Sorsoltak Madridban

2018. május 05. - Gyarmati Márió

Elkészült a szezon második salakos Masters versenyének a sorsolása, melyen az egyedüli favoritként induló Nadal hatodik sikerére készül.

A torna legfőbb kérdése az az, hogy ki fogja megszorongatni, vagy esetleg legyőzni a bombaformában lévő spanyolt, aki 19 mérkőzés és 46 szett óta veretlen a borításon. Nadal tavaly is egyedüli favoritként érkezett haza, bár akkor Thiem győzelme valamelyest benne volt a pakliban, ám végül elmaradt, ugyanis a döntőben az osztráknak csak a statisztaszerep jutott. Mivel Thiem az eddigi két viadalon alulteljesített, ezért jelenleg még az illúziója sincs meg a torna kezdetén annak, hogy valaki esetleg megszorongatná, vagy legyőzné Nadal-t.

Rafa teljesítményének a közelébe jelenleg senki sincsen, így ő ezt a tornát csak elveszíteni tudja, viszont az egyértelmű erőviszonyok mellett azért van négy név, akinek adott esetben reális esélye lehet a győzelemre. Az egyik ilyen rivális az del Potro lehet, aki Miami után először lép pályára, viszont nála talán most a zökkenőmentes borításváltás van célpontban és az, hogy Rómára és a Garros-ra felkészüljön, ahol tavaly is indult. Az argentin mellett ott van Nishikori, aki mellett a jelenlegi forma és a Madridban való eredményesség szól, ugyanis az elmúlt öt év során mindig ott volt a legjobb nyolc között, ami mellett finalista is volt. A japánnak a salakos versenyek közül itt megy a legjobban, ráadásul egy Monacoi döntővel a tarsolyában érkezik, így van mire alapoznia, igaz nagy ellenállást ő sem tudott kifejteni Nadal-lal szemben. Harmadikként Zverev-et érdemes megemlíteni, aki az augusztusi kanadai győzelmét követően Miamiban támadt fel, ahol döntős volt, ami után a hercegségben is jól teljesített, ugyanis a legjobb négyig jutott. Ritka tőle, hogy egymást követő Masterseken a végjátékban legyen. A német jelenleg Münchenben játszik, ahol címvédőként már az elődöntőben van. Az esélyesek között ott van még a gyenge rajt ellenére Thiem is, aki talán nincs olyan mély gödörben, hogy abból ne tudjon bármikor feltámadni.

Lehetséges negyeddöntős párosítások:

[1] Rafael Nadal – [5] Dominic Thiem

[4] J. M. del Potro – [6] Kevin Anderson

[8] David Goffin – [3] Grigor Dimitrov

[7] John Isner – [2] Alexander Zverev

Első negyed

Az ötödik salakos címére készülő Nadal az első mérkőzésén Monfils vagy egy kvalifikációs játékos ellen fog majd kezdeni, ami után Diego Schwartzman következhet. A negyeddöntőben megismétlődhet a tavalyi finálé visszavágója, ugyanis Thiem lehet a legveszélyesebb riválisa, aki eddig nincs valami nagy formában. A tavalyi év során háromszor mérkőztek meg egymás ellen, melyek közül az osztrák csak a római összecsapást tudta megnyerni, amióta viszont Nadal nem hogy mérkőzést, még szettet sem veszített. Az eddigiek alapján most jóval kevesebb esélye van Thiem-nek, így meglepetés lenen az ő győzelme. Most nem tűnik úgy, hogy a tavaly Rómában mutatott teniszt pályára tudná tenni. Abban az esetben, ha Rafa eljutna a legjobb négyig, akkor del Potro-val kerülhetne szembe, aki első salakos viadalán vesz részt, így kérdés, hogy hogyan sikerül a borításváltás, viszont ha hasonló szinten tud játszani, mint márciusban, akkor nagy csatára és izgalmas mérkőzésre lehet számítani. Az egymás elleni mérlegük 9-5 a spanyol javára, akivel eddig csak kétszer csaptak össze (2007 Roland Garros első forduló és 2011 Davis-Kupa döntő) salakon, ami mellett volt egy 2011-ben elmaradt elődöntőjük pont itt. Legutóbb egyébként a US Open-en találkoztak. A fináléban az alsó ágról négy potenciális ellenfél jöhet szóba Chung, Nishikori, Dimitrov és Zverev személyében. Négyük közül utóbbi kettőnek van nagyobb esélye megszorongatni a spanyolt.

