Federer mérkőzéslabdáról kapott ki

2018. július 12. - Gyarmati Márió

A nyolcszoros bajnok kétszettes előnyről és mérkőzéslabdáról kapott ki Kevin Anderson-tól a negyeddöntőben. A dél-afrikai játékos élete teniszét játszva 4 óra 14 percnyi küzdelmet követően 2-6, 6-7, 7-5, 6-4, 13-11-re győzte le a címvédőt.

A találkozó elég simán kezdődött, ugyanis Federer 26 perc alatt húzta be az első szettet. Ezt követően a második elején Anderson elvette a svájci adogatását, aminek köszönhetően 3-0-ra lépett el. Ezáltal viszont megszakadt a 85 adogató game-n át tartó sorozat, melynek során a svájci mindig hozta a szerváját. Federer-t a dél-afrikai előtt legutóbb a tavalyi elődöntőben Berdych tudta break-elni. Innen viszont a svájci kiegyenlített, majd fej-fej mellett haladva jutottak el a rövidítésig. Az első két pont elvesztése után a címvédő zsinórban öt pontot húzott be, így hamar közel került a 2-0-s vezetéshez. 6-3-nál két szettlabdát tékozolt el, ráadásul mindkettőt adogatóként. 6-5-nél viszont lezárta a tie-break-et, így 78 percnyi játékot követően 2-0-s szettelőnyre tett szerzett.

A harmadik szettben az első kilenc játék során nem született break, 5-4-es Federer vezetésnél Anderson a mérkőzésben maradásért szervált. A svájci 15-40-ről fordította meg a game-t és harcolt ki magának egy meccslabdát. Itt azonban álljunk meg egy picit. A dél-afrikai a nyitó játszma elvesztését követően egyre magabiztosabban és agresszívabban kezdett teniszezni, de Federer-nek szinte mindenre volt válasza, így kontroll alatt tudta tartani a mérkőzést, mondjuk ehhez a rövidítésben kellett egy kis szerencse is. A 10. game-ben, mikor Anderson a mérkőzésben maradásért szervált, kicsit meginogott, így a nyolcszoros bajnoknak sikerült felzárkóznia és egy meccslabdát kiharcolnia. 1 órája és 56 perce játszottak, mikor Federer egy labdára volt karrierje 13. Wimbledon-i elődöntőjétől. Itt még semmi nem utalt a meglepetésre, ugyanis számtalanszor volt már olyan, hogy annak ellenére, hogy egy rivális játéka feljavult, nem okozott gondot lezárni a találkozót. Most pedig menjünk tovább. Mérkőzéslabdánál jött Anderson-tól a szokásos nagy szerva, jelen esetben 211 km/h-val, de Federer ennek ellenére pályára tudta tenni, viszont utána világgá ütötte a fonák keresztet, ami mint órákkal később kiderült, végzetes hibának bizonyult. Igaz nem lett volna olyan egyszerű nyerőt ütni belőle, ugyanis Anderson feljött a hálóhoz, de azért lett volna rá esély, hogy elmegy mellette a labda. A dél-afrikai végül kiegyenlített, viszont utána elvette Federer adogatását, majd kiszerválta a szettet, amivel megszakadt a svájci 34 szett óta tartó veretlensége.

A negyedik szettben a 3-3-nál megszerzett break-et Anderson végig tudta vinni, így 34 perc alatt kiegyenlített. Federer-nek itt fel volt adva a lecke, ugyanis már három szett óta Anderson töretlen magabiztossággal játszott ellene. A döntő játszmában fej-fej mellett haladtak, mindketten nagyon ügyeltek a saját szerváikra. Többször voltak love game-ek, de olyan is előfordult, hogy az adogató 0-30-ról fordított. Mivel Federer kezdte az adogatást, ő haladt elől, így néhány game után a dél-afrikaira egyre nagyobb nyomás nehezedett, ugyanis mindig a meccsben maradásért kellett adogatnia. Ez viszont az élete formájában játszó Anderson-t cseppet sem zavarta, ugyanis továbbra is nagyon agresszív volt, a kritikusabb pontoknál sem ijedt meg. A 23. game-ben 30 mindnél a svájci kettőshibát ütött – a mérkőzésen az elsőt - aminek következtében a dél-afrikai breaklabdához jutott, amit az ellenfél hibájának köszönhetően könnyedén kihasznált. Ezt követően teljes magabiztossággal szerválta ki a találkozót, ezzel karrierje legnagyobb győzelmét aratva.

Wimbledoni vereségek

Federer 16. Wimbledon-i negyeddöntőjében negyedik (2001, 2010, 2011) vereségét szenvedte. Legutóbb hét éve, hasonló körülmények között búcsúzott a legjobb nyolc között, amikoris az első két szett megnyerését követően Tsonga felülkerekedett rajta, annyi különbséggel, hogy akkor nem volt menet közben meccslabdája. Mai győzelmével Anderson egy illusztris társaságba került be, ugyanis ő lett a hetedik olyan játékos, aki le tudta győzni a Wimbledon-i bajnok Federer-t. Közülük a legnagyobb csapást eddig Djokovic mérte rá, aki egymást követő két fináléban is megverte.

GS vereségek mérkőzéslabdáról

A svájcinak ez volt karrierje 20. olyan mérkőzése, melyet meccslabdáról bukott el. Legutóbb ez márciusban, az Indian Wells-i döntőben fordult vele elő, amikor a del Potro elleni összecsapáson három mérkőzéslabdát tékozolt el, ami a tornagyőzelembe került. Egyébként pályafutása során a legtöbb kihasználatlan mérkőzéslabdája a 2010-es párizsi torna elődöntőjében volt, melynek során Monfils 5 labdát hárított ellene.

GS tornán ez lett az ötödik ilyen rangadója, melyet ily módon veszít el, melyek közül három elődöntős, egy negyedik fordulós és most egy negyeddöntőbeli összecsapás volt. A 2011-es US Open elődöntő után ez lett a második olyan meccse, melyen 2-0-s szettelőnyről és mérkőzéslabdától szenvedett vereséget, igaz hét évvel ezelőtt az ötödik szettben volt meccslabdája, most pedig a harmadikban.

Talán most ez számít a legkevésbé, de korai kiesése ellenére is a rangsor második helyén marad, ugyanis a több ezer pontos előnynek köszönhetően, csak akkor bukta volna el a Nadal mögötti pozíciót, ha az első körös veresége esetén Zverev finalista lett volna.

Akit esetleg érdekel, hogy mely találkozókat bukta el Federer karrierje során mérkőzéslabdáról, annak az Indian Wells-i finálé után írt bejegyzést ajánlom, mely itt érhető el. A svájcihoz hasonlóan Nadal, Djokovic és Murray vereségei is szerepelnek külön listába szedve, néhány érdekességgel fűszerezve.