Parázs csatákra várva

Sorsoltak Miamiban

2018. március 20. - Gyarmati Márió

Izgalmas csatákat és az ifjú titánok előretörését hozhatja a keménypályás szezont lezáró Miami Masters. Federer a címvédésért és a világelsőség megtartásáért, del Potro a sunshine double-ért és a ranglista negyedik helyéért száll harcba.

Indian Wells után Miamiban is Federer és del Potro a torna két favoritja. A legnagyobb kérdés velük kapcsolatban az az, hogy maradt-e még elég erő és motiváció bennük egy eredményes és egyben fárasztó szezon kezdet után. Federer 36 évesen egy 17 mérkőzésből álló győzelmi sorozattal indította a szezont, melynek során megszerezte 20. GS címét majd ezt követően a világelsőséget is. Del Potro 11 mérkőzés óta veretlen, megnyerte Acapulcót és Indian Wellst, ami három csuklóműtét után nagy megterhelést jelentett számára, bár az elmúlt öt évét tekintve biztos, hogy nagy erők mozognak benne, amik óriási befolyással vannak a játékára és az elméjére. A sikeres szezonkezdet ellenére mindkettejükre fontos feladatok várnak, ugyanis Federer a címvédésért és a világelsőség megtartásáért, míg az argentín a ranglista negyedik helyéért, illetve a sunshine double-ért száll harcba a kemény pályás szezont záró finálén.

De nem csak kettejüket lesz érdemes követni, hanem a többieket is, akik legalább ennyi izgalmat kínálnak a következő 12 nap során. A hatszoros bajnok Djokovic, aki 2013-ban kapott ki legutóbb a versenyen, egy számára kiemelten fontos helyszínen próbálhat meg erőt meríteni az elmúlt év viszontagságai után és indulhat meg a visszatérés útján, mely az elmúlt hetekben problémákkal és akadályokkal teli volt. Itt tér vissza a Hollandiában szemsérülést szenvedő Goffin, illetve Raonic-ra is érdemes lesz néha oda pillantani, aki remélhetőleg a múlt heti elődöntős eredményével lezárhatja a maga mögött lévő küzdelmes időszakot, melyben ő is sérüléssel küzdött.

Végre valahára az ifjú titánok is teret nyertek maguknak. Coric és Chung az utóbbi hetekben nagy formában van, ami remélhetőleg itt is kitart majd, de Kyrgios-ról sem szabad megfeledkezni, aki az első két indulása során ihletett formában játszott. Izgalmas összecsapások várnak ránk, így igazi csemege lehet a jövő hét. Hogy csak néhány lehetséges párosítást említsek: A legjobb 16 között esélyes egy del Potro – Djokovic és egy Coric – Shapovalov rangadó. A negyeddöntőben lehet egy Kyrgios – Coric összecsapás, ami után a legjobb négy között jöhet a tavalyi Federer – Kyrgios visszavágó. Ennek a mérkőzésnek a győztese nagy valószínűség szerint del Potro-val csaphat össze a fináléban, így lehet egy Federer – del Potro visszavágó, vagy egy del Potro – Kyrgios csata. Nagyon izgalmas torna előtt állunk, ami remélhetőleg minél többet bevált majd a hozzáfűzött reményekből, úgyhogy irány Miami!

Lehetséges negyeddöntős párosítások:

[1] Roger Federer – [6] Kevin Anderson

[4] Alexander Zverev – [8] Jack Sock

[5] Juan Martin del Potro – [3] Grigor Dimitrov

[7] David Goffin – [2] Marin Cilic

Első negyed

A negyedik címére készülő Federer az első mérkőzésén kvalifikációs ellenféllel szemben fog kezdeni, ami után nagy valószínűség szerint Verdasco következik. Ezt követően a háromszoros bajnoknak a legjobb 16 között Carreno Busta vagy Manarino lehet a legmagasabban rangsorolt riválisa. A negyeddöntőben már nagyobb nevek jöhetnek Anderson és Berdych személyében. Kettejük közül a dél-afrikai lehet a veszélyesebb, mert az elmúlt hónapban a gyenge szezonkezdés után némiképp lendületbe jött, ugyanis a New York-i tornagyőzelem után Acapulcóban döntőt, Indian Wellsben pedig negyeddöntőt játszott, ráadásul az elmúlt öt hétben csak del Potro és Coric tudta legyőzni. A legjobb négy között generációs csata várható, ugyanis Sock, Zverev, Coric és Kyrgios lehet az, akivel meg kell küzdenie a fináléba jutásért. A négy rivális közül az elődöntőre Coric és Kyrgios az esélyesebb. Utóbbival tavaly az év egyik legjobb összecsapását vívták, így nem lenne meglepő, ha idén is bombatalálkozó kerekedne a mérkőzésükből. Abban az esetben, ha Federer minden akadályt legyőz a fináléba vezető úton, akkor Indian Wells után ismét del Potro-val csaphat össze a trófeáért. Az argentín mellett talán Chung és Cilic lehet esélyes a döntőre az alsó ágról, bár a horvát nem nagy Masters menő, Kaliforniában is többet lehetett tőle várni, ráadásul a sorsolása sem volt veszélyes.

