Győzelem a vereség kapujából

2018. június 26. - Gyarmati Márió

Federer Halleban a Paire elleni találkozón két mérkőzéslabdát hárítva tudott nyerni, ami azonban nem most sikerült neki először, ráadásul a nagy négyes többi tagjával is már többször megtörtént, ezért ennek kapcsán összegyűjtöttem azokat a mérkőzéseket, melyeken a vereség kapujából győztek.

A svájci szempontjából kezdetben könnyed befejezésnek ígérkezett a találkozó, ugyanis a döntő szettben fogadóként 6-5, 40-15-nél két mérkőzéslabdája volt, köszönhetően Paire-nek, aki megremegett, aminek következtében egymás után szórta el a pontokat. A legkritikusabb pillanatban azonban hirtelen összekapta magát és hárította mindkét pontot. 15-40-nél egy ász értékű adogatást ütött, majd ezt követően Federer ütötte hosszúra a return-t, így a francia kiegyenlített, majd két bravúros megoldással befejezte a game-t.

A magasabb fokozatba kapcsoló Paire a rövidítésben 1-3-ról fordított 6-5-re, kiharcolva ezzel saját maga számára a győzelem lehetőségét, de Federer a szerencsének is köszönhetően hárítani tudta a meccslabdát. Ezután viszont ismét bajba került, ugyanis 7-6-os állásnál újabb labdája volt a győzelemhez ellenfelének, ráadásul adogatóként, de ezt is megoldotta, így ekkor a kihasználatlan mérkőzéslabdák tekintetében 2-2-re álltak. Miután Paire ezt követően a második adogatópontját is elbukta, Federer lezárta a tie-break-et 9-7-re.

Azonban nem a csütörtöki találkozó volt az első ilyen alkalom a svájci karrierjében, amikor mérkőzéslabdáról tudott fordítani, ugyanis előtte már 17-szer sikerült neki, ráadásul ebből kétszer GS-en. Viszont nem csak ő, hanem Nadal, Djokovic és Murray is került már ilyen helyzetbe, így ők is megtapasztalhatták, hogy milyen érzés a szakadék széléről nyerni.

Federer 18 fordítása között egy Wimbledon és egy US Open negyeddöntő is van, ráadásul ezeken a találkozókon nem csupán mérkőzéslabdákról jött vissza, hanem 0-2-es szett hátrányból is, így tényleg a szakadék széléről sikerült nyernie, viszont egyik alkalommal sem húzta be ezután a tornát, ugyanis mindkétszer az elődöntőben búcsúzott. A fordítások hat esetben hoztak tornagyőzelmet: 2003 Houston (ATP Finals), 2005 Dubai, 2006 Halle, 2006 Sanghai (ATP Finals), 2014 Sanghai (Masters) és 2017 Miami. Döntőben, illetve Nadal, Djokovic és Murray ellen sosem fordult elő ilyen. A legtöbb mérkőzéslabdát, szám szerint hetet, 2003-ban Cincinnatiben hárította Scott Draper ellen. Ötöt egyszer (2014 Sanghai), négyet pedig háromszor (2003 Paris-Bercy, 2006 Halle, 2014 ATP Finals) kellett kivédenie. A 18 alkalomból csak kétszer fordult elő, (2001 Miami, 2011 Madrid) hogy csak egyet kellett hárítania. Az év végi világbajnokságon került a legtöbbször bajba, ugyanis három (2003, 2006, 2014) ilyen összecsapása is volt. Kétszer a csoportmérkőzések során, egyszer pedig az elődöntőben. Érdekesség még, hogy a 18 alkalomból 13-szor rövidítésben dőlt el a csata.

Nadal 903 egyéni sikeréből 13 született fordítással. GS-en egyszer, Ausztráliában sikerült neki, de ez még pályája elején, 2005-ben volt. A fordítások öt esetben eredményeztek tornagyőzelmet: 2006 Róma, 2009 Indian Wells, 2010 Tokyo, 2014 Rio és 2017 Peking. Fináléban egyszer, 2006-ban Rómában tudott meccslabdáról visszajönni, de talán az is volt a legemlékezetesebb fordítása, ráadásul az az összecsapás máig a legjobb salakpályás Fedal rangadónak számít (legalábbis szerintem). A legtöbb meccslabda, amit hárítani tudott egy mérkőzésen az öt volt, melyre kétszer is sor került. Először 2009-ben Indian Wellsben Nalbandian ellen, másodszor pedig ugyanabban az évben a párizsi keménypályás Mastersen Almagro-val szemben. A 13 alkalomból ötször lett vége a találkozónak rövidítésben. Federer mellett Djokovic-csal is volt egy ilyen gigarangadója, melyen lejátszották az Open-éra leghosszabb két nyert szettig tartó mérkőzését, mely 4 óra 2 percig tartott (2009 Madrid). Az összecsapás egyébként csak 111 perccel maradt el a 2012-es Australian Open döntőjüktől, mely az Open-éra harmadik leghosszabb férfi GS mérkőzése lett. Az egyedüli játékos, aki a nagy négyesből két tagot is meg tudott szorongatni, az Olivier Rochus volt. A belga a 2006-os szezon során Marseille-ben Nadal-t, Halleban pedig Federer-t sodorta a kiesés szélére, de végül egyik mérkőzést sem tudta megnyerni.

Djokovic pályafutása során eddig 12-szer tudott fordítani, melyek közül a két legemlékezetesebb a Federer elleni 2010-es, illetve 2011-es US Open elődöntő volt, ráadásul utóbbin 0-2-es szetthátrányban is volt.  A fordítások öt esetben hoztak tornagyőzelmet eddig: 2007 Bécs, 2009 Bázel, 2011 US Open, 2012 Sanghai és 2017 Doha. A New Yorkban aratott sikerével ő az egyedüli a kvartettből, akinek GS cím is született belőle. A két Flushing Meadows-i derbi mellett egyszer Wimbledonban és a Garros-on is visszajött, de ezeken végül nem ő lett a bajnok. A legtöbb meccslabdát, amit hárítani tudott egy mérkőzés során, az öt volt, melyre háromszor is sor került. Először 2009-ben Halle-ban, másodszor 2014-ben a Sanghai-i fináléban, harmadszor pedig a 2017-es dohai elődöntőben. Mindemellett még a hazai közönség előtt játszó Tsonga sem adta könnyen a bőrét, ugyanis csak negyedik nekifutásra tudott a következő fordulóba jutni.

A nagy négyes tagjai közül Murray volt szorult helyzetben a legkevesebbszer, viszont ő nyerte meg ily módon a legtöbb döntőt, illetve Federer-hez hasonlóan hat serleget szerzett. A skót az alábbi versenyeket húzta be: 2007 Szentpétervár, 2013 Miami, 2014 Sencsen, 2014 Valencia, 2016 VB és 2017 Dubai. Ezek közül a legnagyobb diadala a 2016-os VB volt, melynek elődöntőjében Raonic késztette óriási küzdelemre. A legtöbb mérkőzéslabdát, szám szerint hetet, tavaly Dubaiban hárította Kohlschreiber ellen, ahol a második szett rövidítését 20-18-ra zárta le. Robredo 2014 őszén két hónap leforgása alatt két finálét is bukott a skót ellen, amivel ő az egyedüli, aki egynél több alkalommal is meg tudta szorongatni. Federer-hez hasonlóan ő sem tudott még a három legfőbb riválisa ellen fordítani.