Kezdődik a salakszezon!

Sorsoltak Monte-Carloban

2018. április 14. - Gyarmati Márió

Elkészült a szezon első salakos Masters versenyének a sorsolása, melyen a sérülésből két hónap után visszatérő Nadal könnyű ágat kapott. Annak ellenére, hogy a spanyolt az elmúlt fél év során térd és csípő problémák hátráltatták, ő a torna első számú esélyese.

A sorsolás izgalmas negyedet hozott össze a felső ágon, ugyanis Nadal, Thiem és Djokovic egy helyre került. Annak ellenére, hogy Rafa az elmúlt fél év során sérülésekkel küzdött, ő a torna első számú favoritja. Az elmúlt két szezonban jól teljesítő Thiem is sérülésből tér vissza, így számára sem volt gondtalan a borításváltásra való felkészülés. Djokovic újra Marian Vajda-val edz, ami adhat némi reményt a rajongótábornak. Az első negyedév nagy menetelői közül senki sincs itt, ugyanis Federer a tavalyi szezon után idén sem versenyez salakon, del Potro pedig csak az utolsó három nagy tornán indul el, így őt legközelebb Madridban láthatjuk. Az Egyesült Államok éljátékosai (Isner, Querrey, Sock) a szokásoknak megfelelően kihagyják a hercegségben rendezett Masterst. Chung sem indul, viszont ő már Barcelonában ott lesz.

Lehetséges negyeddöntős párosítások:

[1] Rafael Nadal – [5] Dominic Thiem

[4] Grigor Dimitrov – [6] David Goffin

[7] Lucas Pouille – [3] Alexander Zverev

[8] Pablo Carreno Busta – [2] Marin Cilic

Első negyed

Az elmúlt félévben sérülésekkel küzdő Nadal az Australian Open után idei második tornáján fog elindulni. A tízszeres bajnok a Melbourneben elszenvedett csípősérülés miatt az elmúlt két hónapot játék nélkül töltötte, melynek során három tornáról volt kénytelen visszalépni (Acapulco, Indian Wells, Miami), ami miatt 990 pontot veszített, de mivel Miamiban a címvédő Federer azonnal kiesett, 100 ponttal visszaszerezte az elsőséget. Rafa a múlt héten a Davis-Kupa negyeddöntőben tért vissza, ahol Zverev és Kohlschreiber ellen magabiztos győzelmet aratott, de az igazi próba a következő két hétben vár rá, ugyanis jelen állás szerint Monaco után Barcelonában is elindul.

A címvédő az első mérkőzésén Aljaz Bedene vagy egy kvalifikációs rivális ellen fog majd kezdeni, ami után a legveszélyesebb ellenfele Kokkinakis lehet, aki először indul a hercegségben és mindössze második salakos Mastersén vesz részt. Rafa a negyeddöntőben Thiem –mel csaphat össze, akivel tavaly két finálét és egy negyeddöntőt játszottak. Jó lett volna, ha ők ketten külön ágra kerülnek, de a sorsolás sajnos így hozta. A legjobb négy között Dimitrov, Goffin vagy a tavalyi döntős Ramos-Vinolas lehet a potenciális ellenfele. A bolgár Rotterdam óta gödörben van, így kérdés, hogy az elmúlt három hét elegendő volt-e a számára az újratervezéshez, Goffin pedig a szemsérülésből próbál visszatérni, így a második negyed teljesen nyitott. A spanyol 12. Monaco-i döntőjében Pouille-jel, Zverev-vel, Berdyh-kel, esetleg Cilic-csel csaphat össze a papírforma alapján, akikről könnyen elképzelhető, hogy a legjobb nyolcba sem kerülnek be. A nevek alapján nincs nehéz sorsolása, az egyedüli izgalmas összecsapás a negyeddöntőben lehet Thiem ellen, aki salakon az elmúlt két év során rendre jól szerepelt, viszont kérdéses a formája.

A kétszeres bajnok (2013, 2015), aki ismét Marian Vajda-val edz, Nadal-lal és Thiem-mel került egy negyedbe. Az elmúlt három találkozóján vereséget szenvedő szerb már az első forduló során pályára lép, mégpedig egy kvalifikációs játékos ellen, ami után a Coric – Benneteau mérkőzés győztese vár majd rá. A visszatérésen dolgozó Djokovic nagyon nehéz negyedet kapott, ugyanis ezután a harmadik fordulóban Thiem-et, a legjobb nyolc között pedig Nadal-t kellene legyőznie az elődöntőbe jutásért.  Mindemellett pedig vigyáznia kell a ranglistás pozíciójára is, ami jelenleg a 13., ugyanis közte és a 18. Berdych között 170 pont a különbség, miközben neki a tavalyi negyeddöntő miatt 360 pontot kell védenie, bár a formába lendülés most nyílván mindennél fontosabb, de ha hátrébb kerülne, akkor Madridban és Rómában még nehezebb helyzetben lenne a sorsolás szempontjából.

