Vereség a győzelem kapujában

2018. március 27. - Gyarmati Márió

Federer Indian Wellsben három mérkőzéslabdáról veszített, ami azonban nem most fordult vele először, ráadásul a nagy négyes többi tagjával is már megesett néhányszor, ezért ennek kapcsán összegyűjtöttem azokat a mérkőzéseket, melyekre egyikőjük sem szívesen emlékszik.

A svájci a fináléban három mérkőzéslabdát tékozolt el, ami után a tie-brek-ben szétesett, így a heroikus küzdelem ellenére némiképp méltatlan módon fejezte be az összecsapást. Először 5-4, 40-15-nél volt két meccslabdája, melynek során egyszer sem tudta beütni az első szervát, ezért alapból nehéz helyzetbe került. Az első pontnál del Potro egy nyerővel húzta be a labdamenetet, míg a másodiknál Federer hálóba ütötte az ejtést. Néhány ponttal később harmadszor is lehetősége nyílt lezárni a találkozót, de újból rontott egy ejtést, ugyanis az argentín befutotta és elütött mellette, ami után 5-5-re egyenlített ki. A svájcinak legközelebb a tie-brek-ben lett volna alkalma megnyerni a találkozót, de összeomlott, így 2-7-re veszítette el a rövidítést, ami a bajnoki címbe került. Azonban nem ez volt az első ilyen alkalom, ugyanis előtte már 18-szor átélhette ugyanezt, ráadásul ebből négyszer GS-en, ami különösen fájó lehetett. Mérkőzéslabdáról viszont nem csak ő, hanem Nadal, Djokovic és Murray is veszített már, így ők is megtapasztalhatták, hogy milyen az, mikor a győzelem kapujában esik el az ember.

Federer eddigi 252 elveszített találkozójából 19-et mérkőzéslabdáról bukott el. A 2006-os római döntő óta most fordult vele először, hogy ez a tornagyőzelmbe is kerüljön. GS tornán eddig négy ilyen rangadója volt, melyek közül három az elődöntőben zajlott. A legtöbb kihasználatlan mérkőzéslabdája a 2010-es párizsi torna elődöntőjében volt, melynek során Monfils 5 labdát hárított ellene. A nagy négyes tagjai közül egyedül Nadal-tól kapott ki így, a már említett római összecsapáson.

Djokovic és Berdych a két egyedüli olyan rivális, akik két alkalommal is meccslabdát hárítva fordították meg ellene a küzdelmet. Ebből a 19 mérkőzésből négy igazán emlékezetes és egyben fájó veresége van a svájcinak, melyekre talán még sokan most is emlékeznek, de ő egészen biztosan. Ezek közé a 2005-ös Australian Open elődöntő (Safin), a 2006-os római finálé (Nadal), illetve a 2010-es és 2011-es US Open elődöntő (Djokovic) tartozik. Utóbbi rangadón ráadásul 2-0-ás szett előnyről veszített.

A stuttgarti torna volt eddig a legpechesebb versenye, ugyanis mindkét indulása során így esett ki a küzdelemből. Két évvel ezelőtt az elődöntőben Thiem-től, tavaly pedig Haas-tól szenvedett vereséget. Az elmúlt hat szezon során mindig volt legalább egy olyan összecsapás, melyet a mérkőzéslabdák ellenére nem tudott behúzni. E tekintetben a legrosszabb éve a 2010-es volt, amikor négyszer is előfordult vele.

Nadal eddig 186 alkalommal hagyta el vesztesen pályát, melyek közül hétszer biztosan nyerhetett volna. A spanyol GS-en sosem veszített még így el találkozót, de Mastersen is csak háromszor, abból viszont kétszer Indian Wellsben, amiből az egyik egy negyeddöntős találkozó volt, ami máig a legsúlyosabb veresége. Döntőt eddig csak egyet bukott, még nyolc évvel ezelőtt Dubaiban, Davydenko ellen. A nagy négyes közül egyedül ő nem veszített még meccslabdáról a másik három riválissal szemben.

Murray sem sokszor mondhatta el magáról, hogy egy már megnyertnek tűnő összecsapás csúszott ki a kezéből, ugyanis eddig öt ilyen eset volt. Ezen találkozók közül kivétel nélkül mindegyik szoros döntő játszmában dőlt el. Négyszer tie-break-ben, kétszer pedig 5-7-re kapott ki. Az egykori világelsőnek ebben a tekintetben 2012 volt a legrosszabb éve, amikor is három mérkőzése is így ért véget, ráadásul egymást követő tornákon, így elég rosszul zárta a szezont.

A nagy négyes tagjai közül Djokovic csak kétszer veszített mérkőzéslabdáról, de abból az egyik igazán emlékezetes volt, ráadásul a találkozónak történelmi jelentősége is lett, ugyanis Nadal-lal ezen az elődöntős rangadón játszották le az Open-éra leghosszabb két nyert szettig tartó mérkőzését, mely 4 óra 2 percig tartott. Az összecsapás csak 111 perccel maradt el a 2012-es Australian Open fináléjuktól, mely az Open-éra harmadik leghosszabb férfi GS mérkőzése lett.