Nadal 80. meccsét nyerte a Garros-on

2018. május 29. - Gyarmati Márió

Rafa Nadal az első fordulóban 80. egyéni győzelmét aratta, amivel az Open-érában a harmadik olyan játékos lett, aki egy GS-en 80 mérkőzést tudott nyerni.

A 10-szeres bajnok 80. sikerét Simone Bolelli ellen húzta be, akit 6-4, 6-3, 7-6(9)-ra győzött le. A találkozót tegnap kezdték az esti programban, azonban az eső a harmadik szett elején közbeszólt, így a befejezést elnapolták, ami az olasznak jött rosszul, aki épp 3-0-ra vezetett. A mai folytatásban Rafa egyből kiegyenlített, amit követően viszont nem született újabb break, így rövidítés döntött a szettről, melyet 11-9-re húzott be. Nadal-t megelőzően csak Connors és Federer tudott 80 egyéni győzelmet szerezni egy GS-en. Az amerikai a nyolcvanas mérföldkövet először Flushing Meadows-ban érte el 1987-ben, amit követően ’88-ban Wimbledonban duplázni tudott, ami akkor páratlan sikernek számított.

Federer a 2016-os Australian Open negyeddöntőjében Berdych búcsúztatásával aratta nyolcvanadik sikerét, amit követően fél évre rá Wimbledonban az első forduló során Guido Pella ellen ismét elérte ugyanezt, így beállította Connors rekordját. A svájci viszont tavaly a US Open második körében Youzhny kiejtésével triplázni tudott, amivel az első olyan teniszező lett, aki három GS tornán is nyolcvan egyéni győzelmet tudott aratni.

A mai napon pedig Rafa is csatlakozott hozzájuk, aminek alkalmából frissítettem a tavaly szeptemberben összeállított örökranglistát, mely GS tornákra lebontva tartalmazza a tíz legtöbb mérkőzést megnyert játékos nevét. A táblázat elkészítése során csak az Open-érában elért eredményeket vettem figyelembe. A négy GS top 10-es örökranglistáján összesen tizenhat teniszező szerepel, akik közül csak Lendl, Federer és Djokovic van ott mind a négy rangsorban. A legkomolyabb eredményekkel a svájci rendelkezik, aki az Australian Open-en és Wimbledonban az első, míg a Garros-on és a US Open-en a második helyet birtokolja. Federer pozíciója egyedül Párizsban van veszélyben, ugyanis a tegnapi napon a 60. győzelmét szerző Djokovic egyre jobban közelít hozzá.

A párizsi top 10-ben kevés salakspecialista szerepel, ugyanis olyan nevek is felkerültek, akiknek közel sem ez a borítás (volt) az erőssége, viszont karrierjük során sok mérkőzést nyertek. A 10. pozícióban lévő Connors például soha nem tudta megnyerni a tornát, de még finalista sem volt, mégis negyvenszer hagyta el győztesen a pályát. Annak ellenére, hogy Federer-nek és Djokovic-nak nehezen jött össze a bajnoki cím, a második és harmadik legtöbb csatát megnyert játékosnak mondhatják magukat, de még a 6. pozícióban lévő Agassi is hozzájuk sorolható, aki szintén csak egyszer vette be Párizst. Velük ellentétben a háromszoros bajnok (1997, 2000, 2001) Kuerten már nem fért be a 10-be, ugyanis ő csak 36 mérkőzést tudott nyerni.