Úton a címvédés felé

Sorsoltak Indian Wellsben

2018. március 07. - Gyarmati Márió

Elkészült az év első Masters versenyének a sorsolása, melyen a főesélyesnek számító Federer könnyű negyedet kapott. A svájcira leginkább veszélyes del Potro sem panaszkodhat, ugyanis a legjobb nyolcig zavartalan lesz az útja. Az indulás mellett döntő Djokovic kvalifikációs játékos ellen kezd, Fucsovicsra pedig Troicki vár.

A torna legfőbb kérdése az, hogy ki tudja majd megállítani a hatodik címére hajtó Federer-t, aki veretlenül érkezik Kaliforniába, ahol a 2012-es bázeli tornát követően ismét világelsőként indul. Az idei tapasztaltok alapján talán del Potro vagy esetleg Cilic lehet az, aki legyőzheti őt, de előtte nekik még nagy valószínűséggel egymással is meg kell majd küzdeni a negyeddöntő során.

Sajnos továbbra is sok a sérülés miatt hiányzó játékos. Rafa Nadal mellett, Andy Murray-t és Stan Wawrinka-t sem láthatjuk egyik amerikai tornán sem, viszont Djokovic az utolsó pillanatban az indulás mellett döntött. A rotterdami torna elődöntőjében szemsérülést szenvedő Goffin sincs itt, aki elvileg már Floridában rajthoz áll. Talán némi gyógyír, hogy Djokovic mellett a visszatérők táborát erősíti Fucsovics Marci, Kei Nishikori és Milos Raonic is.

Lehetséges negyeddöntős párosítások:

[1] Roger Federer – [5] Dominic Thiem

[3] Grigor Dimitrov – [7] Kevin Anderson

[8] Jack Sock – [4] Alexander Zverev

[6] Juan Martin del Potro – [2] Marin Cilic

Első negyed

A hatodik címére hajtó Federer az első fordulóban a Ryan Harrison – Federico Delbonis mérkőzés győztese ellen fog kezdeni, ami után nagy valószínűség szerint Filip Krajinovic következik. Ezt követően az ötszörös bajnoknak a legjobb 16 között Fognini vagy Mannarino lehet a legmagasabban rangsorolt ellenfele. A negyeddöntőben viszont már komolyabb riválisok jöhetnek Berdych, Thiem és Chung személyében. A legjobb négy között a legveszélyesebb riválisa Dimitrov, Anderson és Kyrgios lehet. A dél-afrikai játékos erős kezdésen van túl, ugyanis a New York-i tornagyőzelem (ATP 250) mellett van még két további döntős eredménye (Pune és Acapulco) is.

Dimitrov is azon teniszezők közé tartozik, akik jó ütemben kapták el a rajtot, bár a rotterdami vereség elképzelhető, hogy megtörte a lendületet, ugyanis Dubaiban azonnal kikapott. A bolgárnak kiemelkedő eredmény lenne egy elődöntős szereplés, ugyanis eddigi hat indulása során négy alkalommal a harmadik forduló jelentette a végállomást. Abban az esetben, ha a címvédő nyolcadik alkalommal is finalista lesz, akkor nagy valószínűség szerint az acapulcoi győztes del Potro, vagy a melbournei döntős Cilic lesz az utolsó ellenfél, akit le kell majd győzni.

A torna legfőbb kérdése az, hogy ki állíthatja meg Federer-t, aki eddig bomba formában teniszezett. Viszont ez nem csak a legnagyobb, hanem egyben a legnehezebb kérdés is, ugyanis jelenleg nehéz azt látni, hogy ki verheti meg. Talán del Potro lehet a legveszélyesebb rá, aki a múlt héten három top 10-es ellenfelet legyőzve négy év után tudott ismét ATP 500-as szintű versenyt nyerni. Az esélyeit növeli továbbá az, hogy hatszor már legyőzte a svájcit, ráadásul ezek szinte kivétel nélkül nagy sikerek voltak. Azt hiszem elég csak a 2009-es US Open döntőre, vagy az utána lejátszott két bázeli és két világbajnoki mérkőzésükre gondolni, ahol a svájcinak egészen biztos, hogy fájt a vereség.

Del Potro mellett most jelenleg három erős érv is van. Az első, hogy a mostani indulók közül talán ő van a legjobb formában, a második az a kezében lévő recept, mellyel már többször is sikerrel járt, ráadásul kulcsfontosságú tornákon, a harmadik pedig az utóbbiból következik, ugyanis, ha Federer-nek van valakitől jelenleg félnivalója, akkor az az argentin lehet. Del Potro-n kívül talán Cilic lehet a másik játékos, aki nagy csatára késztetheti, természetesen csak akkor, ha a horvát elő tudja venni a Melbourneben mutatott játékát, ami egy két nyert szettre menő mérkőzésen bőven elegendő lehet. Ők ketten egyébként a negyeddöntőben találkozhatnak majd, így az ott mutatott forma, illetve az összecsapás eredménye kihatással lehet a torna végkimenetelére is.

