A harmadik forduló összefoglalója

2018. január 20. - Gyarmati Márió

Fucsovics Márton újabb bravúros győzelmet aratott, aminek köszönhetően már a legjobb 16 között van, ahol Roger Federerrel fog összecsapni, aki könnyedén nyerte 90. melbournei mérkőzését. Nadal sem ütközött komoly ellenállásba, és még Djokovic is versenyben van. A harmadik forduló nem hozott nagy meglepetéseket, egyedül talán Zverev kínos veresége lehet az.

Roger Federer harmadik körös ellenfele Richard Gasquet volt, aki eddigi 18 találkozójuk során csak kétszer tudta legyőzni őt, így a mérkőzés nem ígérkezett izgalmasnak. Nem is lett, mert a svájci parádés játékkal nyitott, amihez a francia csak asszisztálni tudott. A második szett már szorosabban alakult, de a folytatásban nem lett belőle semmi. A címvédő 6-2, 7-5, 6-4-re győzte le Gasquet-t, amivel karrierje 90. egyéni győzelmét szerezte meg. A svájci a következő fordulóban Fucsovics Mártonnal találkozik majd. Federer az első hetet a várakozásoknak megfelelően könnyedén vette, egyik mérkőzésén sem veszített szettet, ráadásul két óránál többet egyszer sem töltött a pályán, így kedvező helyzetből vághat neki a jövő heti küzdelmeknek.

Harmadik mérkőzésén sem ütközött komolyabb ellenállásba Rafa Nadal, így újabb sima győzelmen van túl. A 2009-es bajnok 1 óra 50 percnyi játékot követően 6-1, 6-3, 6-1-re nyert Damir Dzumhur ellen. Nadal a várakozásokkal ellentétben jóval könnyebben vette az első hét akadályait, melynek során egyedül a Leonardo Mayer elleni találkozón töltött két óránál többet a pályán. Úgy tűnik, a spanyol fizikálisan rendben van, amiért egyre veszélyesebbnek tűnik. Rafa-nak a legjobb 16 között a 24. kiemelt Diego Schwartzman lesz az ellenfele, akivel szemben 3-0 a mérlege. Nadal részéről a találkozónak nem csak a negyeddöntőbe jutás lesz a tétje, hanem a világelsőség megtartása is, mert ha kikap az argentin ellen, akkor címvédés esetén Federer lesz a világelső, viszont, ha megnyeri a találkozót, akkor legalább 155 pontos előnnyel a rangsor élén marad.

A Querrey elleni óriási győzelmet követően a hatodik játéknapon Fucsovicsra a ranglista 96. Nicolas Kicker várt, akit már Indiában egyszer három hete legyőzött. Marci a harmadik mérkőzésén is ihletett állapotban játszott, aminek domináns győzelem lett az eredménye. Az első szettben 4-3-nál breakelt, majd ezt követően hozzátette a saját adogatását, ami után a szettet egy újabb break-el zárta le. A második játszmában egyből elvette ellenfelének az adogatását, amit végig vitt a szett során, ráadásul 5:3-nál az első játszmához hasonlóan break-kel zárt le a szettet, aminek köszönhetően kerek 80 percnyi játék után 2-0-ás előnyre tett szert. A 2-0-ás vezetés el is döntötte a találkozót, ugyanis Marci a harmadik szettben 20 percnyi játékot követően 5-0-ás előnyt dolgozott ki. Kicker-nek ezután még egyszer sikerült hoznia a szerváját, amivel elkerülte a 6-0-át, majd ezután meglepetésre break-elt, de ezt követően nem tudott vissza kapaszkodni, ugyanis Marci a pillanatnyi megingás után ismét fölényben volt. Fucsovicsnak az újabb győzelem alig két órányi játékot követően lett meg. Marci az argentint 1 óra 56 perc alatt 6-3, 6-3, 6-2-re győzte le. Fucsovics első reakciója a mérkőzés után: „Atyaúristen!” volt.

Marci hazai viszonylatban elképesztő sikert aratott, ami mit sem bizonyít jobban, hogy:

- a 128-as főtábla 1982-es bevezetése óta az első magyar férfi játékos lett, aki az Australian Openen a legjobb 16 közé jutott.

