, akit 6-1, 7-6, 7-5 arányban múlt felül.

A US Open óta mélygödörben lévő Thiem azzal a Guido Pella-val mérte össze erejét, aki ellen eddig még szettet sem tudott nyerni. Az osztrákok első számú teniszezője ezúttal végig kontroll alatt tartotta a játékot, aminek következtében 6-4, 6-4, 6-4-re nyert, és ezáltal ő is ott lesz a második körben, ahol majd a kvalifikációból feljutott amerikai Denis Kudla lesz az ellenfele.

A sérülésből visszatérő játékosok közül a hatszoros bajnok Djokovic és a 2014-es győztes Wawrinka is túljutott az első fordulón, viszont Milos Raonic kiesett. Wimbledon óta mind a hárman komoly sérülésekkel küzdöttek, de míg a szerb és a svájci egyáltalán nem játszott, Raonic három tornán is indult. Nole az amerikai Donald Young ellen lépett pályára, és mindössze hét game-t veszítve, 1 óra 51 perc alatt 6-1, 6-2, 6-4-re nyert. Wawrinka ennél szorosabb találkozóba bonyolódott a litván Berankis ellen, akit csak 2 óra 47 percnyi csatározást követően 6-3, 6-4, 2-6, 7-6-ra sikerült legyőznie. Djokovic-nak a következő fordulóban Monfils, Wawrinka-nak pedig Sandgren lesz az ellenfele.

A sorsolás elkészítése utáni elemzésben írtam, hogy a második negyedbe hét olyan játékos került (Dimitrov, Kyrgios, Rublev, Pouille, Anderson, Sock, Tsonga) aki jó eséllyel pályázhat a negyed két negyeddöntős helyére, viszont közülük az első forduló során már hárman kiestek. Drámai, négy órán át tartó ötszettes csatában búcsúzott a US Open döntős Kevin Anderson, míg Pouille és Sock sokkal simábban kapott ki. A továbbjutók közül Dimitrov, Kyrgios és Tsonga könnyebben, míg Rublev vért izzadva került be a legjobb 64 közé.

Legnagyobb örömünkre Babos Tímea és Fucsovics Márton neve is szerepel a továbbjutók között. Mindkét játékosunk emlékezetes teljesítményt nyújtva jutott a második fordulóba. Babos Timi az amerikaiak második számú női teniszezőjét, a világranglista 10. helyezettjét, Coco Vandeweghe-t győzte le 7-6, 6-2-re, amivel óriási meglepetést okozott. Vandeweghe tavaly elődöntős volt Melbourne-ben és New Yorkban, év végén pedig az amerikai csapat tagjaként megnyerte a Fed Kupát. Timi a mostani sikerrel pályafutása második top 10-es győzelmét szerezte meg. Az elsőt még 2014-ben a Fed Kupában aratta Simona Halep legyőzésével, aki akkor szintén 10. volt a rangsorban, most pedig vezeti a világranglistát. Babosnak egyéniben ez a hatodik Australian Openje, és a mostani sikernek köszönhetően a második győzelme. Timi először a 2016-os tornán tudott főtáblás mérkőzést nyerni Heather Watson legyőzésével. A második fordulóban Carla Suárez Navarro lesz az ellenfele, akivel szemben 0-3-as a mérlege, így nehéz feladat előtt áll.