Második negyed

Három játékost emelnék ki a második negyedből Dimitrov, Kyrgios és Anderson személyében. Abban az esetben, ha a bolgár túl tudja tenni magát a rotterdami pofonon, akkor visszatalálhat arra a pályára, amin az elmúlt hónapok során elindult. Dimitrov bíztatóan kezdte a szezon, de Hollandia után úgy tűnt, hogy megtört a lendület. Annak ellenére, hogy 2-6, 2-6-ra kikapott Federer-től, lenne miből építkezni. Az kétségtelen, hogy nem tudta sokáig tartani a ritmust, és hullámzóan játszott, de a korábbi találkozókhoz képest olykor a magabiztosság jelei mutatkoztak, főleg a mérkőzés korai szakaszában. A bolgár eddig még sosem jutott túl a harmadik fordulón, de idén, ha összeszedi magát, akkor akár egy negyeddöntőre is esélyes lehet, habár a sorsolásnál az egyik legrosszabb forgatókönyv jutott neki. Az első körben Verdasco lesz az ellenfele, majd ezt követően Rublev következhet, aki után a legveszélyesebb rivális Bautista Agut lehet. A legjobb nyolc között pedig Anderson vagy Kyrgios állhatja útját.  Az kétségtelen, hogy Dimitrov-ra ráfér most néhány lélekerősítő győzelem, aminek a lehetőségét viszont a sorsolás 100 %-ban biztosítja.

Kyrgios tavaly a negyeddöntőt követően lépett vissza, így elmaradt a Federer elleni összecsapás, amit viszont Miamiban pótoltak. Az ausztrál fenegyerek első mérkőzésén a Steve Johnson – Daniil Medvedev rangadó győztesével játszik majd. Mivel Anderson-nal van egy nyolcadban, így az első két találkozó után jönnek majd a nehezebb riválisok.

Anderson számra Khachanov vagy Donskoy lesz az első akadály, amivel meg kell birkóznia, viszont utána kicsit fellélegezhet, mert a legveszélyesebb riválisa Dzumhur lehet, viszont azt követően jöhet a Kyrgios-szal való megmérettetés, aminek a győztesét nagy valószínűség szerint Dimitrov fogja várni.

Harmadik negyed

Az alsó ág felső negyedében három olyan játékos van, akitől elvárható lenne egy jó eredmény. Elsőként ott van Sock, aki tavaly jól indította az évet, ugyanis az elődöntőben Federer-től szenvedett vereséget, majd ezt követően Miamiban a legjobb nyolc között Nadal állította meg, ami után év végén megnyerte a párizsi viadalt.  A keménypályán egyre jobban teljesítő 25 éves Sock az Egyesült Államok elsőszámú reménysége, aki talán képes lehet betölteni az elmúlt években keletkezett űrt, ezért biztos, hogy nagy nyomás nehezedik rá otthon, ráadásul ez lesz az első Masterse a párizsi siker óta. Viszonylag ő is könnyű negyedet kapott, ugyanis a legjobb nyolcig vezető úton Querrey és Pouille állhatja útját. Ha eljut a negyeddöntőig, akkor a legmagasabban rangsorolt ellenfele a negyedik kiemelt Zverev lehet. Lucas Pouille, aki a Dubai-i döntő megnyerésével első ízben lehetett volna top 10-es teniszező, a nyitómérkőzésén kvalifikációs ellenfelet kapott, viszont számára a könnyű kezdés nehéz folytatást hozhat, ugyanis ezt követően Querrey és Sock jöhet majd.

A kétszeres Masters bajnok Zverev, aki a montreali döntő óta nem mutatott semmi érdemit, Sousa vagy Youzhny ellenfeleként kezdheti meg a kaliforniai viadalt. A negyeddöntő felé vezető úton Raonic, Edmund és Schwartzman állhatja útját. A papírforma szerint neki is ott kellene lennie a legjobb nyolc között, de a formája kérdéses. Mivel nemrég viharos körülmények között szakított az edzőjével, elképzelhető, hogy a pályán kívüli események is lefoglalják. Legjobb eredménye egyébként egy két évvel ezelőtt elért negyedik forduló.

Negyedik negyed

A tábla legalsó negyedében kapott helyet del Potro, Djokovic, Fucsovics és Cilic is. A negyed egyáltalán nem veszélyes az argentin és a horvát számára, így meglepetés lenne tőlük egy korai búcsú. Del Potro negyeddöntőbe vezető útján Ferrer, Nishikori és az utolsó pillanatokban az indulás mellett döntő Djokovic van. Mint azt már fentebb fejtegettem ő lehet Federer első számú kihívója.

A torna másik ötszörös bajnoka, aki a tervezettel ellentétben ott van az indulók között, első mérkőzésén kvalifikációs rivális ellen fog majd pályára lépni. Ezt követően pedig sorstársával, a szintén a visszatérésen dolgozó Nishikori-val mérkőzhet meg. Ha a 12-szeres GS bajnok ezt az akadályt is sikerrel veszi, akkor utána Ferrer vagy del Potro jöhet. Nincs könnyű dolga, de most nem a tornagyőzelem a cél, hanem a sikeres visszatérés, ami számára most mindennél fontosabb.

Fucsovics Márton is azon játékosok névsorát bővíti, akik sérülésből térnek vissza. Marci egyértelműen nehéz sorsolást kapott, ugyanis Viktor Troicki ellen fog majd kezdeni. Korábban ők egyszer, a 2016-os barcelonai tornán mérkőztek meg egymással, melyet a szerb 6-4, 1-6, 6-0 arányban nyert meg. Ennek az összecsapásnak a győztese a második körben nagy valószínűség szerint Cilic ellenfele lesz.

A verseny második kiemeltje talán del Potro mellett az a játékos lehet, aki meg tudja majd szorongatni Federer-t, ezáltal is némi izgalmat csempészve a versenybe. A kiemelés miatt azonban ők csak a döntőben találkozhatnak, addig viszont hosszú az út. A US Open bajnok könnyű negyedet kapott, így az első három rangadóján elvileg nem lesz nehéz dolga, viszont utána az argentin következhet. Kettejük negyeddöntős összecsapása ígérkezik a legizgalmasabb párosításnak, mindemellett pedig nagy esély is van rá.