Második negyed

A második negyedbe sorsolták Kyrgios-t, aki eddigi két indulása során elődöntős volt, ráadásul tavaly óriásit küzdött Federer-rel. Az ausztrálnak fekszik a borítás és a floridai miliő. Ehhez mérten is szokott játszani, ugyanis az elmúlt két évben itt mutatta a legjobb formáját. Az ausztrál viszonylag könnyű negyedet kapott, ugyanis a negyeddöntőbe vezető úton csupa verhető rivális jön majd szembe. Nyitómérkőzésén a Dusan Lajovic – Horatio Zeballos csata győztese lesz majd az ellenfele, ami után Fognini, majd ezt követően a legjobb 16 között Ferrer vagy Zverev jöhet. Előbbi kettőt könnyen verheti, de a jelenlegi erőviszonyok alapján Zverev sem lehet nagy falat, ugyanis egyrészt nincs formában, másrészt mostanság a pályán kívüli ügyei is lekötik őt. Tavaly negyeddöntős volt, idén meglepetés lenne, ha négy mérkőzést nyerne, ráadásul a negyediket pont Kyrgios ellen, akinek a legjobb nyolctól viszont nehéz útja lehet a győzelemig, ugyanis az elődöntőbe jutását Coric veszélyeztetheti leginkább. A legjobb négy között jöhet a tavalyi visszavágó Federer-rel, aminél rosszabb összecsapásuk soha ne legyen. Abban az esetben, ha bejutna karrierje második 1000-es fináléjába, akkor del Potro, Chung, esetleg Cilic várna rá.

Harmadik negyed

Az alsó ág felső negyedébe sorsolták az Indian Wells-i győztes del Potro-t, aki 11 mérkőzés óta veretlen. A legújabb Mester kapta az esélyesek közül a legkönnyebb negyedet, de a többiektől függetlenül is elég laza ága van. Első találkozóján a Sugita – Haase rangadó győztese ellen fog majd kezdeni, ami után a visszatérésén dolgozó Nishikori következhet. A legjobb 16 között Djokovic lehet a legerősebb ellenfele, aki a japánhoz hasonlóan próbál ismét a régi kerékvágásba lendülni. Az argentín jelenlegi formájából kiindulva a szerbnek nagy teniszt kell produkálnia, hogy útját állja majd. Ezután a legjobb nyolc között Dimitrov-val, esetleg Raonic-csal mérkőzhet meg. A bolgárt nagyon padlóra küldte a rotterdami vereség, ugyanis azóta nem nyert mérkőzést. Abban az esetben, ha ők ketten találkoznak, ott nem csak az elődöntőbe jutás lesz a tét, hanem valószínűleg a ranglista negyedik helye is, amit még jelenleg Dimitrov birtokol 445 pontos előnnyel. Ha az argentin 2009 után ismét elődöntőbe jut, akkor Cilic vagy Chung lehet a legveszélyesebb ellenfele. A sunshine double-ért valószínűleg Federer-rel, Kyrgios-szal, esetleg Coric-csal kell megküzdenie.

A torna koronázatlan királya nem csak egy negyedben van del Potro-val, hanem közös nyolcadban is, így ők a negyedik körben összefuthatnak. A hatszoros bajnok, aki legutóbb 2013-ban a legjobb 16 között szenvedett vereséget – miután 2014 és 2016 között zsinórban háromszor behúzta a tornát, tavaly sérülés miatt nem indult – első mérkőzésén Mischa Zverev-vel vagy Benoit Paire-rel fog összecsapni, utána viszont Krajinovic vagy egy kvalis ellenfél jöhet, így aki nyer, arra egy könnyebb forduló vár. A nyolcad a negyedik körben fog összeérni, így esélyes egy Djokovic – del Potro összecsapás, aminek a legfőbb esélyese természetesen az argentín. Az egymás elleni mérlegük a szerb javára 14-4, de ebben az esetben nyugodtan ki lehet dobni a statisztikát. Tavaly egyébként háromszor játszottak (Acapulco, IW, Róma), amiből valamennyi mérkőzést Nole nyert meg.

Fucsovics Márton a német származású Maximilian Marterer-rel kezd majd, aki jelenleg 72. a világranglistán. A két játékos eddig egyszer, 2015-ben a wroclawi (Lengyelország) challenger tornán mérkőzött meg egymással, ami Fucsovics győzelmével zárult. Az összecsapás győztesére Dimitrov vár majd, aki jelen állapotában verhetőnek tűnik. Ne szaladjunk ennyire előre, de ha Marci legyőzné a ranglista negyedik bolgárt, akkor Melbourne után ismét világraszóló sikert aratna. A harmadik fordulóban egyébként Richard Gasquet lehete a legerősebb rivális.

Negyedik negyed

Chung és Cilic a két legnagyobb név a negyedben, de kettejük közül Chung az esélyesebb az elődöntőre, meg úgy jelenleg bármi másra. Mivel külön nyolcadban vannak, a negyeddöntőben találkozhatnak. Chung az Ebden – Simon találkozó győztesével kezd majd, ami után Bautista Agut, majd azt követően a szemsérülésből visszatérő Goffin lehet a soron következő rivális.

Cilic első körös ellenfele Fritz vagy Herbert lesz, ami után Rublev a legesélyesebb rivális, akit a legjobb 16 között Muller vagy Isner követhet. A kétszeres GS döntős számára verhető ellenfelek jönnek majd szembe az első négy forduló során, de kérdés, hogy milyen formába érkezik Floridába. Ha a legjobb nyolc között Chung-gal kell összemérnie az erejét, akkor nagy valószínűség szerint kiesik., de addig mondjuk el kell jutni.