Federer nyerte a rotterdami tornát

2018. február 18. - Gyarmati Márió

Roger Federer parádés győzelmet aratott Grigor Dimitrov ellen a rotterdami torna döntőjében, melyet 55 percnyi játékot követően 6-2, 6-2-re nyert meg. A 20-szoros GS bajnok így stílusosan, tornagyőzelemmel ünnepelte újbóli világelsőségét.

Federer és Dimitrov a döntőt megelőzően hat mérkőzést játszott egymás ellen, melyek közül mindet a svájci nyerte. A bolgár mindössze két szettet tudott összehozni az eddigi találkozóik során. Rivalizálásuk alatt eddig ötször keménypályán, egyszer pedig füvön csaptak össze. Legutóbb a wimbledoni bajnokság negyedik fordulójában mérkőztek meg, melyet Federer 6-4, 6-2, 6-4-re húzott be. A legszorosabb összecsapásukat két éve Brisbane-ben játszották, ami 6-4, 6-7, 6-4-es eredménnyel zárult. Döntőben ezt megelőzően még sosem játszottak, a legrangosabb mérkőzésük a 2015-ös brisbane-i elődöntő volt, mely 6-2, 6-2-vel fejeződött be.

Federer az első fordulóban Bemelmans ellen kezdett, akit háromnegyed óra alatt söpört le a pályáról. A második körben viszont nagyon szoros mérkőzést játszott Kohlschreiber ellen, akivel szemben 12-0-ás mérleggel érkezett meg a találkozóra. A világelsőségről is döntő negyeddöntős összecsapáson a hazaiak kedvence, Robin Haase volt a riválisa, akit a kezdeti nehézségek után három szettben múlt felül. A legjobb négy között Seppi következett, aki szintén szettet nyert ellene, de a mérkőzés már nagy falatnak bizonyult, így Federer negyedszer is döntőbe jutott Hollandiában.

Dimitrov első körös ellenfele a japán Sugita volt, aki a vártnál jobban megizzasztotta, de így is két szettben ment tovább. A következő fordulóban Krajinovic is meglepetést okozott, de mivel nem zökkent ki a játékból, ezt az akadályt is sikerrel vette. A negyeddöntőben Rublev próbálta útját állni, nem sok sikerrel, így következhetett Brisbane után a második elődöntő, ami nem tartott sokáig, ugyanis a második szett elején Goffin szeme megsérült egy labda miatt, így a belga feladta a rangadót, aminek az első szettjét egyébként Dimitrov nyerte.

A mérkőzést a bolgár kezdte adogatóként, aki egy love game-mel indított. Annak ellenére, hogy Federer fogadóként nem nyert pontot, elég komoly harc folyt, ugyanis a svájci már a találkozó legelején nagyon agresszív, támadó teniszt játszott, ami tőle szokatlan volt, ugyanis általában el szokott telni néhány game, mire felpörög. Ezt követően ő is hozta a szerváját, bár két pontot elbukott közben. Egyébként nagy szerencséje volt, hogy agresszívan kezdett, ugyanis a bolgár nagyon elemében volt, így az első néhány game alapján nagyon izgalmas csatározásnak ígérkezett a finálé. 2-2-nél azonban Dimitrov elkezdett hibázni, amit Federer egyből kihasznált. A svájci egy breaklabdához jutott, amit mivel értékesíteni tudott, előnyre tett szert. A megszerzett breaket megerősítve, 18 percnyi játékot követően 4-2-re húzott el. Nagyon gyorsan zajlott a játék, igazi keménypályás küzdelem volt, melynek során a gyors szervák és a néhány ütésváltásból álló labdamenetek domináltak. A hetedik játékban azonban a bolgár játéka szétesett, így tálcán nyújtotta az adogatását Federer-nek, aki dupla break előnyre tett szert. A svájci ezt követően nagyon magabiztosan szerválta ki a szettet, melyet 25 percnyi csatározás után 6-2-re húzott be.

Az első szett végét követően Dimitrov-nak megvolt a lehetősége a szünetben, hogy rendezze a gondolatai és megpróbáljon úgy odaállni a másodikban az alapvonalhoz, ahogy azt a mérkőzés elején tette. A találkozó kezdetén, az első néhány game-ben a bolgár pontosan, taktikusan teniszezett, de utána csúnya hibákat vétett, amik akkor sem fértek volna bele, ha nem Federer lett volna az ellenfél. A második szett elején azonban továbbra is küzdött, így egyből hátrányba került. Federer a break-et egy gyors szerva game-mel erősítette meg, így nyolc perc után 2-0 volt a javára az állás. A szett és break hátrányban lévő bolgár ezt követően már valamivel hatékonyabban játszott, amire szüksége is volt, ugyanis breaklabdát is hárítania kellett. Federer a továbbiakban is agresszívan teniszezett, így rohamléptekben haladt pályafutása harmadik rotterdami sikere felé. Az ötödik game-ben a bolgár próbálta ismét felvenni az első szett közepén elveszített fonalat, de mivel a kulcsfontosságú labdáknál továbbra is hibázott, nem járt sikerrel, ugyanis Federer ismét elvette az adogatását, amit követően reménytelen helyzetbe került. A svájci egy love game-mel folytatta, így a bolgárnak a mérkőzésben maradásért kellett szerválnia. Dimitrov várakozáson felül teljesített, ugyanis nem engedélyezett pontot az ellenfélnek. Federer 5-2-nél egy pontot veszítve szerválta ki a mérkőzést. A FedExpress-nek mindössze 55 percre volt szüksége ahhoz, hogy behúzza a döntőt. A svájci a 6-2, 6-2-re megnyert fináléval pályafutása harmadik rotterdami sikerét aratta (2005, 2012, 2018), amivel beérte a torna legeredményesebb játékosát, Arthur Ashe-t (1972, 1975-76).

Federer karrierje 146. döntőjében 97. tornagyőzelmét szerezte meg, amivel már csak 12 trófeára van az örökranglistát vezető Connors-tól (109). A svájci az újabb sikernek köszönhetően továbbra is megőrizte idei veretlenségét, ami immár 12 mérkőzés óta tart. Az ünneplés azonban a holnapi napon tovább folytatódhat, ugyanis 36 évesen és 195 naposan a férfi tenisz legidősebb világelsőjeként fog majd a trónra lépni. Federer világelsőségének negyedik ciklusában a 303. hetet fogja kezdeni a ranglista élén. Legutóbb egyébként 2012. november 4-én jegyezték az első helyen.