- az Open-érában a negyedik olyan magyar férfi játékos lett, aki egy Major tornán eljutott a legjobb 16 közé. Rajta kívül ez csak Gulyás Istvánnak (Roland Garros: 1968, 1969, 1971), Baranyi Szabolcsnak (Australian Open: 1973, Wimbledon:1973) és Taróczy Balázsnak (Roland Garros: 1976, 1980, 1981, 1984, Wimbledon:1980) sikerült.

- az első magyar játékos 2004 óta, aki az Australian Openen a legjobb 16-ba jutott. 14 évvel ezelőtt Kapros Anikó Mandula Petra legyőzésével (3-6, 6-3, 12-10) jutott be a negyedik körbe, ahol a kolumbiai Fabiola Zuluaga-tól kapott ki, aki aztán az elődöntőig menetelt.

- az első magyar játékos, aki Szávay Ágnes 2009-es Roland Garros-on elért nyolcaddöntője után a legjobb 16-ba jutott.

Alexander Zverev 2-1-es szettvezetést kiengedve a kezéből szenvedett kínos vereséget a világranglista 59. pozíciójában lévő Hyeon Chung ellen, így a tavalyi évhez hasonlóan, idén is a harmadik körben búcsúzott a viadaltól. Zverev a harmadik szett megnyerését követően került szett előnybe, de ezután már csak három game-t tudott megnyerni úgy, hogy az ötödik szettet 0-6-ra veszítette el, amivel a vereség nem is lehetne kínosabb. Chung a találkozót 5-7, 7-6, 2-6, 6-3, 6-0-ra nyerte meg, amivel életében először ott van a legjobb 16 között. ami idáig Zverev-nek is csak egyszer sikerült, még tavaly Wimbledonban. Úgy tűnik, hogy a német trónkövetelő még mindig nem érett meg az áttörésre, pedig a tavalyi két Masters győzelem után már ideje lett volna.

Zverev-vel ellentétben Dominic Thiem viszont továbbjutott, mégpedig három szettben, Adrian Mannarino legyőzésével, akit 6-4, 6-2, 7-5-re vert meg, aminek köszönhetően megismételte a tavalyi eredményét. Thiem a 2016-os US Open óta rendre ott van a negyedik körben, de tovább eddig csak a Garros-on jutott. Domi-nak a következő fordulóban az utolsó versenyben maradt amerikai játékos, Tennys Sandgren lesz az ellenfele, akivel első csatájukat fogják majd vívni. A két teniszező közül egyértelműen a kétszeres Garros elődöntős a favorit, akinek így jó esélye van a negyeddöntő elérésére.

Novak Djokovic harmadik körös ellenfele a 21. kiemelt Albert Ramos-Vinolas volt. A hatszoros bajnok nehézségek nélkül, 2 óra 21 perc alatt győzte le 6-2, 6-3, 6-3-ra spanyol riválisát, így ő is a legjobb 16 közé jutott. Djokovic formája az első három mérkőzés után bíztatónak tűnik, a héten csak Monfils tudott szettet nyerni ellene, de ettől függetlenül az a találkozó sem volt nagyon szoros. Nole következő riválisa Hyeon Chung lesz, akivel már egy mérkőzésen túl vannak. Két évvel ezelőtt pont itt, az első fordulóban találkoztak, amit a szerb 6-3, 6-2, 6-4-re nyert meg.

A második negyedben harcoló, az előzetes várakozások alapján a negyeddöntőre is esélyes játékosok közül már csak ketten maradtak versenyben. Dimitrov a vártnál talán kicsit könnyebben múlta felül a US Open negyeddöntős Rublev-et, akit 6-3, 4-6, 6-4, 6-4 arányban búcsúztatott. Az orosz a vereség ellenére így is az eddigi legjobb eredményét érte el Melbourneben, ugyanis tavaly csak egy mérkőzést nyert meg. Nick Kyrgios és Jo-Wilfried Tsonga rangadóján elmaradt a döntő szett, de ennek ellenére, aligha lehetett volna szorosabb a szetteket tekintve az összecsapás, ugyanis az ausztrál három rövidítésben 7-6, 4-6, 7-6, 7-6-ra győzte le a franciát.

A legjobb 16 között Dimitrov és Kyrgios egymással fog majd összecsapni. A két teniszező egymás elleni mérlege a bolgár javára 2-1. Legutóbb két héttel ezelőtt, a brisbanei torna elődöntőjében játszottak, amit az ausztrál nyert meg 3-6, 6-1, 6-4 arányban. Eddig mindig keménypályán futottak össze, ez most sem lesz másképp, Majoron viszont most fognak először meccselni.