A tavalyi évvel ellentétben nem kezdte jól az európai salakpályás szezont az osztrák, aki Monacoban és Barcelonában egyaránt 2-2 mérkőzést nyert meg. A hercegségben Nadal-lal játszott, aki csak két game-t engedélyezett neki, Barcelonában pedig Tsitsipas volt az ellenfele, aki a döntőig menetelt. Thiem a 19 éves göröggel szemben sem tudott nagy ellenállást tanúsítani, így szintén korán búcsúzott. A márciusban lesérült bokája elvileg rendbe jött, így az eddigi információk alapján nagy valószínűséggel formahanyatlásról beszélhetünk, ami a legrosszabbkor történik vele. Az osztrák helyzetén a sorsolás sem segít, ugyanis a második fordulóban Mischa Zverev, a harmadikban pedig Carreno Busta ellen léphet majd pályára. Salakon főleg utóbbival gyűlhet meg a baja, habár ellene 5-0 (salak 3-0) a mérlege, Mastersen viszont még nem találkoztak, így ez lehet az első összecsapásuk. Ha mindkét ellenfelet legyőzi, akkor a legjobb nyolc között Nadal jöhet.

Második negyed

Az Indian Wells-i győztesnek idén ez lesz az első salakos tornája, amit követően Madridban és a Garros-on fog majd játszani. Madridban az elmúlt öt évben egyszer (2016) indult, de akkor csak egy mérkőzést nyert, azonban a csuklóműtétek előtti időszakból van egy negyeddöntője (2008) és két elődöntője (2009, 2012). A salakos Mastersek közül a a pálya gyorsasága miatt ez a torna a legkedvezőbb számára, így ezért talán a borításváltás is egyszerűbben fog menni.
Az argentin az első mérkőzésén a Benneteau – Dzumhur találkozó győztesével fog majd kezdeni, ami után Berdych következhet, aki 2011 és 2016 között mindig ott volt a legjobb nyolc között. A negyeddöntőben a kiemelés alapján Anderson vagy Bautista Agut lehet az ellenfele, ami után az elődöntőben Nadal következhet. Ha del Potro fel tudja venni a ritmust és hozni tudja a márciusban mutatott formáját, akkor izgalmas összecsapás lehet, viszont ha nem lesz 100%-ig egyben, akkor Nadal akár könnyedén átgázolhat rajta (is).

Harmadik negyed

A keménypályás tornákon menetelő koreai Münchenben váltott borítást, ahol jelenleg már a legjobb négy között van, így megőrizte negyeddöntős sorozatát, ami az Auckland-i tornától tart. Chung most indul először salakos Mastersen, így ebből az aspektusból is érdekes lesz figyelni a teljesítményét. Mivel eddig keménypályán villogott, a madridi gyorsabb borítás kedvezhet neki. A koreai javarészt az idén mutatott formája alapján lehet esélyes egy jó szereplésre, de ez nagyban függ attól, hogy hogyan tud alkalmazkodni a körülményekhez.

Mivel ő nem kiemelt, ezért már az első körben játszania kell, mégpedig Robin Haase ellen, akivel ez lesz az első összecsapása. A második fordulóban már jóval nehezebb dolga lehet Goffin ellen, akinek jobban fekszik a borítás. Abban az esetben, ha a belgán is túljut, akkor Djokovic következhet, aki viszont az első fordulóban Nishikori-val fog megmérkőzni, így az alsó ág felső negyede izgalmasan alakult a sorsolás szempontjából, reméljük ez a gyakorlatban is így lesz. Aki ebből a nyolcadból győztesen kerül ki, az a negyeddöntőben Dimitrov-val, vagy Shapovalov-val csaphat össze a továbbjutásért. Viszont ha ez nem lenne elég, akkor ott van ugyanennek a negyednek az alsó nyolcada, ahol Dimitrov első körös ellenfele nagy valószínűség szerint Raonic lesz, aki a sérültek közül egyedüliként tudott zökkenőmentesen visszatérni, ráadásul a bolgár mostanság kifelé tart a gödörből, így ez is egy jó párosításnak ígérkezik.

Negyedik negyed

Annak ellenére, hogy a negyedik negyedben Zverev az egyedüli nagy név, aki esélyes lehet az elődöntőre, elég nehéz sorsolást kapott, ugyanis első mérkőzésén Tsitsipas lehet az ellenfele, aki előtte egy szabadkártyással fog összecsapni. Az esélyeket Zverev erőnléti előnye egyenlítheti ki, ugyanis az elmúlt két hét menetelése előbb vagy utóbb ki fog ütni a görögön. E tényező nélkül viszont rendesen fel kellene kötnie a gatyáját Zverev-nek. Ha Tsitsipas-ban marad még szufla, akkor minden bizonnyal nagy összecsapás lehet. A győztesre ezt követően Verdasco, Fognini vagy Lorenzi várhat, így a következő forduló sem lesz fáklyásmenet. A nyolcad győztese a negyeddöntőben a kiemelés szerint Isner-rel vagy Sock-kal mérheti össze az erejét, ami talán már valamivel könnyebb feladat lesz, ugyanis az amerikaiaktól távol áll a salak.