Fucsovics Marci a remek játékának köszönhetően karrierje első főtáblás mérkőzését nyerte meg. Magyar férfi teniszező legutóbb 2002-ben tudott Ausztráliában mérkőzést nyerni, Major tornán pedig a 2003-as Roland Garros-on. Mindkét siker Fucsovics edzőjéhez, Sávolt Attilához köthető. Marci magabiztosan és taktikusan kezdte a találkozót, miközben az ellenfele jóval többet hibázott. Albot az első szett elvesztése után a második elején megpróbált nagyobb nyomást helyezni Fucsovicsra, de mivel többször is elrontotta az előkészítést, ezekből a labdamentekből is rendre Marci csinált pontot. Mivel a moldáv továbbra sem tudta megtörni a magyar játékost, 0-2-es hátrányba került. A harmadik szettben azonban az első kettővel ellentétben szorosabbá vált a küzdelem, ugyanis a Albot jobban kapaszkodott Fucsovicsba, mint korábban, de breakelni sokáig még így sem tudta. Albot-nak végül 4-4-es állásnál sikerült elvennie Marci adogatását, ami után a szettet is lezárta. A negyedik szett elején a hálónál  egyre sikeresebben mozgó moldáv 3-1-es vezetésre tett szert. Annak ellenére, hogy Albot játéka jelentősen feljavult, Marci nem engedett a lendületből, aminek 2-4 után egyenlítés lett az eredménye. Innen még egyszer mind a ketten hozták a szervájukat, de 5-5- után már csak Fucsovics nyert game-t, ami egyben a találkozó megnyerését is jelentette. Marcinak a következő körben a 13. kiemelt amerikai Sam Querrey lesz az ellenfele, aki Feliciano Lopez-t győzte le.

Ha Timi és Marci a következő mérkőzésüket is megnyernék, akkor egy 15 évvel ezelőtti bravúrt állítanának be, ugyanis legutóbb a 2003-as Roland Garros-on fordult elő az, hogy a harmadik fordulóban is volt férfi és női játékosunk. A nőknél akkor Mandula Petra, míg a férfiaknál Fucsovics edzője, Sávolt Attila ment két kört.

Az első két játéknap drámáját az Egyesült Államok teniszezői és szurkolói szenvedték el, ugyanis egymás után estek ki az amerikai játékosok. A kiesési hullám először a női mezőnyben kezdődött, majd hamar „átragadt” a férfi mezőnyre is. A nőknél a 19 játékosból csupán 4 maradt versenyben, míg a férfiaknál a 13-ból 6.

A rengeteg kieső ellenére, azért volt némi pozitívum amerikai oldalon is, ugyanis a kvalifikációból feljutott 22 éves Mackenzie McDonald a továbbjutók névsorát erősíti. A világranglista 186. helyén lévő játékosa a szintén kvalifikációs svéd Elias Ymer-t győzte le 6-4, 6-3, 4-6, 6-1-re. McDonald, aki a 2016-os US Open után most indult másodszorra főtáblán, első győzelmét szerezte meg.

Az amerikaiak mellett hasonló öröm jutott ki a japánoknak is, ugyanis a 29 éves Yuichi Sugita szintén sikerrel járt. Igaz, hogy ő már túl van karrierje zenitjén, de az elmúlt 10 hónapban fontos mérföldköveket ért el. Tavaly áprilisban Carreno Busta legyőzésével első top 20-as sikerét szerezte meg, majd júliusban első profi tornagyőzelmét aratta a 250-es besorolású Antalya Open-en úgy, hogy korábban a negyeddöntőnél tovább sosem jutott el egy tornán. Ezek után Cincinnatiben lejátszotta pályafutása első Masters negyeddöntőjét is, majd végezetül októberben bekerült a világranglistán a top 40-be. 2017. október 9-én a 36. helyen jegyezték. A tavaly megkezdett sikerszériát tovább folytatva most a 8 helyen kiemelt Jack Sock legyőzésével megszerezte első top 10-es győzelmét is. A japán játékos a következő rangadóját Ivo Karlovic ellen játszhatja majd, aki Laslo Djere-t búcsúztatta.

A 32 kiemelt játékosból az első forduló során hét búcsúzott. A legmagasabban rangsorolt kieső a 8. helyen lévő Jack Sock, míg a legalacsonyabban a 32. Mischa Zverev. Mellettük a 11. Kevin Anderson, a 16. John Isner, a 18. Lucas Pouille, a 22. Milos Raonic, és a 27. Philipp Kohlschreiber szenvedett még vereséget.