Tavaly Thiem a Monaco-i harmadik körös búcsút követően szárnyra kapott, így hamar Nadal legfőbb ellenfelévé vált, két elveszített összecsapás után pedig Rómában le is győzte, majd másodszor is elődöntőt játszott a Garros-on. Viszont az eredményes salakszezon után leeresztett, majd a US Open-t követően gödörbe került, így tulajdonképpen Párizs óta csak tengődik a mezőnyben. Idén egy villanása volt, amikor februárban elindult a Buenos Aires-i és a Rio-i salakpályás versenyeken, melyekből az előbbit be is húzta, ráadásul a két tornán hat mérkőzést nyert zsinórban, ami majd egy éve fordult vele elő utoljára. A borításváltás ezért elképzelhető, hogy ismét jótékonyan hat rá, viszont kérdés, hogy a bokája mennyire jött rendbe, ami miatt Indian Wellsben feladta az első találkozóját, ami után Miamitól visszalépett, ráadásul most pokoli nehéz sorsolást kapott. Első mérkőzésén a Haase – Rublev találkozó győztesével fog majd összecsapni, ami után Djokovic, majd azt követően Nadal következhet. A szerb jelenlegi formájában nem okozhat gondot, viszont Thiem sem volt eddig 100%-os, így mindenképp izgalmas és érdekes rangadó lehet.

Második negyed

A főtábla második negyede az elsővel ellentétben teljesen nyitott. A két legmagasabban rangsorolt játékos Dimitrov és Goffin. A bolgár a rotterdami döntő óta padlón van, amit mi sem bizonyít jobban, hogy az elmúlt négy mérkőzéséből csupán egyet tudott megnyerni. Miamit követően három hét állt a rendelkezésére, hogy összeszedje magát és felkészüljön egy új rajtra, de hogy ez sikerült neki, majd a következő hetekben kiderül. A hercegségben eddig kétszer volt negyeddöntős (2013, 2015), viszont meccset két éve nem nyert. Első találkozóján a Krajinovic – Lorenzi párosítás győztesével fog megmérkőzni, ami után Ramos-Vinolas lehet a legveszélyesebb riválisa, aki tavaly finalista volt.

Goffin Miamiban tért vissza a rotterdami elődöntőben elszenvedett szemsérülést követően, ahol 61 percnyi játék után 0-6, 1-6-ra kikapott a világranglista 80. Joao Sousa-tól. Azóta viszont eltelt majd egy hónap, aminek során remélhetőleg a szeme sokat javult. A belga a nyitómérkőzésén Shapovalov-val fog megküzdeni, így számára is nehéz kezdés vár.

Harmadik negyed

Az alsó ág felső negyedében van Pouille és Zverev, akiknek a negyeddöntős találkozását legalább olyannyira lehet várni, mint a Nadal – Thiem összecsapást. A francia játékos tavaly meggyőzően kezdte a salakszezont, ugyanis a Monaco-i elődöntő után megnyerte a budapesti tornát, viszont ezt követően megtört a lendület, ugyanis Madridban és Rómában nem nyert mérkőzést. Pouille-nek, akivel szemben a várakozások egyre csak nőnek, Mischa Zverev vagy a 17 éves Auger-Aliassime lesz az első körös ellenfele, ami után honfitársa, Gasquet következhet.

A Miamiban feltámadó Zverev lehet a negyed legnagyobb nyertese, ugyanis a papírforma alapján minden nehézség nélkül juthat el a legjobb nyolcig, ahol a legveszélyesebb riválisa Pouille vagy Schwartzman lehet. A német tavaly a harmadik körig jutott, ahol Nadal lemosta a pályáról. Egyedül talán a vele egy nyolcadban lévő Fognini lehet rá veszélyes, akinek a formája viszont kiszámíthatatlan. Első körös ellenfele valószínűleg Gilles Muller lesz, aki előtte egy kvalis játékossal fog összecsapni.

Negyedik negyed

Az alsó ág alsó negyede Carreno Busta, Berdych, Raonic és Cilic negyede, akik közül a kanadai van a legjobb formában, ugyanis Indian Wellsben elődöntős, Miamiban pedig negyeddöntős volt, ráadásul a Monaco-i pálya sem idegen tőle, ugyanis a legutóbbi három évben, mikor indult, (2014-2016) negyeddöntős volt. Carreno Busta és Berdych nem nyújtott kiemelkedőt az első negyedév során, Cilic pedig a Melbourne-i döntő óta sehol sincs, pedig az év elején az egyik interjúban azt nyilatkozta, hogy a 2018-as céljai között szerepel egy vagy két GS győzelem, ami már akkor is megmosolyogtató volt. Ausztrália óta viszont rendre kikapott a top 50-es riválisoktól, miközben a legmagasabban rangsorolt legyőzött ellenfele a 65. Fucsovics volt Indian Wellsben, ami az idei célok tükrében enyhén szólva is vicces.